Ionut poate fi un copil normal!

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Stiu ca asteptati vesti, asa ca iata-le:

Mariana si Ionut s-au externat si au plecat din Bucuresti. Au ajuns acasa, insa Ionut a facut febra si diaree, asa ca a trebuit sa fuga repede la Constanta. Acum sunt internati in spitalul de acolo, la contagioase, deoarece Ionut are enterocolita.

Sper sa scape repede si de hopul asta si sa ajunga acasa cu bine.
Noi suntem aici si facem galerie in continuare

Happiness is a smile



Haideti sa il vedeti pe Andrei !

Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Of, of...

Carmi si Fabiano-om-mare, ca papa:D (20.10.05)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mery_anna spune:

Buna dimineata dragele noastre prietene,cate un pupic din partea noastra cu mult drag Va multumesc din suflet pentru solidaritate,pentru gandurile bune,pentru bunatatea de care dati dovada.Stiu ca si rugaciunile voastre au fost auzite si Dumnezeu sa va dea sanatate!Va datorez multe si va voi fi mereu recunoscatoare!
Acum suntem internati la spitalul de boli infectioase din Constanta,Ionut are enterocolita,destul de severa si sa vedem cum scapam de ea.Nu stiu daca are legatura cu colonoplastia,il sun mai tarziu pe dr. de la Bucuresti sa vad ce imi spune.Aici conditiile sunt foarte bune,stam in rezerva pentru ca Ionut trebuie ferit un pic mai mult din cauza operatiei si pana acum tratamentul pare a fi cel bun,nu mai face febra si scaunele sunt mai bunicele.Nu suntem acasa,dar macar suntem mai aproape,in Bucuresti mi-a fost tare greu!
Operatia lui Ionut a fost lunga si dificila,medicul anestezist o numeste cea mai grea din chirurgia pediatrica.Asteptarea e groaznica,dar si in spital am gasit mamici cu suflet care au stat cu mine pana a iesit Ionut din operatie si care veneau mereu la reanimare sa vada ce facem.Am stat 10 zile la terapie intensiva unde am invatat o lectie de supravetuire,numai daca Dumnezeu vrea traiesti,nu te poate ajuta nici un aparat,oricat de performant.Eu acasa nu pun mana pe puisori mici,nu curat pestele care misca,dar aici am stat langa copii in coma,i-am mangaiat inainte sa plece in alta lume mult prea chinuiti...am plans alaturi de parintii distrusi,am vazut durere,neputinta si moarte...Am mereu in fata privirea cetoasa a unui copilas care urma sa moara,avea 1 an si 2 luni,l-am privit continuu,ca un ramas bun,iar mamei ce putem sa ii spun decat ca va avea un ingeras frumos,acolo,in ceruri...E multa suferinta in jurul nostru,multi copii mor parca prea usor,ma tot intreb daca chiar se face totul pentru a fi salvati...Of,nu putem decat sa ne rugam ca oamenii de stiinta sa descopere leacul pentru aceste boli incurabile.Aveam pe suflet sa va spun toate aceste lucruri si sunt doar o mica parte.
Luni Ionut a facut contrastul,apoi a mancat pe gurita.Luni,marti si miercuri a mancat numai cu lingurita,dar acum nu mai vrea,e tare slabit,nu mai are putere.Asteptam,asteptam si ne lasam calauziti,noi nu avem nici o putere.
Va imbratisam cu drag si sa auzim numai de bine!

Minoiu Mariana
-------------------
Aici il puteti vedea pe Ionut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mery_anna spune:

Buna seara va spunem de acasa...am ajuns si noi de ieri acasa si ne place tare!La externare Ionut avea analizele bune,exceptand infectia cu rotavirus pentru care trebuie sa mai tinem ceva timp regim.Acum incercam sa ne recuperam si sa ne reluam viata...doar ca mai avem si alte ingrijorari,cea mai mare legata de auz.Acum Ionut este tare slabit,de nerecunoscut chiar si nu putem pleca la Bucuresti pentru a-l vedea un medic,pe de alta parte stiu ca orice intarziere este in detrimentul dezvoltarii sale.E tare dureros sa vad ca nu ma aude,nu-l inteleg ce vrea uneori,nu percepe lumea din jur asa cum ar trebui si nici nu vorbeste oricat se chinuie saracutul...Astazi a facut si cativa pasi,s-a jucat cu mingea si vrea afara.Mancarica de regim nu ii place deloc,la fel ca si sarurile hidratante la care nici nu deschide gurita,in schimb ciuguleste toata ziua la painita ca un puisor.Maine incercam cu iaurtel si supa de carnita.A fost in culmea fericirii aseara cand a facut baita dupa atata timp,greu l-am luat din copaita,s-a lasat cu plansete,dar apoi a adormit ca un mielusel pana dimineata...E un smecheras mic,nu pot pleca deloc de langa el,nu sta cu nimeni decat cu Dani.
La control trebuie sa mergem peste o luna,dar tinem legatura cu doctorul care asteapta zilnic vesti de la noi.Am avut parte de doi medici buni,atat dr. Spataru cat si dr. Bratu fiind buni profesionisti.Operatia nu a fost deloc usoara,putea fi compromisa chiar din cauza unei portiuni de silastic pe care o avea la capatul de sus al esofagului.Si in timpul operatiei au descoperit o alta problema la intestine,diverticul meckel care trebuia rezolvata.
Sper sa putem ajunge si la un medic homeopat sa vedem ce sfaturi ne da pentru a-l ajuta cu imunitatea.Mi-au spus mai multe persoane ca Ionut e un copil trist,se vede ca a suferit mult si tare mi-e frica sa nu aibe urmari toate acestea asupra lui.

