Viza Mexic?

Viza Mexic? | Autor: lai

Link direct la acest mesaj

Acum cateva luni a fost un subiect pe forum in care cineva mentiona ca, din martie anul acesta, cetatenii romani nu mai au nevoie de viza de turist pentru Mexic.

Tot incerc sa sun la unul din consulatele lor sa intreb, dar nu reusesc neam sa prind pe cineva la telefon.

Puteti voi sa imi confirmati daca asa este si de unde aveti informatia?

Multumesc!

Lai

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

conform site-ului Min Roman de Externe ..cetatenii romani au nevoie de viza ptr Mexic:


Conditii de intrare si regim de sedere

Cetatenii romani, posesori de pasapoarte simple, au nevoie de viza pentru a intra în Mexic, indiferent de tipul calatoriei. Vizele nu se elibereaza la frontiera. Principalele categorii de vize mexicane sunt: viza de tranzit (valabila maxim 30 zile); viza turistica (valabila maxim 6 luni); viza de afaceri; viza de investitor (valabila pana la un an, cu posibilitatea de prelungire la Institutul National de Migratie).

http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=29783&idlnk=3&cat=29919

tot acolo ai doua site-uri ale autoritatilor Mexicane , pe cel al Min de eterne Mexican scrie :

"you are a citizen of Andorra, Argentina, Australia, Austria, Belgium, Canada, Chile, Costa Rica, the Czech Republic, Denmark, Finland, France, Germany, Great Britain, Greece, Hungary, Ireland, Island, Israel, Italy, Japan, Liechtenstein, Luxembourg, Monaco, Netherlands, New Zealand, Norway, Poland, Portugal, Puerto Rico, San Marino, Singapore, Slovenia, Spain, South Korea, Sweden, Switzerland, United States of America, Uruguay or Venezuela, you don’t need a visa to enter Mexico, although you must present a valid passport and fill out an immigration form for tourists and business trips, which can be obtained in travel agencies, airlines or at the point where you enter Mexico." http://www.sre.gob.mx/english/services/visasforeigners.htm#1

io nu vad Romania

Sorry ptr vestile proaste ..si succes ...







----------------------------------------------------
Alessia,Dezbracatu' si Spiderman

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

O parte din mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MsLara spune:

Nu mai este nevoie de viza turistica pentru Mexic pentru turisti (cred ca pt calatorii de pana la 180 zile).

Am vorbit cu cineva din ambasada din Bucuresti acum trei zile!--sursa sigura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Si o prietena de-a mea a fost in iunie in Mexic si n-a avut nevoie de viza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Multumesc!

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Pe cei de la consulatul Mexicului tot n-am reusit sa-i prind la telefon, dar astazi am confirmat pe pielea mea ca nu mai este nevoie de viza Ce bine e in UE

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexxandra20 spune:

ati mai aflat ceva de viza..? As vrea sa plec si eu de 1 mai .. am nevoie de viza? ce stiti..?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Alexandra, nu mai este nevoie.

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexxandra20 spune:

Doaaaaaaaaamneeeeeeeeeeeee cer prea mult daca imi poti da niste detalii?? luni imi scot pasaportul, ce ar trebui sa fac sa ma duc la ambasada in buc? Tu ce stii, eram asa de suparata... mi-ai luminat ziuaaa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Alexandra, este o idee buna sa suni la ambasada sa le ceri si lor sa-ti confirme faptul ca nu ai nevoie de viza. Altfel nu vad de ce ar trebui sa te duci personal la ambasada. Nu sunt sigura la ce te referi cu detaliile.

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alexxandra20

Doaaaaaaaaamneeeeeeeeeeeee cer prea mult daca imi poti da niste detalii?? luni imi scot pasaportul, ce ar trebui sa fac sa ma duc la ambasada in buc? Tu ce stii, eram asa de suparata... mi-ai luminat ziuaaa..


Alexxandra, am fost in Mexic in Iunie 2009.Am folosit pasaport romanesc.
NU ai nevoie de nici o viza. Nu ai ce sa cauti la Ambasada.

Concediu placut!

Lara w15+ si Huckleberry Errie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali
India

Mergi la inceput