Prieteni acvatici

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Ca tot veni vorba, io's acvarista de 5 luni (de data asta), asa ca tot imi mai dau cu stingu-n dreptu.. Da' macar nu ma mai atac asa tare la accidente in acvariu, ca la inceput..
Acvariul mare nr 2 l-am luat ca sa creasca puii de xifo in el si de rezerva pt situatii speciale pt acvariul 1. Din care am scos 5 xifo mari ca sa fac loc la 5 femele betta. Dupa ce-a observat ca nu mai are pesti mai mari ca el la ora mincarii, betta ala batrinu s-a cam dat la betta ala micu (de fapt doar l-a alergat putin, l-am scos mai mult preventiv), si in final am scos mincatorul de alge c-am observat ca toti pestii erau terorizati de el.
Aia 5 xifo mari erau trio-ul initial cumparat in octombrie plus singurii doi supravietuitori din generatia 1, pt care n-am avut separeu de prins si crescut oleaca. Gagicile aveau cam 5 cm (imense) - fata de aia 2 cm cu care le-am cumparat. Gagica cu pricina mi se paruse cam bortoasa, dar OK altfel. Le-am bagat niste ghivece mici sa aiba unde sa se mai piteasca, mi se pare curentul foarte puternic. Iar pe aia am gasit-o ca si cum ar fi intrat intr-un ghiveci si s-ar fi intepenit acolo cind sa intoarca (la gura ghivecele au 3 cm, la baza vreo 2). Si s-o fi incasat de spaima? Am reusit sa dau pe internet de virsta xifilor, e de 3-4 ani si in mod cert i-am luat adolescenti, asa ca exclud sa fi fost virsta.. Iar de gasit am gasit-o arcuita pe-o parte, plutind prin plante.. Asa ca alta ipoteza n-am decit aia cu ghiveciul..
Restul sint OK, veseli si voiosi. Betta batrinul si-a gasit un co-echipier mic care tot inoata pe linga coada lui, care s-a cam zdrentuit, pe model de inotat excesiv (adica nu fin rot). Sper sa continue asa, ca aseara le-am scapat cam multi fulgi, ca atare le mai dau cind dispar fulgii..
Xifa tinara mi-a facut un kk lung si maro inchis - ori a mincat toti bloodworm-ii (...) - ori a facut careva pui si s-au cinstit cu proteine proaspete.. Ca de la fulgi iese mai spalacit oleaca..
Si-am mai pus un betta la icrat, o combinatie stranie, el e "lavanda" cu coada veil si ea e "copper" crowntail. Mai mult ca erau ei in dispozitie, ca cred ca or sa iasa tarcati rau din combinatia asta..
akella, te mai apuci de incercat prasit bettani?

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme
www.bettasplendens.mysite.com/" target="_blank">Nebunia cu pestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Am reusit s-o lamuresc cum e cu declorinatoarele si invechitul apei, asa c-am zis sa va zic si voua. Daca apa sta, se evapora clorina (care se punea pe vremuri in apa) dar nu si cloramina care se pune de la o vreme incoace in plus, sau in loc de clorina. Asa ca tot cu substante de declorinat defilam, pina una alta - cel putin p-aicea..

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme
www.bettasplendens.mysite.com/" target="_blank">Nebunia cu pestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

P-aici a cam venit primavara si, o data cu ea, si soarele... in geamul acvariului... si algele brune... asa ca am instituit "carantina" (cat bate soarele pe sufragerie, trag draperia din dreptul pestilor), am curatat acvariul si am pus diverse contra algelor... Belly s-a facut bine, i-au crescut solzii la loc, asa ca am bagat-o inapoi cu ceilalti carasi...
Voi ce mai faceti, ce mai ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

pai akella, io una te asteptam sa zici cum a mers cu prasitul de betta :)

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme
www.bettasplendens.mysite.com/" target="_blank">Nebunia cu pestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelamold spune:

Buna fetelor, nu am mai intrat demult, pt ca am fost tare ocupata. Cu pestisorii nu mai am probleme, si sper sa nici nu mai am. Ceea ce am observat e faptul ca au crescut(asa de repede???).Dar ne sunt asa de dragi.
Am intrat sa va salut si sa va urez o primavara frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Helooouuu, pe unde suneti ?
Cum sunteti ?
Akella, pupici multi la tine, cum te simti ? Pe cand pompoanele ?

Noi raportam ca acvariul e ok, plantele cresc in nestire, pestii ... au murit 2 gurami, dar am luat altii doi, i am gasit sotie ghibicepsului, moama ce bucurie pe capu` meu sa nu l mai vad asa de singur, doar ca donsoara (io zic ca e fata) este mai micuta, dar creste ea, e o duuulce (am botezat o Gyongyi, sa mearga cu Gyuszi).
Pot sta minute in sir cu Giulik sa i observam , sunt asa de frumosi !



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Mihaela, carasii bine ingrijiti cresc frumos si repede (de aia te-am pus in garda cu schimbarea acvariului cu unul mai spatios).
Daria, pampoanele - pentru inceputul lunii iulie; pana una-alta, cresc precum aluatul de cozonac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Akella, vom fi aici cu pompoanele ! Da` nu ne zici ce ascunzi in burtica ?

Vreau sa va zic,,, ca puiuta de ghibiceps e o frumoasa si spre deosebire de pleco, ancistrus, toata ziua circula pe geamul acvariului, e foarte iscusita :-) Cand o prind, va pun pozici.



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Pai ce sa ascund, tot o fetita... tati e disperat ca e casa plina de fete ... si majoritatea pestilor din acvarii sunt femele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

felicitari mami cu funditza la purtator !

Ce as mai vrea eu o fetita ...



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput