Scoli generale - Ploiesti

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

"resuscitez" un pic subiectul.
se fac inscrieri neoficiale pe banda rulanta la toate scolile. chit ca nu sunt valabile in acest moment.
invatatoarele bune deja au clasele formate, va fi probabil doar o formalitate de retranscriere dupa demararea inscrierilor oficiale.
am nevoie va rog de info urgente despre scolile 5, 14, 8 si 25, precum si despre invatatoarele care vor prelua clasa 0 in toamna, la aceste scoli.
imi poate recomanda cineva o invatatoare buna la una dintre aceste 4 scoli ? m-ar interesa sa fie potrivita ca varsta, placuta, amabila, comunicativa cu parintii, sa nu exagereze cu temele pentru acasa, sa stie sa stapaneasca elevii fara a ridica tonul sau sa-i pedepseasca, sa nu aiba pretentii materiale exagerate pentru fondul clasei sau mai stiu eu ce cadouri si atentii. imi doresc o invatatoare care s-o faca pe fetita mea sa mearga de drag la scoala.
in plus, m-ar interesa pe scurt conditiile si dotarile celor 4 scoli : daca au fost sau nu modernizate cladirile/clasele, cum sunt grupurile sanitare, cum e cu paza, respectiv siguranta elevilor, samd.
din pacate, eu nu am timpul necesar pentru a bantui pe la fiecare scoala in parte, nici nu cunosc persoane care sa aiba copilasii la una dintre aceste scoli, sa-mi povesteasca din propriile experiente sau sa-mi dea cateva recomandari.
multumesc anticipat pentru ajutor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Corina, inteleg ca stai pe Republicii?

Mie mi se par toate acceptabile, in ordinea asta: 14, 25, 8, 5.
5 este unita cu 14, de fapt in ciclul primar cei de la 14 invatat cel putin 1 an in cladirea scolii 5, din lipsa de loc. Insa 14 e mai aranjata.

La 8 se face inot intensiv. Despre 25 nu stiu mare lucru, pe vremea mea era considerata foarte buna, dar asta era acum 30 de ani, deci nu mai conteaza :).

Nu in ultimul rand e foarte importanta distanta! Eu abia astept sa invatatm la 5, ca doar trec trada oarecum.

O sa incerc sa intreb invatatoarea vineri daca imi recomanda vreo invatatoare care ia clasa 0 la 14 si iti spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

dap, republicii, dar mai spre nord, asa . azi ma duc sa-mi schimb buletinul pe noua adresa.
pe lista cu strazile arondate scolilor, noua mea adresa apartine de sc 14. cu toate ca blocul nu apare efectiv pe lista, daca ma iau dupa numarul strazii, asa apar arondata.
insa mai aproape dpdv al distantei mi-ar fi o scoala de la nord, 8 sau 25. nici sc. 5 nu ar fi foarte departe, daca acolo vor invata "fizic" cei din clasa 0...si ar fi perfect pentru bunici, la distanta minima, s-o ia la pranz de la scoala...
acum, cum ne-o fi norocul...AMR 9 zile pana la aparitia normelor metodologice privind inscrierile la clasa 0...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Corina, fie-mea e la sc. 8, am inscris-o acolo, desi noi apartinem de 25, dar am auzit prin targ ca ar fi mai buna (cand eram eu copil, era invers).

Personal sunt multumita, ea e cls. a II-a, la after avem tot o doamna de la 8 (nu inv. ei).

Am inteles ca vor s-o faca de la anul colegiu, este o directoare ambtioasa, profa de mate f buna.

Eu o s-o las si in gimnazial tot acolo.

Paza este, un gardian care-i stie pe aproape toti copiii (cel putin pe aia din cls fiica-mii, poate pt ca e cls la parter).
In orice caz, nu-i lasa invatatoarele singuri pe afara in pauze la cls. mici.

Seara sunt invatatoare care fac "de serviciu" pe scoala, a noastra face, parca o data/sapt sau pe luna, nu-mi amintesc exact.

O sa intreb zilele astea ce doamne vor fi la cls. 0 si ce recomandari, apoi iti spun ce si cum.

Edit: am sunat, am intrebat, ai pm :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Scoala nr 8 e putin sub 25, cel putin in cazul mediilor `de admitere la liceu. Iar intre 14 si 25...anul asta sc 14 a avut medii mai bune ca sc 25, anul trecut a fost invers. Iar sc 5 am inteles ca nu mai exista, e preluata de sc 14, elevii din clasa pregatitoare si cei din clasa a 3-a invata acolo.
Scoala nr 8 are o clasa de inot unde se face inot de performanta, adica merg toti copiii, nu exista vreau sau nu vreau. Asa era si la sc 25 in urma cu 9 ani, cand o aveam pe fii-mea cea mare. La cea mica, adica acum 5 ani s-au schimbat lucrurile: aveau posibilitatea sa faca inot copiii care voiau, indiferent de clasa, in loc de ora de sport mergeau la inot cei care doreau sau ramaneau la ora de sport cei care nu doreau inot. De la fii-mea doar 2 n-au vrut. In primii 2 ani au facut 2 zile /saptamana, din clasa a 3-a s-a optat ptr inot sau inot de performanta, adica 2 zile pe saptamana sau 6 zile pe` sapt. Din clasa erau doar 6 care au vrut performanta, s-au dus pe la diverse concursuri, etc.
Din toamna n-am inteles cum va fi, sper sa fie ca la cea mica .

Sc 25 arata mult mai bine ca 14, in sc 8 nu am intrat, de afara arata ok.
Am auzit in schimb ca after-school-ul de la sc 8 e mai bun ca cel de la 25. Nu cunosc detalii.

Despre invatatoare am vorbit cred pe pm, Corina, nu stiu daca ti-am dat detalii despre cele din 25, ti le dau daca vrei.

Ati auzit de paduchii care circula prin liceele si scolile din Ploiesti? (in LMV de sapt trecuta si in sc 14 de azi, iar in sc 8 au fost si acolo prin ianuarie-februarie.....in 25 n-au ajuns inca , sper sa nu ajunga ca-mi ajunge ca stau stresata cu cea mare )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Va spuneam de un top al scolilor in functie de mediile de absolvire, uitati www.admitereliceu.ro/top-scoli-generale/2011?county_id=32&city_id=6166&school_name=&score_min=de la&score_max=p%C3%A2n%C4%83 la&doSearch=Afi%C5%9Feaz%C4%83 topul" target="_blank">aici ptr 2011 si www.admitereliceu.ro/top-scoli-generale?county_id=32&city_id=6166&school_name=&score_min=de la&score_max=p%C3%A2n%C4%83 la&doSearch=Afi%C5%9Feaz%C4%83 topul" target="_blank">aici ptr 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pentru cei interesati, revin cu noutati :

pe 28 martie e mare sedinta-mare la inspectorat, sunt chemati sa participe directorii unitatilor de invatamantul preuniversitar de stat si privat, din mediul urban.

iar sambata pe 30 martie este "ziua portilor deschise" pentru toate scolile in care se organizeaza clasa pregatitoare, vor fi prezenti directorii scolilor, invatatoarele care predau acum la clasa pregatitoare si invatatoarele care vor preda din toamna la clasa pregatitoare. parintii, copiii si alte persoane interesate pot vizita spatiile unde sunt amenajate clasele, pot discuta cu invatatoarele, samd.

pana pe 25 martie scolile trebuie sa transmita la inspectorat componenta comisiilor de inscriere si elaborarea criteriilor de departajare, stabilirea documentelor pe care trebuie sa le aduca parintii la inscrierea copilului, pentru a face dovada indeplinirii criteriilor de departajare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Ce-ati facut, v-ati hotarat la ce scoala ii inscrieti? I-ati inscris?

Stie cineva ceva de invatatoarele care au acum clasa 0 si vor avea din septembrie clasa I la sc 14? Am inteles ca sunt 2 invatatoare care au venit de la sc 5 (Ion Creanga), una are in clasa 21 de copii iar cealalta 31. Imi puteti spune care e mai buna?

Am o vecina care are nepoata clasa 0 nu stiu la ce scoala si vrea sa o mute la 14 din toamna. Dar nu stie nimic de invatatoare, a tot intrebat in stanga si-n dreapta dar nimeni nu stie nimic. (stie doar cum se numesc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

cea cu 31 de elevi e la "A", cealalta la "B". am inteles ca si cea de la B e fff buna, doar ca sunt vreo 2 copii in clasa cu probleme si care fac impreuna cu parintii lor probleme. la un moment dat inv de la B a vrut sa plece (din cauza unui parinte, situatie nasoala) si ceilalti parinti s au dus la Inspectorat (fiindca vroiau sa ramana).

Mergi la inceput