Cezariana.E corect sa decizi destinul copilului?

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ela, moasele nu au voie sa faca asa ceva. Nu era o rezidenta?
Firele le pot scoate asistentele, dar sa sutureze in nici un caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Nop. stiu sigur. ca banii nu ii aveam la mine si a trebuit sa astept sa vina tura urmatoare...sa o caut dupa nume si functie
adica chiar nu ma asteptam sa nasc. eu venisem la urgente pt un control sa-mi spuna ca totul e ok si sa ma trimita acasa la somn.
La primul copil nu s-a rupt apa cum se obisnuieste ci am eliminato prin urina... imi era frica sa nu se intample iar si eu sa stau acasa ca pupaza punand astfel viata copilului in pericol.
Dupa cum povesteam cred ca era un dr. Barbatul micut din spatele femeilor parea dr. dar el a disparut imediat cum au prins copilul. Nu stiu daca avea alta urgenta sau nu.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Doctorul pe care il gasise sotul meu, ca eu ajunsesem in luna a 8 a si tot nu aveam doctor de frica ce imi era, nici macar nu s-a obosit sa vina sa ma vada cand l-am sunat sa il anunt ca am nascut.
Cred ca lui D-zeu i s-a facut mila de mine ce traumatizata eram dupa prima nastere si a zis Hai repede cu asta ca s-a chinuit o data pt doua nasteri.
a treia oara nu imi mai incerc norocul


O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Agnes, Xio, sa clarific: vorbeam de nasterea in Germania, din experienta proprie, a cunoscutilor si din ce-am vazut mai demult in documentarul "Hallo Baby" (in care de prezinta momentele cele mai importante de la diverse nasteri in spitale diferite de aici) si stiu ca, de regula, medicul este chemat pe ultima suta de metri(la acele contractii ma refeream) si participa la nasterea propriu-zisa. Vad ca si in Romania se procedeaza la fel si mi se pare normal sa vina. Eu nu m-as fi simtit in siguranta fara un medic prin preajma, putea sa fie moasa moaselor . Cat despre cusut, tot medicul o face, pana si vaccinurile la copii si alte injectii le face tot el, nu asistenta, spre deosebire de Romania (nu stiu de cusut, dar de injectii da).
Cezariana la cerere o faci unde se poate. Daca iti doresti asta de la inceput, ai timp suficient sa te informezi si sa ajungi la cine trebuie (in Germania).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Eu sincer vroiam cezariana ca sa imi leg si trompele. Si de frica de nastere bineinteles.
Dar nu a fost sa fie...

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Ela, esti tare simpatica
Cristina, eu mi-am recunoscut incompetenta si nu ma mai bag in discutia asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Cristina, depinde de spital. Si eu stiam ca medicul ia sange, faci injectiile, pune perfuziile si asistenta e pe post de ingijitor, dar la spitalul la care lucrez eu si la alte spitale unde am colegi (o parte dintre ei) asistenta pune flexule, face vaccinuri, injectii, pune gipsul, pune perfuziile, scoate firele, panseaza. Daca nu pot ele sa ia sange sau sa puna un fluturas ne cheama pe noi.
Si la copii am vazut intr-un caz in care medicul a trebuit sa dea drumul la perfuzie ca sa fie acolo in caz de ceva. A, si sangele tot noi il punem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@
simplu fapt ca ai un wc in camera si un dush face diferentza fata de Romania unde era totul la comun la capatul coridorului sau nu te taraste nimeni cand abia poti sa mergi in sala de mese sa ti mamanci pranzul si nu ti face nimeni control ca la SRI sa nu ai mancare in camera



Fix de aceste conditii am beneficiat eu in 2008, spital de stat. Baie cu WC si dush in camera, mancarea adusa zilnic la pat, fara comentarii, puzderie de asistente in jurul lauzelor si copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

mai, vad ca o dam iarasi pe partea cu "romanie, plai cu flori, cand te vad ma trec fiori"

departe de mine gandul de a carti sau nega anumite experiente ale altor utilizatoare. Vroiam insa sa o descriu pe a mea, romaneasca, pozitiva, autentica.
am nascut prin cezariana la spitalul de stat judetean vaslui.
sectiile gineco, neonato si maternitatea erau renovate si utilate de curand. primisera fonduri europene si le folosisera cu pricepere.
totul era nou, totul era curat. de la uniformele asistentelor - majoritatea tinerele - pana la aparatura medicala si colacele de la toaleta. daca era cand si cand mizerie la baie, era din vina pacientelor. pentru ca nici mama fondurilor europene nu te poate impiedica sa te stergi de sange sau de rahat cu degetul pe peretele baii. cu hartia igienica langa tine.
era apa calda si rece.
salonul in sine avea 4 paturi, erau si mai mari, cu 6 paturi.
in afara de necesarul de haine pentru mine si copil nu mi s-a cerut altceva.
aveam chiuveta, dus, in camera, intr-o incapere separata. se facea curatenie in camere de 2 ori pe zi.
mobilierul era nou, patul modern, rabatabil, capitonat.
am primit copilul in camera imediat ce a scapat din lampa cu ultraviolete (icter)
cele care nascusera natural il primeau imediat ce iesea de la neonato. am dormit cu el in pat fara probleme. pentru cele care nu vroiau asta, erau patuturi speciale pt bebe reglabile.
inainte de nastere mi s-au explicat efectele anesteziei si am fost ajutata sa optez intre cea totala si rahi - ma rog eu eram decisa catre rahi deja. dupa, a venit anestezistul sa imi dea sfaturi si sa vada ce fac si cum ma simt. in timpul interventiei chirurgicale au fost toti blanzi, politicosi, mi-au dat incredere si m-au linistit.
mi s-a explicat cum sa alaptez. am fost ajutata sa evit mastita cu o pompa excelenta, din aia medela sau cum ii zice. toata lumea a fost rabdatoare si atenta atat cu mine cat si cu colegele mele de camera. sa zicem ca eu am fost tratata altfel pentru ca matusa mea este asistenta la oftalmo. dar vecina mea de salon era o tigancusa frumoasa care nu stia pe nimeni. si nimeni nu a tratat-o repezit sau urat.

deci se poate. am vorbit despre un spital de stat dintr-unul din cele mai sarace orase ale Romaniei. Uite ca se poate.

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


F. asemanator cu ce am trait eu la Cluj-N., nastere naturala, fara anestezie de niciun fel. Tot asa, renovat recent, curatenie des facuta, copilul l-am vazut pentru o ora la 22 in ziua nasterii, prin bunavointa unei asistente care s-a oferit singura sa mi-o aduca, iar de a doua zi, de la 5 dimineata, am avut copilul permanent cu mine. 4 paturi in salon, dimineata veneau asistentele si spalau copiii, ne verificau pe noi, lauzele, sanii, alaptatul, epiziotomia, cantareau copiii.

Din pacate, o cunostinta care a nascut in 2011 acolo, parca, mi-a spus ca s-a imputit treaba, s-a redus mult personalul si nu mai sunt acele conditii frumoase din 2008.

Doctorita mea a fost prin zona, nu in sala de nasteri, a venit exact in momentul expulziei, mi-a facut epiziotomie, m-a cusut, m-a vizitat a doua zi si a patra zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

"Cezariana.E corect sa decizi destinul copilului?"

nu il decizi, asta ii este destinul, sa se mansca programat la acea ora/data. asta daca e sa ne luam dupa definitia de mai jos. orice facem este din cursul nostru prestabilit.

"DESTÍN, destine, s. n. 1. Soarta, viitor. 2. Forta sau vointa supranaturala despre care se crede ca hotaraste in mod fatal si irevocabil tot ce se petrece in via#539;a omului; fatalitate. – Din fr. destin. "




Mergi la inceput