Ionut poate fi un copil normal!

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mery_anna spune:

Dragele mele,nu am fost prea vorbareata in ultimul timp,imi cer scuze,cred ca v-ati intrebat care e starea lui Ionut,dar aceste 2 saptamani,cat Ionut a avut infecte,au fost foarte grele pentru mine.Am trait cu frica,am simtit disperarea si am gasit scaparea doar in lacrimi.Nu as fi crezut ca ni se putea intampla a doua oara ghinionul infectiei la esofag,dar a aparut,mult mai violent ca prima data.Medicii ne-au explicat ca esofagul,in timpul tractiunii externe,este infasurat intr-un plastic si in interiorul acestui material a aparut infectia,iar antibioticele nu prea isi faceau efectul.Situatia lui Ionut nu era buna deloc,am vazut ingrijorarea pe fetele medicilor care,cu toata parerea de rau,au trebuit sa imi spuna ca am 3 optiuni:sa asteptam sa lucreze antibioticele,6 la numar,sa puna drene sau sa taie esofagul ,pentru a-i putea salva viata.In aceeasi zi am primit si recomandarea prof. Foker,daca antibioticele nu au un efect bun,sa puna drena.Sambata noaptea Ionut a facut iarasi febra puternica,iar duminica seara a fost operat.Atunci medicii ITS mi-au spus ca ii vor taia esofagul,ca e putin probabil sa ii fie salvat.L-am dus pana la usa salii de operatie si l-am certat,sa nu ii lasi sa iti taie esofagul,sa vii sanatos si cu esofagul intreg!Iar Ionut m-a ascultat!Cand am vorbit cu medicul dupa operatie mi-a spus ca a scos plasticul si clipsurile,a curatat infectia si a pus 3 drene.Ieri au aparut primele semne de revenire,a inceput sa se miste,iar astazi a deschis si ochisorii...mici,verzi si obositi...Ridica putin si manutele,pipaie prin patut,dar da doar de furtune,iar tubuletul din nas il supara tare...
Acum nu stiu ce va urma,l-am intrebat pe prof. Till,dar a spus ca acum nu conteaza,doar ce e salvat...Ma uit pe geam si vad ca ninge ca-n povesti,dar se lupta si soarele sa razbata,ma rog sa lumineze acest soare si pentru Ionut,sa alunge toti norii intunecati si durerosi...vreau sa imi vad copilul zambind...si sa pot veni cu vesti din ce in ce mai bune pentru voi,care ne sunteti alaturi...

Minoiu Mariana
-------------------
Il puteti ajuta pe Ionut sa fie un copilas normal! Sunt necesari 12.550 eur
Site-ul lui Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Mariana, m-am gandit des la voi, desi nu m-am mai facut auzita. Ma rog si eu pentru puiul tau sa treaca cu bine peste toate necazurile astea. Doamne-ajuta !

Carmi si Fabiano-mic-si-scump (20.10.05)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

mariana, sa inteleg ca nu i-au taiat esofagul? va tinem pumnii stransi in continuare si asteptam vesti. Zilnic controlez sa vad daca ai scris ceva si ma rog sa fie bine. Va pupam cu drag


-----------------------------------------------
Michidutza: "Du bist meine Lieblingsmutter"
Un strigat de ajutor:
Andrei/ Teo / Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilly love spune:

Draga Mariana,
copilasul tau mic este extraordinar de scump si dragalas! iti doresc toata puterea din lume sa te ajute mai departe! e foarte, foarte greu ce se intampla cu voi acum. Razele de soare se vad, Mariana, pentru ca micutul tau e luptator si doreste sa se faca bine, altfel nu ati fi aici.
Cred ca ti-e greu sa fii impartita, pentru ca mai ai un copilas mare acasa, langa marea ta frumoasa si albastra! Vine ea, vara, Mariana! cu raze de soare cu tot! o sa fie bine pentru toti si o sa fiti o familie fericita si intreaga, aproape unii de altii!
Sa fii puternica, mai aveti o primavara de traversat! te imbratisez, esti o mamica deosebit de curajoasa si iubitoare!
cum se descurca baietelul tau mare [cel ramas acasa]?
dar tu, financiar, acum?