Minoiu Mariana
-------------------
Aici il puteti vedea pe Ionut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Mariana,ma bucur mult ca ati ajuns acasa.Veti vedea ca incet,incet,cu ajutorul lui Dumnezeu le veti rezolva pe toate.Ionut este un copil puternic si va trece peste aceste incercari.Va are pe voi aproape,niste oameni minunati,este inconjurat de atata dragoste...Ma voi ruga in contiunare ptr el.
Va pup si sa auzim numai de bine!

------------------------

Albume foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mery_anna spune:

Buna ziua si din partea lui Ionut ,a devenit tare pupacios!
Am fost ocupati in ultima vreme,profitam de vremea buna si stam mai mult pe afara.Dimineata mergem la gradinita sa mancam alaturi de copii si ne place mult!Apoi ne jucam prin curte,maturam frunzele,stam la strada,numaram masinile,alergam gastele si tot asa...Ionut isi revine frumos,a facut falcute,este vesel,poznas si mancacios.Sunt tare multumita de cum evolueaza cu mancatul,inghite cam ca pelicanul,nu mesteca bine,dar e nevoie de timp cred,sa exerseze.Ii place mult branza,oua si mere.Nu mai folosim furtunasul de ceva timp.Acum luam masa impreuna,are scaunul si locul lui la masa,vrea sa manance singurel si face galagie daca nu e gata mancarea.Multumim lui Dumnezeu ca ne-a ajutat sa ajungem aici,ca Ionut poate manca pe gurita!
Supararea mea si uneori am senzatia ca e mai mare ca atrezia e ca Ionut nu aude.Am fost la spitalul Panduri,nu ne-au luat in calcul testele pe care le aveam facute,a trebuit sa le facem din nou si au spus ca trebuie urgent protezat,in paralel cu aceasta trebuie lucrat cu logoped.Casa de asigurari ne da 18 milioane,dar este extrem de putin pentru cat costa o proteza auditiva,pretul uneia e de la 30 mil. in sus si el are nevoie de doua.Nu am acesti bani...orele cu logopedul trebuiesc platite,stam departe de oras si sa ma duc de 2-3 ori pe saptamana cu autobuzul,care este super aglomerat e destul de greu.Nu stiu cum sa fac, e totul atat de greu...Maine mergem la o alta societate care distribuie proteze si care ne ofera posibilitatea de a le plati in rate.Daca cineva stie un logoped bun in Constanta il rog sa imi spuna.De ce trebuia sa mai fie si asta?!Nu mi-o pot ierta,toata viata o sa simt aceasta vina!Incerc sa ii ofer lui Ionut o viata normala,sa poata intra intro scoala normala,el nu a gresit cu nimic,vrea doar sa traiasca!
Cam asta ar fi viata noastra si cu bune si cu rele...As vrea sa ne spuneti ce mai faceti,ce va fac piticii...Va imbratisam cu drag si sanatate multa!

Minoiu Mariana
-------------------
Aici il puteti vedea pe Ionut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Ce bine ca Ionut mananca pe gurita, super !
Si merge la gradinita, bravo, baiat mare.
Multa sanatate in continuare, sa ne dai vesti bune despre Ionut.

Carmi si Fabiano-om-mare, ca papa:D (20.10.05)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mery_anna spune:

Draga Carmina,asa este,Ionut mananca numai pe gurita si e tare mancacios!Daca l-ai putea vedea ce viteza prinde spre bucatarie,ce frumos se aseaza la masa si ce bataie e pe lingurita!...Din pacate pofta asta a lui e uneori periculoasa,chiar joia trecuta am avut o spaima mare ca s-a inecat,mancarea a intrat pe trahee.A fost cumplit!Ma sperii si eu repede,nu mai pot sa fac fata stresului.Cel mai mult ma sperii cand ma gandesc la faptul ca salvarea ajunge greu la noi si Ionut ar avea nevoie de aspiratie.
In rest este foate bine,e un nazdravan!Mergem in fiecare zi la gradinita si stam cate putin,sa ne acomodam si sa mancam alaturi de copii.Aceasta perioada este mirifica,iar gradinita este decorata ca-n povesti!Asteptam si noi alaturi de copii sa vina Mos Nicolae,Mos Craciun...
Am si o veste neplacuta,zilele trecute am luat protezele auditive,nu ma asteptam la cine stie ce minune,dar se pare ca nu il ajuta mai deloc la auz.Le-am luat pe cele mai ieftine ca nu ne-am putut permite unele foarte performante,dar la piederea mare pe care o are,nu l-ar fi ajutat oricum.Asa ca acum ma resemnez cu gandul ca o solutie ar fi implantul cohlear,asa cum este la Teo.
Cam astea ar fi noutatile despre noi,va mai povestim cum ne pregatim de Sarbatori,anul trecut eram pe alte meleaguri...

Minoiu Mariana
-------------------
Aici il puteti vedea pe Ionut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Ce dragut, fa-i niste poze la gradinita sa-l vedem si noi
In ce procent l-ar ajuta implantul cu pricina?
Tinem pumnii si pupam.

Carmi si Fabiano-om-mare, ca papa:D (20.10.05)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Ei, cum mai e la gradinita? Sa ne impartasiti si noua din experienta voastra, ca am vrea sa mergem si noi la anul si avem emotii. Sunteti tari, ce mai!

Cum mai este cu protezele? E posibil sa ia ceva timp pana se observa rezultate? Sau e destul de clar de la inceput daca ajuta sau nu?

Happiness is a smile



Haideti sa il vedeti pe Andrei !

Despre Andrei pe DC: Andrei - atrezie de esofag

Mergi la inceput