Cezariana.E corect sa decizi destinul copilului?

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Agnes, nu trebuie sa recurgi la ironie ca e un topic de discutii
Cristina a spus cu totul altceva fata de ce ai spus tu si eu ti-am explicat. Nu stiu despre ce tara vorbea Cristina, dar exact asa se intampla si in Romania.
Mai citeste o data mesajul ei si al tau.
Colegele mele care sunt pe gineco au spus ca la nasteri merg doar daca trebuie, adica daca e nevoie de epiziotomie sau epiziorafie, epiziotomiile mai sunt facute si de moasa dar una dintre colege a spus ca sunt facute ca naiba.
Daca nasterea decurge normal nu sunt chemate.
APGAR-ul e spus si de moasa, ca nu e mare lucru, daca rezidentul este singur in spital si el se ocupa de tot doar nu o sa vina medicul de acasa ca sa se uite la copil cand se naste.
In romania noi dadeam APGAR-ul daca asistam nasterea.
Punctul tau de vedere e dpdv medical neinteresant (ca si pctul meu de vedere in domeniul arhitecturii, agronomiei sau economiei).
Si nu spun asta malitios sau arogant, e vorba pur si simplu de alt domeniu.


Nu mai stiu cine a spus ca a fost suturata de moasa. In ce tara? Ca eu stiam ca moasele nu fac asa ceva, asa cum nici asistentele nu au voie s sutureze.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Imi pare rau, dar nu e treaba moasei sa faca expulzia. O sa-mi ziceti ca acum 100 de ani femeile nasteau pe camp singure. Nu mai suntem acum 100 de ani, si sa nu uitam cat de mare era mortalitatea.

Moasa poate sa-ti si urmareasca sarcina, sa asculte copilul cu trompetica si sa iti masoare burta, ca pe vremea bunica-mii care a fost moasa. In sec 21 nu sunt de acord cu asta.



Vicky, Printzesone and BB (22+)





M-ai facut sa zimbesc !
Nu, nu-i treaba moasei, e treaba celei care naste; am constatat-o pe propria-mi piele, pina n-au pomenit de clopot nu prea imi era clar nici mie

Lasind gluma la o parte, tu crezi ca e nevoie de medic in sala de nastere, eu ma simt ok daca stiu ca-i prin zona. Nu vad de ce ar trebui sa fim amindoua de aceeasi parere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Off topic: XIO, pe ce specialitate esti acum? Te-ai mutat, adica ai renuntat la ginecologie sau e doar un stagiu? Intreb de curiozitate, daca nu vrei, nu raspunde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Citat:
citat din mesajul lui AgnesLuca

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Imi pare rau, dar nu e treaba moasei sa faca expulzia. O sa-mi ziceti ca acum 100 de ani femeile nasteau pe camp singure. Nu mai suntem acum 100 de ani, si sa nu uitam cat de mare era mortalitatea.

Moasa poate sa-ti si urmareasca sarcina, sa asculte copilul cu trompetica si sa iti masoare burta, ca pe vremea bunica-mii care a fost moasa. In sec 21 nu sunt de acord cu asta.



Vicky, Printzesone and BB (22+)





M-ai facut sa zimbesc !
Nu, nu-i treaba moasei, e treaba celei care naste; am constatat-o pe propria-mi piele, pina n-au pomenit de clopot nu prea imi era clar nici mie

Lasind gluma la o parte, tu crezi ca e nevoie de medic in sala de nastere, eu ma simt ok daca stiu ca-i prin zona. Nu vad de ce ar trebui sa fim amindoua de aceeasi parere

"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)

Agnes si Alexa (21.06.2009)



LOL, asa-i.


Vicky, Printzesone and BB (22+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Agnes, nu trebuie sa recurgi la ironie ca e un topic de discutii
Cristina a spus cu totul altceva fata de ce ai spus tu si eu ti-am explicat. Nu stiu despre ce tara vorbea Cristina, dar exact asa se intampla si in Romania.
Mai citeste o data mesajul ei si al tau.
Colegele mele care sunt pe gineco au spus ca la nasteri merg doar daca trebuie, adica daca e nevoie de epiziotomie sau epiziorafie, epiziotomiile mai sunt facute si de moasa dar una dintre colege a spus ca sunt facute ca naiba.
Daca nasterea decurge normal nu sunt chemate.
APGAR-ul e spus si de moasa, ca nu e mare lucru, daca rezidentul este singur in spital si el se ocupa de tot doar nu o sa vina medicul de acasa ca sa se uite la copil cand se naste.
In romania noi dadeam APGAR-ul daca asistam nasterea.
Punctul tau de vedere e dpdv medical neinteresant (ca si pctul meu de vedere in domeniul arhitecturii, agronomiei sau economiei).
Si nu spun asta malitios sau arogant, e vorba pur si simplu de alt domeniu.


Nu mai stiu cine a spus ca a fost suturata de moasa. In ce tara? Ca eu stiam ca moasele nu fac asa ceva, asa cum nici asistentele nu au voie s sutureze.


**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Ironia-i sarea si piperul discutiei din punctul meu de vedere.
Nu stiu in ce fel de spital esti tu, in cele pe care le stiu eu exista garda permanenta asigurata de rezident. Experienta ta in ginecologie la nivel de Germania este la fel cu a mea, povestesti din auzite si induci in eroare la fel cum a fost si cu cezariana la cerere.
Cum insa n-am timp sa caut dovezi pe net de fiecare data, doar ca sa te conving pe tine, ma opresc aici si-ti doresc mult succes in cariera de medic inceputa in Germania. Si aici chiar vorbesc serios, fara nici o intentie ironica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:


Imi pare rau, dar nu e treaba moasei sa faca expulzia. O sa-mi ziceti ca acum 100 de ani femeile nasteau pe camp singure. Nu mai suntem acum 100 de ani, si sa nu uitam cat de mare era mortalitatea.