Andreea
My baby
http://good-times.webshots.com/album/560327865NfDFnL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mery_anna spune:

Buna seara si multumim frumos pentru gandurile frumoase!
Draga Carmina,ma gandeam mereu unde esti,ca nu mai m-ai sunat,dar am stiut ca te gandesti la noi si ca afli vesti pe forum.Va imbratisam cu drag si sanatate multa!
Cristina,la operatia de duminica au curatat infectia si au pus drenele,trei la numar,urmand astfel sfatul prof. Foker,iar eu pot spune acum cu mana pe inima ca aceasta e o mare minune!Tu stii cat de grele sunt tractiunile externe,iar Ionut a avut de trei ori,e pacat de sufletelul lui sa se intample ceva cu esofagul.Iti multumesc mult ca esti tot timpul alaturi de noi!
Am ramas foarte impresionata de mesajul tau,Lily si ma bucur ca ai citit despre noi,suntem atat de aproape una de cealalta,poate ne vom intalni cand ajungem acasa.Dani,baiatul meu mare esta in clasa a-IX-a,la Liceul V.Magearu,Constanta si sta cu nepoata mea intr-un apartament inchiriat din km.5.Se descurca destul de greu,traverseaza tot orasul pentru a ajunge la scoala si nici nu ii prea place la acest liceu,vrea sa se transfere,dar acum sa se termine acest an scolar. A avut ceva probleme cu stomacul,din cauza alimentatiei,dar tine un pic regim si e mai bine.
Ma intrebai cum stau cu banii,nu stiu daca iti pot raspunde sincer.In clipele de suparare ma gandeam ca poate nu am facut bine apeland la ajutor,ca poate asta era chinul meu,sa muncesc si sa lupt cu fortele propii...nu stiu...ce ma mai macina e ca eu nu am intalnit oameni cu bani multi,pentru care banii nu conteaza,ci oameni simpli,care din putinul lor au rupt si m-au ajutat.Am venit aici pregatita pentru 3 luni,acum s-au facut 7 luni si mai avem...Sunt recunoscatoare celor de la Mc Donald House,care nu mi-au mai cerut bani pentru cazare,nu stiu pana cand,dar nici nu intreb,sa nu tulbur apele.In rest,cat Ionut este in spital, eu nu cheltui decat pe mancare si pe telefon in tara,cand nu inteleg ceva vorbeste prietena mea Raluca pe telefon cu medicii de aici si cam costa.
Ionut a scapat astazi de drene,acum mai are tubuletul in nasuc si mai scapam de chin.Antibioticele sunt tot 6,vedem maine daca mai renunta la vreounul.Sta mai mult timp treaz,se joaca asa printre tuburi si cu manutele tremurande apuca mingea si butoneaza telefonul.Astazi a fost generos,ne-a zambit dragalas si m-a mangaiat pe obraz...Ma rog ca fiecare zi ce vine sa fie din ce in ce mai buna pentru Ionut!Draga Lily,iti voi raspunnde ori de cate ori pot cu mare placere!


Minoiu Mariana
-------------------
Il puteti ajuta pe Ionut sa fie un copilas normal! Sunt necesari 12.550 eur
Site-ul lui Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilly love spune:

draga Mariana,

sunt alaturi de voi, macar virtual si fara alte justificari am sa-ti scriu de ce nu am continuat sa-ti scriu: sunt internata in bucuresti - sarcina extrauterina. Am facut tot posibilul si am adus laptopul la mine, pentru ca plecasem din Cta doar pt weekend si nu eram pregatita pentru ce s-a intamplat. Merg deocamdata pe medicatie, pentru ca am ajuns din timp [adica inca se mai poate face ceva fara a se interveni laparoscopic/clasic]. dar trebuie monitorizare si asta inseamna spitalizare.
Sa stii ca sunt alaturi sufleteste de copilasul tau si da, sper ca intr-o zi de vara 2008 sa facem plaja impreuna la Constanta!
Noi suntem din bucuresti, am plecat temporar la Cta [si noi tot cu chirie stam acolo], dar se pare ca ne vom reintoarce acasa. Situatia s-ar simplifica mult si eu n-as mai fi singura cu un bb mic [pt ca acolo nu cunosc chiar pe nimeni]!
stiu ce scrii tu acolo si ma doare sufletul cand vad ca de bani depinde viata unor copii nevinovati. Saptamana viitoare, chiar daca nu stiu in ce zi [banutii sunt acolo], am sa donez si eu cel putin 100 Eu pt Ionut. Am sa ma mai gandesc si te-as ruga sa-mi scrii daca Dani, baietelul mare, ar avea nevoie de ceva foarte urgent, foarte necesar. Il pot ruga pe sotul meu cand vine la Cta sa se intalneasca cu el. Te rog, daca ti-e greu sa scrii aici, da-mi pm. O sa incerc, daca voi putea sa te ajut cu cat de putin pot.
Te imbratisez, smotoceste-l un pic pentru mine pe puiutul tau viteaz si...sper sa va fie bine!
Vreau sa scrii cum se simte


Andreea
My baby
http://good-times.webshots.com/album/560327865NfDFnL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mery_anna spune:

Draga Lilly,am asteptat raspunsul tau,dar acum m-am intristat pentru tine,imi pare rau ca s-a intamplat asa,insa ma si bucur ca ai ajuns din timp la medic.DOAMNE AJUTA,sanatate si putere sa depasesti acest moment!Uneori,in drumul vietii,mai apar obstacole,mai mari,mai mici,dar omul bun si cu credinta le depaseste,DUMNEZEU are grija si stie cand sa ne arate cate o minune!Eu l-am nascut pe Dani la 22 de ani si am crezut ca nu voi mai avea un alt copil.Anii au trecut,in anul 2000 au inceput probleme de sanatate pentru mine si medicii spuneau ca o sarcina este imposibila, deoarece aveam nevoie de tratament ,care nu era indicat in timpul sarcinii.Am simtit ajutorul lui DUMNEZEU,nu aveam cine stie ce boala incurabila cum credeam,am reusit sa obtin doua noi specializari si am luat un post titular in localitatea unde stau,sa nu fiu nevoita sa fac naveta.Atunci a aparut Ionut,alinarea mea dupa multi ani grei!Avand aceasta experienta iti spun,draga Lilly,ca oricand poate aparea o minune in viata noastra!
Mi-ar placea sa se intalneasca sotul tau cu Dani,nu stiu unde stai in Constanta,pentru el e greu ca nu prea are cu cine vorbi,parintii mei stau in Flaminzi,Botosani,socrii sunt in varsta,mai vorbim si vedem cum facem.
Ionut nu a scapat de febra,are aproape o luna de cand se chinuie cu infectia,a fost la esofag,la plamanul drept,a facut si pneumonie.I-am zapacit pe doctori intreband de ce face febra,astazi mi-au spus ca si din cauza antibioticelor ii creste temperatura.De tubuletul din nasuc scapam cam pe sambata,tare nu-l suport eu ,dar Ionut saracutul...Cu toata fierbinteala corpului el tot gaseste putere sa se mai joace ,cu mingea in special,sa butoneze telefonul si sa se autoconsulte cu stetoscopul.In fiecare dimineata merg la spital cu frica,verific analizele sangelui,sa vad daca a scazut infectia si graficul care indica pulsul,temperatura,concentratia oxigenului,in speranta ca apar semne mai bune.Si ce ma inspaimanta mai mult e ca mai avem o operatie de facut,foarte dificila,asta in cazul in care esofagul e destul de lung pentru anastomoza si iar pot aparea probleme la plaman.Nu stiu nimic despre ce va urma,eu nu pot hotari daca sa il mai astept pe prof. Foker,medicii de aici hotarasc,se cheltuiesc multi bani,iar dansul nu cred ca va veni mai devreme de luna mai.
Va multumesc din suflet tuturor celor care ne ajutati,o mana intinsa la necaz e o mare alinare!Ma gandesc la ce este in sufletul mamei lui Matei...Va rog sa cititi acest subiect si sa ii ajutati fiecare cum poate!Suferinta unui copil,a unei mame nu poate fi exprimata in cuvinte...

Minoiu Mariana
-------------------
Il puteti ajuta pe Ionut sa fie un copilas normal! Sunt necesari 12.550 eur
Site-ul lui Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilly love spune:

am mai trimis linkul catre siteul lui ionut si altor persoane; sper din tot sufletul sa mai doneze si ei niste banuti.

iti doresc putere multa sa poti avea grija de Ionut
offfffffffff, n-am cuvinte sa-ti spun ce simt cand imi scrii ca puiul ala mic nu e bine. Eu in continuare am convingerea ca ionut a avut parte, in momentul critic, de SANSA ; ingerul lui bun a vegheat asupra lui si a indrumat-o pe mamica lui cea buna si informata sa faca ACEL LUCRU BUN, SINGURUL, pentru a-i fi mai bine. Faptul ca puiul tau a inhatat SANSA este un semn bun, minunat!
Sa fii puternica!
Iar cu Dani..., e in plina adolescenta, mamica nu e acasa, casa unde sta nu e acasa, taticul ce face? pastrezi legatura cu Dani, macar electronic?
uite, atata vreme cat am stat in Cta n-am avut efectiv pe nimeni cu care sa ma intalnesc, am fost atat de singura, social evident, pt ca eram cu bb al meu, si nu a fost sa fiu acolo..si acum nu cred ca o sa ma mai intorc la Cta, inca nu stiu cum stau dpdv sanatate, astept ziua de maine sa vad ce se va intampla si cu mine
vom vedea, dar, oricum, Ionut a inhatat SANSA! Doar la asta sa te gandesti! A inhatat-o si a ramas cu ea in brate! Nu are cum sa nu fie bine! Tu doar trebuie sa fii mamica lui draga care-l iubeste mult!

v-am pupat, da-i o pupatura si la piticot !

Eu asa il vad peste cativa anisori!


Andreea
My baby
http://good-times.webshots.com/album/560327865NfDFnL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilly love spune:

as vrea sa te mai intreb:
tu ce demersuri ai mai facut pe la diverse fundatii, asociatii,presa, persoane publice, minister [E112 si daca este aplicabil]...? Am vazut ca Mereu aproape a fost alaturi de voi intr-o etapa a calatoriei voastre, dar, de atunci?
Pe site trebuie actualizat in dreapta sus [e cam primul lucru care iese in evidenta] costul real al interventiilor pentru ca suma vad ca a ramas la o valoare mult mai mica decat ce e in realitate

te rog sa mai scrii ce face ionut
in ce fel se ocupa de imunizarea lui? un tratament homeopat poate fi incercat in aceasta situatie? stiu ca daca e aplicat de un medic priceput nu interfereaza deloc cu alopatul si face mult bine; in plus, nu e scump deloc


Andreea
My baby
http://good-times.webshots.com/album/560327865NfDFnL

IONUT are mare nevoie de noi http://seek-on.com/wpmu/ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mery_anna spune:

Draga Lilly,multumesc mult pentru ajutor si sfaturi!As vrea sa iti spun pe scurt cum am ajuns in Leipzig.Am venit in baza unei invitatii trimisa de prof. Foker impreuna cu medicii de aici.Am primit si o estimare de costuri pentru 1 luna de spitalizare de 18.500 eur.Aceasta suma a fost achitata de catre Fundatia MEREU APROAPE,13.500 eur si Societatea STRIKER,5000 eur.Sincer vorbind suma este extrem de mica,nu stiu cum au calculat dansii,mereu i-am intrebat,daca depasim 1 luna de spitalizare ce se intampla?Nu ne-au raspuns din timp,am ajuns in aceasta situatie,cheltuielile sunt enorme si intradevar acest spital cheltuie multi bani cu Ionut.Am spus candva ca am gasit o hartie in patutul lui Ionut,cum ca trebuie sa platesc 10.000 eur pana la 27 dec 2007.Am aratat factura medicilor,apoi a disparut,mi-au spus sa nu imi fac griji.In ianuarie m-a cautat un domn de la o fundatie de aici,a cerut o copie dupa certificatul de nastere a lui Ionut si a facut o poza.Cred ca aceasta fundatie acopera o parte din costuri.Medicii si administratia spitalului stiu ca nu avem de unde sa le mai dam alti bani,nu cred ca ne vor mai cere,iar eu stau cuminte,nu cer nici o estimare sau vreo hartie sa nu le vina cine stie ce idee.Intradevar,am platit foarte putin si am cheltuit enorm!Ne vor ajuta sa plecam cat mai curand acasa!
Pe site am estimarea de costuri pentru dilatari,foarte importante dupa anastomoza.Aici o dilatare costa 2000 eur si consta in 3 zile de spitaltzare,anestezia si dilatarea propriu-zisa.Suma este foarte mare pentru noi,numarul dilatarilor este greu de precizat,cu aproximatie 10-12,la anumite intervale de timp:1 pe samtamana,1 la 2 saptamani,1 pe luna.Pentru aceasta am apelat la ajutor!Dilatarile sunt foarte importante,sunt mici operatii,cu riscuri,nimeni nu garanteaza ca nu se rupe anastomoza.As vrea ca macar primele 3-4 dilatari sa le putem face aici,pentru mai multa siguranta!
Acum suntem in asteptarea unei decizii din partea prof. Foker,care dupa ce va primi investigatia cu contrast,va decide urmatoarea operatie.
Ionut se reface,mai are tubuletul in nasuc,ziua respira singur,dar noaptea mai are nevoie de oxigen si mai conecteaza aparatul.E tare suparat,e intepat peste tot,nu gasasc un locusor unde sa pot pune mana:peste tot bandaje,tuburi,furtune,senzori...A trebuit sa disparem din salon cand era agitat ca voia sa il luam in brate si plangea.Am stat pe hol,dar ochii lui erau cand la geam,cand la usa...
Medicamentele sunt multe,pe categorii,nu cred ca are ceva anume pentru imunizare si nici nu ma descurc sa intreb despre asta.Ma gandesc si eu sa apelez la un tratament homeopat,dar dupa ce ajungem in tara,sigur ii va face bine.
Sper ca lucrurile sa mearga din ce in ce mai bine si sa scapam de necazuri!

Minoiu Mariana
-------------------
Il puteti ajuta pe Ionut sa fie un copilas normal! Sunt necesari 12.550 eur
Site-ul lui Ionut

Mergi la inceput