Prieteni acvatici

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Mihaela, stai calma, ich (gris alb) e cea mai usoara boala pe care pot s-o faca pestii, la toti le trece daca n-au si altceva "dedesubt". Daca ti-a dat ala picaturi deja, baga cu picaturile, dar mi se pare mult 50% de apa schimbata pe zi. (streseaza pestii). Si citeste ce scrie pe prospectul de la picaturi. Banuiesc ca stii s-o tratezi pentru clor, da? Cele mai cunoscute si mai bune sint Amquel (pt schimbari partiale si reducerea amoniacului, nu numai pt clor) si Novaqua (pt clor plus vitamine). Stai si masoara intr-o zi, ca sa-ti faci idee cit se pune, ca e periculoasa supradozarea.
Ce n-am vazut in pozele tale e termometru in acvariu - unde apa ajunge ea pina la urma la temperatura camerei, dar nu instantaneu..

Sare gasesti la orice magazin de acvaristica, chiar si la Walmart (recomand, pt pret). Odata am gasit si la alimentara sare grunjoasa (cica puneam muraturi) - trebuie c-o mai am prin casa pe undeva..

Important la schimbatul apei: sa aiba aceeasi temperatura cu cea din acvariu , variatia brusca creeaza stres.

Ma uitam si la pietricica ta din acvariu. Ia ia-ti si niste teste de masurat duritatea, calciul, etc.. si vezi sa nu fie in afara normelor pentru carasi.

Vazusem, si n-am luat, teste care masoara tot ce misca, o fisie ingusta de plastic cu citeva patratele absorbante, o bagi in apa o secunda, o scoti si astepti 5 minute sa se coloreze patratelele alea si dupa aia te uiti pe cartonasele cu culori. Cica nu-s foarte precise, dar eu una nu documentez lucrari stiintifice, as fi preferat d-alea decit d-astea profesioniste de care am, in care tre sa bagi un nr de picaturi dintr-un numar de sticlute... :) Acu nu mai gasesc...

Nu stiu de unde-a scos-o ala cu sa nu le dai sa manince o saptamina.. Da-le sa manince normal - cite putin, ce nu maninca in 2-3 minute, scoate afara.

Cu morala si concluzia la lectia teoretica despre ce streseaza pestii: apa si mincarea. Prea multe toxine, variatii de parametri prea bruste, mincare cu aport nutritiv scazut. Orice peste poate sa faca oricare din bolile documentate sau nu, cind se streseaza (adica i se streseaza sistemul imunitar). In rest, apa n-are decit sa contina toate bacteriile posibile, atita vreme cit organismul pestelui lupta cu ele, se pune stampila de sanatos! :)

Pentru chestii concrete despre cum sa tratezi carasii de gris o s-o las pe akella, ca io n-am habar. :)

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme
www.bettasplendens.mysite.com/" target="_blank">Nebunia cu pestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Cum sa tratezi carasii de gris? Pai scoti max 20-25% din apa, completezi cu apa noua, pui sare (1 lingura la 10 litri de apa) de bucatarie grunjoasa (din aia care se pune la muraturi), pui picaturi de verde de malachit conform instructiunilor si ridici temperatura in acvariu treptat, sa ajunga la 27-28 grade Celsius. Acum, chiar nu stiu ce fel de sare se gaseste la voi, poate-ti da parpalak vreo idee. Incalzitor cu termostat ai? Iar treaba cu postul megru... Pai dupa ce ca sunt bolnavi, ala iti zice sa-i si infometezi? Da' ce, a baut apa la caine? Da-le de mancare fara sa exagerezi. Un animal bolnav se curata mai repede daca-l tii nemancat... Nu ma intind prea mult la explicatii pe aici, pentru ca am mai discutat grisul la acest subiect. Am subliniat doar cum se trateaza carasii de gris. Picaturile tale ce contin? Verde de malachit sau sulfat de cupru? Ambele variante sunt bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Vezi, d-aia nu tin io carasi :) Acvariul mare (cu xifo, molly si betta) e la 27 de grade, asa ca cu grisul nu ma prea intilnesc.. Doar cu chestii mai nasoale.. :)

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme
www.bettasplendens.mysite.com/" target="_blank">Nebunia cu pestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelamold spune:

Am schimbat aseara jumatate din apa si am pus picaturile dupa prospect(o picatura /gallon), si am vazut azi de dimineata ca le-a mai trecut din punctulete. Solutia se numeste Nox-ich si contine malachite green. Termometru am lipit pe acvariu, probabil ca nu se vede in poza pt ca e pe lateral.
Parpalak, am scos piatra ca oricum e mic acvariul si imi era frica si sa nu fie prea calcaroasa. Asa ca acum am numai plantele, normal artificiale(trebuie sa caut una din plantele recomandate de Akela, dar nu prea am avut timp si de asta).
Mi-am facut rezerva de apa, in sensul ca o tin la temperatura camerei cateva zile si apoi o pun in acvariu, deci ma gandesc ca nu e diferenta mare la grade, fata de cea din acvariu. Le-am dat azi de dimineata un pic de mancare, si am sa le dau numai maine dimineata.
Nu mai am probleme nici cu albitul apei, asta e de bine.:-)
Multumesc fetelor tare mult de ajutor, nu stiu ce m-as face fara voi...Pupici si un weekend frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

quote:
Originally posted by akella
Da' ce, a baut apa la caine?


Deci la mine e exclus sa invechesc apa - atit din pricina lu fi-miu, care-i fascinat de apa si de multe ori se preface ca-i e sete, doar ca sa aiba el apa la indemina si sa inceapa s-o toarne pe unde i se pare lui ca-i mai interesant, cit si din pricina de catzeluky, care ar minca/bea de oriunde altundeva decit din castroanele ei (ca alea sint deja ale ei)
Mihaela, am inteles ca ai scos piatra, iti ziceam sa faci testele ca sa-ti faci o idee totusi de cit calcar e deja in apa. Da' in fond, daca vezi ca le merge spre bine, nu-s chiar asa importante testele..

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme
www.bettasplendens.mysite.com/" target="_blank">Nebunia cu pestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelamold spune:

Am sa cumpar si teste, chiar am vazut, dar nu eram decisa daca sa le iau alea sau nu. Dar urmeaza si alea sa le cumpar :-):-)incet incet.
Apa o sa o schimb asa cum mi-a zis Akella 20/25%, cel mai sigur. Trebuie sa gasesc sare si am sa le fac tratamentul cum mi-ati zis.
Vad ca acum nu mai au nimic, apa nu e albicioasa iar puncte albe nu mai au. Sa vedem cat va tine:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Mihaela, ma bucur de vestile pe care ni le dai. Apa s-a limpezit, pentru ca acvariul s-a ciclat complet. Pestii tai au facut probabil gris ori inainte de a-i aduce acasa, ori au facut vreun soc termic (datorat temperaturii scazute a apei) la introducerea in acvariu sau la vreun schimb ulterior de apa... Picaturile alea pe care le-ai luat sunt bune, verdele de malachit este indicat in tratarea grisului. De acum inainte trebuie doar sa previi: ai grija cand schimbi apa, cea noua sa aiba aceeasi temperatura cu cea din acvariu (cand ma grabesc eu pun apa mai calduta direct de la robinet, apoi bag niste substante neutralizatoare... ), si, daca gasesti sare grunjoasa (nerafinata), poti pune si din aia din cand in cand, tot preventiv.
Ziceai mai sus de plante. Daca chiar te hotarasti sa le bagi o planta naturala, sfatul meu sincer este sa cumperi o anubias nana si gata. E mica, nu are rata rapida de crestere, iar carasii nu prea se dau in vant dupa ea... Repet, decat sa-i lasi sa-ti "pasca" plantele din acvariu, mai bine le dai mazare cruda, decojita (le face foarte bine la digestie).

Edit: sa nu uit: apa sa n-o schimbi mai des de 1 data pe saptamana in proportia indicata (20%). De asemenea, sa fii cu ochii pe filtru: urmareste cat oxigen baga, pentru ca virgula carasii (spre deosebire de betta splendens ) nu rezista mult fara oxigen. Filtrul trebuie sa bage oxigen puternic si constant, ca sa nu-ti creasca virgula concentratia de amoniac in apa si sa-ti omoare pestii. Daca observi o diminuare in oxigenarea apei, il scoti din priza, il desfaci frumusel, scoti buretele din el si-l speli bine in chiuveta la jet de apa, pana nu mai iese mizerie din el. Daca stau bine sa ma gandesc, nici nu te-am intrebat ce fel de filtru ai, ce marca, daca are sau nu carbon activ... Tinem legatura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelamold spune:

sunt tare suparata, pt ca mi-a murit un pestisor(cel mare). Nu stiu ce s-a intamplat, ca duminica am vazut ca nu mai mananca si era cam anemic, m-am gandit ca nu e ceva in regula si l-am pus separat. Iar luni de dimineata l-a gasit sotul meu mort.Sa-l fi afectat faptul ca le-am schimbat apa in fiecare zi(aproximativ 3l)? Oricum era la temperatura camerei apa, deci nu era diferenta mare.Dar tipul mi-a zis sa le schimb 50% din apa si in fiecare zi, bine ca nu l-am ascultat, le-am schimbat numai o data 50% si apoi cam 3 l le schimbam. Sa fii fost bolnav de cand l-am adus, pt ca v-am zis cand am fost vineri la magazin sa intrebam de solutie pt. punctele albe, toti pestii erau bolnavi(ma refer la carasi).Credeam ca e un magazin serios(Aquarium), Parpalak cred ca si in Toronto este,nu?
Akella, vreau sa te intreb cum imi dau seama daca e bine oxigenat acvariul? Filtrul(Aqua Clear 20) are trei "chestii":Un burete, un saculet cu ceva negru in interior si deasupra este carbon activ. Se poate regla cat de tare sa filtreze apa, de obicei il las la mijloc, pt ca mi se pare ca nu le place sa fie la maxim. Sau ma insel si ar trebui sa-l las la maxim? Of, of ce greu e pana le invat pe toate.
Ce am observat la cei 2, e ca au devenit foarte energici, parca inainte nu erau chiar asa.Cum e normal sa fie?
Pot sa le dau mazare decojita din conserva sau numai congelata?
Multumesc de sfaturile voastre, ma ajuta mult.O zi buna va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Mihaela, n-ai zis cu ce le declorinezi apa.
Ia-ti teste si testeaza-le apa, altfel nu te prinzi ce e in apa si daca le-ar mai trebui ceva. Daca nu altceva, iti faci o idee ce duritate, calcar, etc contine apa de la robinet.
Pe sticla mea de tratament de ich scrie ca sa schimbi 20% din apa la sfirsitul tratamentului.. Iar tratamentul se aplica zilnic, plus citeva zile dupa ce-au disparut simptomele.
Uite pe Aquarium nu-l stiu, dar e destul de la noroc cu pestii... Iei unul pe care-l vezi sanatos, ca si pe toti restul din jurul lui, si dupa o zi-doua ii vezi pe toti ca au ceva.. Io zic sa-i lasi linistiti un pic, sa-si mai traga si ei sufletul..
Io's necajita ca mi-am gasit o xifa indoita si tzapana in acvariul mare nr 2, nu-mi dau seama ce-a putut sa pateasca.. Erau 3 adulti, 2 tinerei, vreo 60 de pui, betta ala batrinul si mincatorul de alge.. Asa ca nu stiu cine pe cine si de ce.. Io zic sa-ti faci timp sa te duci la clubul ala de acvaristica, mai casti gura la ce-i p-acolo, poate afli ceva util (si-mi zici si mie) :)
E mai greu pina te prinzi care-s bazele la acvariu, dupa aia nu mai e asa complicat.

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme
www.bettasplendens.mysite.com/" target="_blank">Nebunia cu pestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Aoleu! Imi pare rau ca ti-a murit un peste! Nu vreau sa fiu cinica si nici sa te dezamagesc, dar, ca acvarista incepatoare, cam asa patesti (nu ca noi, astea vechi, am avea toti pestii sanatosi si voiosi... stii tu vorba rusului: s...t happens...)
Spune-mi cum faceai cu apa: o schimbai zilnic si tot zilnic puneai si tratament in acvariu? Sau cum? Acum imi pare sincer rau ca te-am lasat sa urmezi sfatul tipului de la pet-shop... Din experienta mea, verdele de malachit trebuie lasat sa actioneze un timp, nu scoti apa zilnic din acvariul pus la tratat... Adica, pentru gris, sa fii sigura ca scapi de el, scoti initial 20-25% din apa, o inlocuiesti cu una la aproximativ aceeasi temperatura cu cea din acvariu, pui picaturile de solutie, pui sare, cresti treptat temperatura si mentii tratamentul asta 3-5 zile, in functie de cum observi rezultate pozitive.
De multe ori se intampla sa cumperi pestisori bolnavi deja, care nu manifesta neaparat niste simptome evidente... Sau alti pesti pur si simplu nu se adapteaza, nu suporta schimbarea si mor... Asa ca nu dispera, nu ai gresit cu nimic. Eu sunt convinsa ca vei invata multe si vei ajunge o acvarista foarte buna, avand in vedere cat suflet pui ca sa le fie bine pestisorilor tai!
Parpalak, femela aia chiar intrase in parcul rece sau intepenise in urma unui atac cerebral?... Scuze, nu vreau sa rad de necazul tau... Era batrana? Alti pesti dau semne de oarece disconfort? Sper sa fie un caz izolat. Cu juniorii cum mai stai?

Mergi la inceput