M-ai facut sa zimbesc!
Nu, nu-i treaba moasei, e treaba celei care naste; am constatat-o pe propria-mi piele, pina n-au pomenit de clopot nu prea imi era clar nici mie

Lasind gluma la o parte, tu crezi ca e nevoie de medic in sala de nastere, eu ma simt ok daca stiu ca-i prin zona.



Si eu spun la fel, nu e treaba nimanui nasterea naturala, femeia face treaba si e bine sa fie corect si bine pregatita, psihic si fizic, sa o faca. De aceea ii spune nastere naturala, pentru ca ea se desfasoara natural, deci cu interventii minime (eu am cerut in mod expres acest lucru). Eu am avut sotul linga mine ca sustinator (la doua dintre nasteri), asistentele care erau de garda care m-au supravegheat tot timpul, medicul de urgenta era la urgente (cezariene, nasteri cu complicatii), cel rezident(sau cei, ca nu stiu daca a fost unul sau mai multi) trecea pe la toate nasterile naturale si constata cum decurg. Si din punctul meu de vedere, nu vad exact de ce ar trebui sa stea linga mine un doctor cind nasc daca totul decurge normal, insa ma simt bine sa stiu ca e pe acolo.

Medicul are un rol foarte important pina la nastere, sa observe bine sarcina, fatul, gravida... sa intervina in caz de nevoie, are un rol important in cazul in care e programata cezariana sau apar complicatii pe parcursul nasterii naturale sau e nevoie de cezariana de urgenta. Dar la nasteri ca ale mele, de exemplu, e destul sa fie in spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@

yes! peace defapt incepuse un dialog cu mcoca si am dat o pe aratura pana nu ai posibilitatea sa le compari nu ai de unde sa stii cum e mai bine
si eu tot intr un spital din Moldova am stat medicii au fost super dat infirmierele erau in stare sa te omoare daca nu cotizai pt un cearceaf si unele asistente nu toate infigeau acul mai cu ura daca nu si luau partea pe ziua respectivasi mie mi a fo frica sa nu cotizez cu 50 de gauri in fund ...

a si nu ash face cezariana din cauza anesteziei (am oraoare)prietena mea din Vaslui imi spunea ca anul trecut in vara au murit doi pacienti din cauza anestezistului .... dupa asta fii mea a trebuit anesteziata mi a sarit camasa de pe mine de bocit pe holurile spitalului o ora si jumatate cat am asteptat sa iasa din procedura

suntem off topic gata eu am terminat





https://picasaweb.google.com/111356891978087779654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu



termin si eu off topicele cu asta, vroiam sa confirm, asa e. bine ca nu l-am nimerit pe ala. am avut o discutie lunga si care m-a lasat sleita de puteri si furioasa cu matusa-mea, care e genul de asistenta care ar face mai degraba parnaie in locul unui medic decat sa accepte macar ideea ca ar putea fi vinovat respectivul.
il cunostea, stia ca era batran, dar sustinea ca nu are cum sa fi fost el de vina. substanta poate. si chiar daca era, si ce daca , salvase suficienti, salvase sute, omorase 2, media iese buna.
ma rog, nu cu ala am nascut eu dar da, puteam sa il nimeresc ca in acelasi spital lucra si el.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

ina.click, . Ma bucur mult sa citesc cit de frumos si bine s-au schimbat lucrurile in spitalul judetean Vaslui. Stiam ceva de la sora mea, insa de la alta sectie. Cind am fost acasa, am mai vazut bani europeni foarte bine folositi, ceea ce m-a bucurat foarte mult pentru ca se dovedeste ca se poate daca se vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Agnes, ironia este frumoasa atunci cand nu este folosita ca jignire.

Experienta mea in Germania pe ginecologie este zero, ca sunt pe alta specialitate. La spitalul la care sunt eu garda este asigurata si de rezident, care evident ca este singur in spital. Nu inteleg insa de ce ai spus asta, ca nu vad legatura.

Diferenta dintre mine si tine este ca eu sunt medic, deci daca o colega obstetrician imi povesteste ceva eu stiu despre ce este vorba, tu nu (si spun asta pt ca ai povestit ceva de prietena ta obsetriciana fara sa intelegi exact ce spunea de fapt). este o diferenta intre a-i povesti unui membru al familiei o zi petrecuta la spital si a-i povesti unei prietene care lucreaza tot ca medic. De la cer la pamant. Deci pe langa colegele si prietenele care lucreaza in Germania pe gineco am intrebat si medici si asistente din spital cum este cu cezariana la cerere, am discutat si cu foste paciente, toate astea au infirmat ceea ce afirmi tu, si ceea ce am mai spus o data: in Germania NU poate oricine la orice spital sa aleaga cum sa nasca. In Romania in schimb se poate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din Xio: Nu mai stiu cine a spus ca a fost suturata de moasa. In ce tara? Ca eu stiam ca moasele nu fac asa ceva, asa cum nici asistentele nu au voie s sutureze.


Io. Acum la a doua nastere. Romania. Bucuresti 2012.
Si asistenta mi-a scos firele. Contra cost normal... dar cui ii mai pasa.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput