Sindrom RETT

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maridoina spune:

buna fetelor ce mai faceti? nimeni nu a mai avut timp sa scrie nimic
asa ca voi incerca eu sa scriu cateva cuvinte
in primul rand va anunt ca andreea este f f fericita, am o pisicuta mica alba pe care o urmareste cu privirea prin camera chiar a intins mana spre ea ceea ce m a bucurat enorm va dati seama
iar bestia mica parca simte ca este un copil cu probleme chiar daca a mai calcat o tot langa ea se aseaza mai exact la picioarele ei iar daca andreea este intinsa pe pat isi gaseste un coltisor si se aseaza si ea va dati seama ca imi umple sufletul de bucurie cand le vad
ce va RECOMAND din toata povestea asta este sa va luati un animalut si sa urmariti reactia copil-animal este fantastica
va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nini spune:

multumim Mariana pentru sfat.Si eu ma gandeam sa-i iau Marei un catel, am vazut reactia ei in preajma animalelor, este fff buna. Eu m-am obisnuit atat de bine cu diagnosticul Marei , e un copil caruia ii place sa fie iubit si sa-i arati multa afectiune. Si toate astea ma fac sa o privesc ca pe un copil normal.Mie cel putin imi acorda multa atentie, cunoaste tot ce e in jurul ei, parca de la un timp e mai prezenta, e mai vioaie. Comunica fff mult cu privirea, cel putin noi asa ne intelegem. Acum pot sta mai linistita si sa ma pot ocupa si de ceilalti copii, deoarece bunicii au hotarat sa stea cu ea, adica vin la noi pe rand sa stea cu ea.Asta e fff bine, ca ne pot ajuta in aceasta privinta si eu ma pot duce si la serviciu si cand vin acasa sa ma pot ocupa si de copii. E un lucru tare mare, sa poti avea ajutorul bunicilor!!!! Oricum va pot spune ca o concluzie ca atunci cand te impaci cu diagnosticul nu ti se pare atat de greu. Mara are abia trei ani, dar am trecut prin clipe grele , mai ales la aflarea diagnosticului, dar timpul le rezolva pe toate. Tot ceea ce le trebuie acestor fetite este dragostea parintilor , fratilor si a bunicilor. Vezi bucuria pe chipul ei cand noi suntem fericiti. Sanatate multa, si priviti copiii vostri ca pe niste copii normali, asta e tot ce isi doresc si multa , multa dragoste!!! Fericiti cei saraci cu duhul ca aceia vor mosteni pamantul!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maridoina spune:

dragele mele am impresia ca andreea este cea mai mare are 23 de ani anul acesta in noiembrie nu mi vine sa cred cum au trecut anii, si cand ma gandesc ca unii medici au spus ca nu va traii prea multi ani..... este fara comentariu
un singur lucru va spun nu disperati intradevar au o perioada de regresie dar dupa aceea vor incepe sa progreseze acum despre andreea pot spune ca se afla in stadiul unui copil de maxim 5 ani ceea ce mi se pare fantastic chiar daca nu comunica gesturile si mimica fetei spun totul asa ca doamne ajuta la toata lumea
va pup pe voi mamici, si pe cai care sunt alaturi de mamici si mai ales pe voi copilasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nini spune:

mariana ne-ai promis ca ne arati poze cu Andreea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilasi spune:

Buna mamicilor..vroiam sa va intreb fetitele voastre au probleme cu somnul?fetita mea are mereu probleme cu somnul,nu reusim sub nici o forma sa ii facem un program..se trezeste mereu noatea,mai tot timpul se trezeste plangand..cateodata doarme bine toata noaptea dar cateodata sta si 3-4 ore pe noapte fara sa mai adoarma si este mereu agitata,plange mereu,mataie..nici nu stu ce sa ii mai fac cum sa reusesc sa ii reglez somnul macar si 6 ore pe noapte dar sa le doarma bine..va rog daca v-ati comfruntat cu aceasta problema..isi regleaza somnul?cum dorm fetitele voastre??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maridoina spune:

fetelor cine ma poate ajuta nu stiu cum sa activez albumul foto am incercat dar nu merge am nevoie de ajutor
va multumesc

si acum in legatura cu somnul trebuie sa ti dau o veste proasta perioada asta dureaza nu vei reusii sa treci peste ea decat cu sedative cu cat mai putine cu atat mai bine eu ii dadeam andreei ceai de tei in loc de apa sa nu i dau romergan o blegea de tot si nu mi placea asa ca trebuie sa ti spun ca m a tinut aceasta perioada tampita pana la 6 ani dupa aceea se rezolva de la sine nu dispera erau nopti cand nu dormea decat 2 3 ore asa ca stiu ce inseamna poti sa nu o culci ziua este acelasi lucru asa ca las o sa doarma cand vrea ea altfel se accentueaza starile de nervozitate iar seara chiar daca ea este treaza punei in surdina muzica simfonica sa vezi ce bine ii face iar ziua incearca sa i lasi un televizor deschis tot pe un canal cu muzica ceea ce ti scriu este testat atat de mine cat si de alte persoane si a functionat perfect acum de ex ii place f f mult muzica clasica si muzica populara te rog fa ce ti am spus si sa mi scrii va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nini spune:

Buna, la toata lumea. Pe Mara am invatat-o sa doarma singura in camera ei. Si este ff bine de atunci. Plange la 7.30 dimineata si ma duc la ea sa-i dau lapte. Cand doarme cineva cu ea, se trezeste peste noapte, este agitata. Macar din punctul asta de vedere avem si noi noptile linistite. Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nini spune:

Mariana, as avea si eu o intrebare care ma roade tare mult. Andreea mesteca mancarea? De fapt as avea mai multe , dar poate reusim sa ne intalnim mai devreme sau mai tarziu.... merci mult pentru sfaturi, ne ajuti tare mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maridoina spune:

nini ma intrebi daca andreea nesteca mancarea iti voi raspunde
cat era mica nu inghitea precum pelicanul cum ii spuneam, nu mesteca nimic, dar in timp a invatat usor usor sa mestece dar cum
ii pui mancarea pe partea care ti se pare tie mai activa, la andreea este dreapta direct pe maseluta si ii spui sa mestece aratandu i tu sa nu ai pretentia sa mestece perfect nu o va face din aceasta cauza are si tendinta de a se constipa de fapt este o caracteristica a bolii
te rog sa ai multa rabdare ca sa reusesti si ai sa vezi in timp isi va duce singura mancarea pe partea care mesteca
o ultima intrebare o speli pe dintisori ? daca nu sa mi spui sa te invat andreea nu are nici o carie are o singura pata pe un dintisor sper sa nu fie nimic stii ca nu pot merge la dentist sau poate nu stiu eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisdeli spune:

buna fetelor va pup pe toate ,am si eu o intrebare pt d-na mariana in legatura cu spalatul dintilor ,eu pe ami o spal cu tifon si apa e bine?astept raspuns !va pup multa sanatate!multi pupici pt andreea!

Mergi la inceput