Legumele din gradina

Legumele din gradina | Autor: sinzi_ana

Link direct la acest mesaj

Fetelor ce plantati voi in gradina???
Eu mi-am facut o mica gradina (pe balcon ) unde mi-am pus ridichii, rosii, leustean si morcovi...
Rosiile si ridichiile au rasadit....dar leusteanul inca nu desi l-am pus cu mult timp inainte de rosii...
L-am adus din Ro, si nu stiu ce conditii trebuie sa aiba ca sa creasca...
Aici e mereu cam cald, dar nu le tin niciodata direct in soare...
Ma puteti ajuta cu un sfat?



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Ciao!
Eu mai puneam in gradinita si mazare , fasole verde , castraveti (astea rasar relativ repede si era o placere sa merg la ele ca se vedea cum au crescut) Tin sa precizez ca nu am experienta si tot au crescut si 2 ierni la rand , cand ne-am mutat , am avut puse la congelator.

Spor la gradinarit!

Aida - mama de pisica mica.


nov2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

mai relelor lasati-o pe sin ziana sa-si vada visul implinit!
in balcon poti sa-ti pui o groaza de plante aromate pe care sa le folosesti cu spor:maghiran,salvie,ceapa ciorii(un fel de ceapa verde si care se foloseste ca atare,dar, care face si flori frumoase),leustean(neaparat pus de o vaduva pt. ca altfel nu se prinde),radacini de patrunjel care pe timp de iarna dau cateva fire ce aromeaza mancarurile,ardei iuti,marar,cimbru,un arbust de dafin(din care poti sa folosesti numai frunze uscate),etc.
cine are alte idei ar putea sa-i infrumuseteze "gradina" lui sin ziana si nu numai ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

busuioc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Sinzi_ana, are ceva leusteanul asta, ca si tatal meu a adus de la tzara cu tot cu radacina, l-a pus in pamant la el in gradina si nu i-a priit, nu crestea cum crestea la bunica mea la tzara (care este vaduva de vreo 20 de ani). Asa ca, tind sa-i dau dreptate B.nicai.

GETY, MAMICA DE MARIA DIANA- 9 octombrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Cu leusteanul sunt meseriasa , am cerut si eu la mama seminte de leustean le-am plantat cu un an jumatate in urma si nimic, sora mea ne-a facut o vizita in vara si rugamintea mea a fost o radacina de leustean .Surpriza mea a fost mare cand semintele de leustean puse in urma cu un an au inceput sa creasca , acum am leustean de sunt buna de mers la piatza. Rdacina de la ea s-a prisns in spatele casei si am acolo o gramada iar unde am pus semintele numai am cuvinte am fost tare impresinata.Pt prima data la gradinarit am facut o treba buna.Ce sa va mai zic de lalele pe care le-am pus asta toamna de se minuna toata strada ce frumoase sunt.Cred ca mi-am ratat meseria.Gradinar trebuia sa ma fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

sinzi eu am asa in gradina.... posibil sa nu poti avea asemenea gradina numai daca ai pamant destul:
- rosi,
- ardei: "gogosar, ardei gras de umplut de 4 feluri, ardei capia
- leustean, mamrar, patranjel, cimbru
- vinete,
- capsuni
- zmeura, afine, mure

- la leustean ii trebuie apa, sa fie umed, dar nu baltit, sa nu fie in soare puternic, si sa fie tuns cand vezi ca se apleaca frunzele spre pamant.
- la rosi, ardei, vinete soare dimineata si dupamasa, apa zilnic
- capsunii si zmeura, mure, afine, soare mult si apa... dar sa nu fie soare care le arde, cand e ff puternic soarele le acopar cu plasa sa le tina umbra.

In tot deauna rosiile iasa primele, dar se ard si cel mai repede. Urmeaza ardei gras si capia, dupaia gogosarii.. leusteanu uneori dureaza si pana la o luna sa iasa din pamant. La leustean ii trebuie sa simnta cele 4 anotimpuri, va avea o perioada de hibernare incepand prin luna octombrie si pana in februarie.

La nici una din aceste plante nu le place sa le uzi pe frunze zilnic si sa le lasi asa dupaia in soare... incearca sa le uzi seara dupa ce a asfintit soarele...

PS: gasesti la home depot pamant organic cu ingrasamant organic.. mergi si vezi, sunt de mai multe feluri, special sa plantezi seminte in el, dupaia schimbi cu altul special imbogatit cu vitamine - sa iei totul organic... adica preparat cu produse de animal, nu cu chimicale.

Daca mai ai intrebari scrie si te ajut... spor la gradinarit.


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

mai fetelor pe mine chestia cu leusteanul ma enerveaza dar voi imi intariti superstitia!adevarul este ca fara o vaduva nu aveti nicio sansa.
Daca mai cunoasteti si alte superstitii dati aici pe forum informatii si vom fi in castig.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

eu nu pricep...


quote:
Originally posted by b.nica

mai fetelor pe mine chestia cu leusteanul ma enerveaza dar voi imi intariti superstitia!adevarul este ca fara o vaduva nu aveti nicio sansa.
Daca mai cunoasteti si alte superstitii dati aici pe forum informatii si vom fi in castig.




Sanatate si numai bine

Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian


www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Gabbriela am fost confuza in ultimul meu mesaj;sunt necajita pe mine ca nu reusesc sa mentin leustean in ghiveci si am eu ambitia sa-l am asa.
Tu dai dovada de pricepere si dragoste pt.gradina ta care sunt convinsa ca iti aduce multa bucurie.Felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

- incearca un ghiveci mai mare, tinel unde e zona aerisita - ma refer la balcon sau in curte.
- udal regulat dar nu mult sau cu presiune
- nu lasa mai mult de 1 - 2 fire in ghiveci.. leusteanul creste mare si stufos si ii trebuie spatiu.


quote:
Originally posted by b.nica

Gabbriela am fost confuza in ultimul meu mesaj;sunt necajita pe mine ca nu reusesc sa mentin leustean in ghiveci si am eu ambitia sa-l am asa.
Tu dai dovada de pricepere si dragoste pt.gradina ta care sunt convinsa ca iti aduce multa bucurie.Felicitari!



Sanatate si numai bine

Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian


www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput