Gravidutze si mamici din CLUJ - 22

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

lavinia, s-au inceput lucrarile la blocul vostru?
mai jos de blocul meu sunt vreo 5 blocuri in constructie..
mamicilor, cu ce scoateti mucisorii lui bebe? ca eu nu stiu ce sa achizitionez...


35+ piticul Stefanut
AMR 5 SAPT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

Victo, Lavinia abia astept sa va mutati.
Eu scot folosesc batista bebelusului.O poti achizitiona de la Cinara.e in jur de 45 de lei

Lore, mamicutza lui David
http://good-times.webshots.com/album/560900464EBTcPL?vhost=good-times&start=108

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet74 spune:

Ramo, intrebai de Garmastan, si eu am cautat mult si am gasit pina la urma peste drum de Central, este o farmacie, si acolo era.

------------------------
Flory 34+ Joshua Raphael
AMR 6 saptamini !!

Is it really true ... ?

Homepage: www.almarl.tk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

fetelor, sunt tare suparata, a mea a racit bine. incontinuu starnuta, tuseste, bine ca n-a facut inca febra!i-am pus ser fiziologic in nasuc si jumatate de supozitor cu paracetamol.medicul de familie oricum nu raspunde si simt ca innebunesc, ma doare sufletul cand o vad ca-i racita.ati folosit batista bebelusului?voi, mamicile ce ati mai face in locul meu?va rog dati-mi un sfat, sunt disperata!Meli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

meli daca fata nu are febra e ok.Si daca va face in curand ii dai niste ibuprofen...nurofen ca scarde repede.Dar vezi ca febra nu inseamna decat 38 dupa ce scazi cele 5 grade.Batista bb e ff buna ..e cea mai tare ustensila pt bb.Pui ser fiziologic..atentie incalzit pe calorifer,adica s afie caldut ca altfel usuca mucoasa.Nici eu nu ams tiut dar m-au luminat pediatrii din spitale.Ca stranuta nu-i bai.mai da-i vit c dar tare greu se gaseste.oricum nu-i da antitermice preventiv.Poate fi pur di simplu o raceala ..asa de la rece,vant etc.Daca esti ingrijorata rau poti merge la pedi 3 acolo langa ambulanat unde sunt medici exceptionali si nu-s asa ofticati ca la pedi 1.Tine fata la caldura da nu exagerat.io nu-s medic desi mi-ar fi placut sa fiu.din experinya mai stiu si eu.Doamne multam ca am scapt pana cu cu bb si nu am servit antibiotic deloc.Hai ac iti mai scriu ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

monica,esti o dulce iti multumesc din suflet.am sunat la ambulanta si acelasi lucru mi-au spus, deci poate ti-ai gresit cariera, hihi.atat am plans de nu ma vad.asa mi-e de mila de ea, saraca.de ce zici ca nu se gaseste vitamina C?e special pt bebe?nici eu n-am stiut ca serul trebuie sa fie caldut. ser ii pun in nasuc dupa ce ii aspir?daca poate respira, sa-i mai aspir sau numai daca e tare infundat?a luat raceala de la tati, deci sigur nu de la vant rece. sper sa treaca ok, sa nu se agraveze. ca ea nici nu
papa laptic de la mine sa-i mai dau anticorpi
e viata mea si ma doare sufletul s-o vad ca e bolnava.
bebitii cum trec de obicei de boli? mai greu decat adultii?
iti multumesc inca odata din suflet, nu stii cat m-ai ajutat
Meli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

oare oscilococcinum se poate da la o varsta asa de mica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

meli vitamina c ,cica nu mai fac romanii habar nu am de ce.Eu am 2,3 fiole parca ti- le dau tie daca vrei.Oricum fa-i si ceiuc cu lamaie nu ff multa sa nu =i irite stomacu,daca respira si nu se inneaca cu muci nu ai ce sa-i aspiri.Vit C e aia pt adulti de 500 mg si se imparte in cate 3,4 transe in functie de varsta lui bb.
Acum depinde de raceala lui tati daca e cauzata de virus sau baterie.Vezi tu oricum daac nu are febra nu ai de ce sa mergi la dr.uurmareste starea generala sa nu fie copilu apatic .Daca papa si e voii at e ok.nu te speria is altele mai nasoale....hi hi cum fac io pe dr.
Monitorizeaza-i temp corpului din 4 in 4 ore si multe lichide,daca nu bea cu bibe ,da-i cu seringa in gurita ca sigur o sa bea.si acolo poti sa-i picuri si din lamaie si impusti 2 iepuri odata.Te puup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Oscilo nus tiu daca se da sau nu ca nu le-am dat nicodata.Am luat io cand eram garvi si efect 0 asa ca am considerat ca-i apa de ploaie.eu merg pe bumbi si siropuri no ca-s mai invechita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Buna dimineata!
Anca, sieu ma bucur ca ne-am cunoscut. Sorana are o privire de moooriii . Eu stiu ca atunci cand ies cu Petra nu apuc sa vorbesc cu nimeni in jur. Poate cand veniti la noi mai apucam sa vorbim si noi... Si noi avem zi de curatenie si facut papa, doar ca inca nu o duc pe Petra la mama ca ei nu au centrala si e fric acolo
meli, sanatate multa . Stiu....e ff dureros sa fie copilul bolnav, dar asa o sa-si creeze imunitate, ai sa vezi ca nu se va mai raci usor mai incolo.
Victo eu am avut batista bebelusului (acum stim sufla nasul-de fapt de la 1 an 1/2). Foarte bine m-am descurcat cu ea, desi eu aveam observat ca daca ii scoteam prea des mucii cu aspiraturul se faceau altii mult mai repede.
Ramonella, frumoase lucrusoare..:))
Noi folosim Klorane, si sapun si crema si sampon. Asta dupa ce pe la 6 luni mi-a facut bubite pe corp de la uleiul Dalin sau sapunul Nivea. de atunci suntem fff bune prietene cu Klorane.


Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput