Epilepsie, convulsii neonatale (2)

Epilepsie, convulsii neonatale (2) | Autor: Sheannamp

Link direct la acest mesaj

Prima parte a acestui subiect o gasiti aici
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=102819

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

sheannamp multumim!

Adi am vorbit cu Elvira. Sunt oarecum dezamagita. Daca mama nu stie ... ce pretentie ai de la copil?

Nu a stiut sa imi spuna daca a terminat chimio sau nu ... parca a terminat ... ca mai are de venit 5 ani ... la controale (am zis) ... ca da , ... -intr-un cuvant , nu prea stie nici ea ce se intampla
Ca nu i-a explicat dr. nimic ... desi sincer eu ma indoiesc pt ca stiu ce doctori sunt acolo si mai ales am auzit multe lucruri bune de dr ei. Nu stiu ce sa mai zic. Probabil daca o vad stiu despre cine e vorba.
Boala Claudiei nu este chiar asa bau-bau si am vazut destui care vin doar la controale.

Am inteles ca vrea sa se duca afara. Am intrebat pt ce si nu a stiut sa imi raspunda ... sa ii spuna si ei cineva ceva ... ????

Oricum , i-am dat nr de tfon de la Becali si mai un nr de tfon a unei doctorite care este si redactor ... si am vorbit cu ea aseara.

Nu stiu ce pot sa iti mai spun...
Poate mai aflii tu cate ceva.
E groaznic ca fetita are caderea asta , am inteles ca si mama are probleme (sau a avut ieri) ... sper sa ii fie de folos numerele alea..

pt voi

Aida - mama de pisica mica.


nov2006 , vara2007 , septembrie2007

Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adiardelean spune:

Multumesc mult Moderatorului... ce bine ca existi si sambata!!!!!!!!!!!

Lalilu si la Daria RMN a iesit in limite normale dar asta nu avea nimic cu descarcarile electrice ale creierului.

Au venit oamenii pt mutat

Vorbim cu proxima ocazie
pupici

Mama ingerasilor Alex si Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ulpiatraiana spune:

Lalilu, cu toate ca spasmele din West sdr pot fii foarte subtile, ele nu sint ca niste tresariri ( toti avem tresariri cind dormim, iar copii mai mult ca adultii) ba mai degraba ca o flexie a intregului corp catre inainte ( cam cum se roaga musulmanii, sau ca un briceag care se inchide astea sint descrierile folosite cel mai des). De obicei spasmeele sint asociate cu schimabri majore in rau ale copilului din punct de vedere psihomotor. Cu alte cuvinte ceea ce descrii tu aici nu este tipic pentru sindromul West, si ma indoiesc ca baiatul tau are asa ceva.
EEG-ul ar trebuii sa fie foarte ANORMAL indiferent cind il faci, indiferent daca copilul are spasme in timpul EEG-ului. Trebuie insa sa fie citit de un neurolog cu experienta in citirea EEG-lor de copii de virste mici.
Daca dai un search pe Google video cred ca o sa gasiti toti un filmulet cu sindrom west. daca nu ma insel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ulpiatraiana spune:

greseala, cind da-ti un search pe google incerca-ti "infantile spasms" ( fara gilimele) si nu west syndrome. scuze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Fetele, in urma raspunsurilor voastre, chiar acum am sunat medicul pediatru. I am spus de aceste mici tresariri, pe care nu le luasesem in considerare decat dupa ce am citit acest topic.

Mi a spus asa:" daca aceste tresariri-ea le a numit parca usoare tremuraturi- sunt doar la inceputul somnului si doar in somn , nu si in stare de veghe, daca nu e nimic modificat in comportamentul copilului, atunci nu inseamna nimic. A spus ca majoritatea copiilor fac asa, pana sa cada in somnul profund."

A mai zis ca multe mame nici nu observa acest lucru-ca si mine, de altfel.
Nu stiu ce sa zic, eu am mare incredere in ea este pediatra copiilor mei de 8 ani, e citita, umblata, cu nu stiu cate specializari si schimburi de experienta. M-a linistit intr-un fel, dar il voi urmari in continuare.
Puiutilor vostri le doresc multa sanatate, caci stiu cu e sa ai copilasul bolnavior, si stiu cum e sa te cuprinda disperarea. Iar voua, dragi mamici, putere, multa putere, pentru ei...


Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

ULPIATRAIANA, am citit postarea ta inainte de a da raspunsul precedent. Acum m ai linistit si tu . MULTUMESC FOARTE MULT!!

Intr adevar , baietelul meu doar tresare, asa de usor ca doar daca il tin in brate observ , nu face nici o flexie, nu e un spasm. Si doar la inceputul somnului, cca 5 min, de 5-6 ori. Asa mi-a spus pediatra, ca nu e nimic anormal , majoritatea fac asa.

In plus, e absolut dezv. pt. varsta lui, vorbeste deja-evident cateva cuvinte-, merge singur de la 11 luni, are 11 kg, e vesel, vioi, absolut nici o stare altfel sau anormala.

Ulpiatraiana, iti multumesc inca o data pentru raspuns!!

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Lalilu, nu vreau sa te sperii.Cand am observat trsaririle, la David, a fost pentru ca il tineam in brate. Deci m-ai mult l-am simtit decat l-am vazut.Chestia asta a durat vreo doua luni.Credeam ca m-ai mult mi se pare mie.
Cand, dupa control am inceput sa ii administrez depakine erau deja "tresariri evidente". Incearca sa ii faci o EEG. Pentru linistea ta. Mai bine sa previi decat sa te chinui apoi sa il vindeci. As fi vrut sa am pe cineva sa ma fi sfatuit sa ii fac un EEG. Dar, multumim lui Dumnezeu, inca ne descurcam. Aveti grija de voi, va rog.
Pupici.

Adi,ma gandesc mereu la voi. Mi-ati intrat in suflet. Sper ca Dariuta e cat de cat ok. Azi David a avut o zi mai buna. Nu a avut decat o usoara tresarire.
Sa aveti o duminica frumoasa. Va pup dulce.

In afara de voi care treceti prin asa ceva si de medicul care il trateaza pe David, nimeni nu crede ca e bolnav. Toti cred ca am innebunit eu si ca sunt prea grijulie cu el.Ba ma acuza ca ii dau tratament copilului degeaba, pentru ca e un copil absolut normal.
Fetelor, aveti grija de voi si de micutii vostri.
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

ELLA, tresaririle lui David, eru numai in somn sau si treaz? Starea lui generala nu s-a modificat cu nimic? Chiar ieri am vorbit cu pediatra, de ce ea nu s-a ingrijorat deloc? Am scris mai sus care a fost raspunsul ei: ca tresaririle acestea nu insemna nimic. Alte semne nu mai sunt?

Stiu ca voi care sunteti patite suflati si in iaurt. Dar...Ulpiatraiana si tu imi recomanzi o EEG? Te rog, revino cu un sfat.

Pupici la toata lumea.

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacarm2002 spune:

Greu v-am mai gasit. Credeam ca s-a mutat subiectul si nu stiam unde sa-l caut.
Adi, spor la mutat. pt asistenta aceea care te-a incurajat.


Laliu, pt linistea ta, fa un EEG, dar si pe fetita mea am surprins-o o data tresarind in somn si am zis ca a visat urat. Tind sa ii dau dreptate pediatrei tale: toti copiii tresar in somn uneori.
Oricum, de cand am citit mesajul tau am tot urmarit-o sa vad daca mai tresare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Va dati seama ca tot vorbind cu voi, am inceput s o iau razna. Azi facem EEG, ne am hotarat. Pediatra mea mi a spus ca mi da trimitere doar pentru ca trebuie ca eu sa ma linistesc ca tulbur linistea copiilor si a intregii case, ca voi deveni paranoica, ca ea stie sigur ca copilul nu are nimic.

Va pup si vorbim mai tarziu, va dau vesti!

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput