Mamici de iulie-august 2007 (90)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Andutzy, eu nu am cezariana si deci nu pot sa-ti raspund la intrebare insa am alta curiozitate: cele 2 perosane sunt cumva soacra si cumnata? Ca te-am vazut si eu in poze si arati super, parca ai 18 ani...eu nu pricep frate ce au unii. Asa ma intreba si pe mine cumnata-mea in primele zile dupa ce am nascut: "si a mai ramas unu in burta?" "Si, zici ca ai nascut,nu? ca-mi venea sa te intreb daca nu esti iar gravida" plus soacra-sa care a stat in carca mea sa vada cate kg am si sa se amuze ca sunt exact cat ea...doar ca eu cica sunt mai inalta si probabil mai osoasa. (nu s-ar fi gandit ca sunt probabil...lauza)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paticut spune:

violetan... suntem nascute odata ca sa zic asa.. iar eu nu mai am lohii de cateva zile....

dar nu cred ca e cazul sa te ingrilorezi . du-te la capitolul anterior a exlicat anya20 foarte bine.

daca tu Andutzyai burta....atunci eu sunt gravida in luna a 8-a.

m-am incins aprope zilnic cu o burtiera dar am si slabit aprope 20 kg.. (pusesem 23 in sarcina).. ai rabdare dragule...se duce ea burta...ce vrei sa iesi la agatat




paticut fericita mamica de baiat voinic si dulce - Miron Petru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

M-am uitat la pozele de la miss odisee si am recunoscut doua fete super frumoase, nikole si voinea! Sunteti superbe si abia astept sa va votez!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

aa, ca tot mi-am adus aminteas avea un sfat "prietenesc" pt. fetele astea de-au nascut si sunt mai slabe ca mine la 18 ani: puneti nene mana si mancati, ca va sufla vantu' pe strada! Vreti sa va anemiati? Cand o vad si pe gabi arama cat e de slaba dupa a3a nastere...parca tot cred ca e ceva necurat la mijloc; io cred ca pozele ei sunt trucateOricum, eu am grija sa-i reamintesc sotului meu ca o femeia care a nascut de 2 ori trebuie sa arata ca mine sau chiar putin mai mare (adica sa inteleaga ca sunt aproape perfecta)De aia ma vad nevoita sa insist, ca poate nu ati inteles bine: stati in casa, nu iesiti afara sa va vada unu' si altu' si mancati mult, ca va anemiati.sanatate!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

quote:
Originally posted by valen

aa, ca tot mi-am adus aminteas avea un sfat "prietenesc" pt. fetele astea de-au nascut si sunt mai slabe ca mine la 18 ani: puneti nene mana si mancati, ca va sufla vantu' pe strada! Vreti sa va anemiati? Cand o vad si pe gabi arama cat e de slaba dupa a3a nastere...parca tot cred ca e ceva necurat la mijloc; io cred ca pozele ei sunt trucateOricum, eu am grija sa-i reamintesc sotului meu ca o femeia care a nascut de 2 ori trebuie sa arata ca mine sau chiar putin mai mare (adica sa inteleaga ca sunt aproape perfecta)

De aia ma vad nevoita sa insist, ca poate nu ati inteles bine: stati in casa, nu iesiti afara sa va vada unu' si altu' si mancati mult, ca va anemiati.sanatate!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jeni71 spune:

Gabi, eu ti-am zis de Sab Simplex
Paticut mersi de . Ce faci, cum esti ? Bebe cum e ? Meleoane de


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Aylin, nici eu nu tin regim, evit numai varza si fasolea uscata. In ultima vreme nu se mai recomnda astfel de restrictii, decat daca observi tu o legatura directa intre ceva ce ai mancat si reactiile ei. Altfel, e ca in timpul sarcinii, mananci ce vrei, fara excese.
Poti s-o scoti afara cat vrei, in functie de vreme. Si nu o trezi din somn ca sa-i dai sa manance, nu are rost, profita cat poti de somnul ei. Ea va recupera la masa urmatoare.
Nu stiu sa-ti zic de ce e asa de agitata, e inca f mica si poate desi suge des nu suge cum trebuie si mananca putin. Se va regla si asta cu timpul, ai rabdare.

Nikole, mulsul nu stimuleaza productia, dar o pastreaza, chiar daca scade un pic isi va reveni dupa ce se intoace bb la tzitzi.

Andutzy, eu nu stiu de alte metode de adormit la varsta asta, foarte rar se intampla sa adoarma ea singura la ea in pat. Eu o mufez uneori special ca sa adoarma, dar bineinteles ca nu funtioneste cand vreau eu ci cand are chef demoazela. Cu burtica nu stiu, mie mi sa retras dar colacelul de grasime existent pre-sarcina se tine tare pe pozitii.

Andra, la noi cand vine sotul il preia pe Victor de la bona asa ca... no brake for me. Seara dupa ce adoarme Victor o mai plimba el pe Sonia.

Fetelor, ma doare spatele fff rau, mai ales seara si noaptea, ma doare coloana intre omoplati si un muschi de sub omoplatul drept; deja dorm f prost din cauza asta, dupa ce ca dorm putin. Cand nu am mai suportat am luat nurofen, dar stiu ca nu prea e bun cand alaptezi. Ce altceva pot sa iau? Uneori nu pot nici sa respir de durere .

Pupici, o seara calma,

Anto, mamica de Sonia ( 22iunie 2007) siVictor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jeni71 spune:

quote:
Originally posted by andutzy

Sunt la ora de intrebari intrebatoare: VI S-A TRAS BURTA? Si ma adresez mai ales fetelor cu cezariana, v-ati incins dupa nastere sau nu? Si daca da, cand, cu ce? Azi deja m-au intrebat 2 persoane de ce am burta asa mare, desi aveam burtiera si observ si eu ca inca sunt bombata de sus, de sub sani. O fi normal la deja 6 saptamani de la nastere?


Eu am nascut cu cezariana, si mie mi s-a tras burta. Pot spune cu mandrie ca sunt mai slaba decat eram vara trecuta pana sa raman gravida. Ai rabdare, cred ca depinde de la organism la organism. .
Valen
, "marfa" cumnata ai si tu ! Sa-ti traisca ! (dar departe de tine sa nu-ti manance nervii). E numai buna de impuscat ce intrebari distepte iti punea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jeni71 spune:

Antoanela23 si pe mine ma taie spatele de mor. Uneori cand ma ridic din pat nici nu pot merge bine de durere. Dar pe mine ma doare mai jos undeva deasupra rinichilor si doar in dreapta spatelui. E de la pozitia cand ii dau sa pape la bebe noaptea ca nu ma sprijin de nimic si ca dovada ma seaca de durere. Si azi dupa masa parca m-au durut si rinichii. La prima nastere (insa a fost nastere naturala) am avut criza de rinichi la 2 luni dupa nastere si tin minte ca doctorul de la salvarea mi-a zis ca e normal dupa nastere. Sper sa nu ma apuce iar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_1974 spune:

Ashera multumesc mult pt raspuns. Din pacate, la mine au trecut aproape 2 saptamani si situatia s-a inrautatit. Am fost cu ea la doctor azi si mi-a interzis sa-i dau cu cortizon (primisem sfaturi s-o dau cu asa ceva).

In legatura cu slabitul... am auzit ca masajul e miraculos. Voi ce stiti de masaj in periada alaptarii? Mi-e teama sa nu se opreasca laptele ... mai ales ca masajul anticelulitic am inteles ca e cam dureros...

Mirela

Mergi la inceput