Mofturi frantuzesti

Mofturi frantuzesti | Autor: virgo

Link direct la acest mesaj

Fetelor , mata mea cea cuminte s-a transformat intr-un mic monstru , nu stiu ce sa-i mai fac !

A facut pui acum cateva luni , i-am dat la casele lor , a fost totul bine . Dar de cateva saptamani incoace mata mea a innebunit !

Miauna fara motiv , zgarie la usa dormitorului la ora 7 dimineata , se suie pe masa sau , mai rau , DOARME pe masa sau pe prosoapele de bucatarie , de fac criza de isterie cand o prind !

Am crezut ca are purici , i-am dat Frontline dar ea tot se mai scarpina , desi purici nu mai are ! De mancat nu mananca decat pliculete , scumpe frate , de crochete nici nu se atinge , moare de foame decat sa rontaie dintr-alea . Ma miorlaie in continuu , sa-i dau ce vrea .

O dau afara , in 3 minute e inapoi . Ma rastesc la ea , nu ma asculta . Si face slalom printre picioarele mele ca am sa-mi rup gatul intr-o zi .

Ce sa fie !? Nu e in calduri . Sa fie oare din cauza ca sunt gravida si m-a mirosit ? Ce naiba sa-i mai fac , imi vine s-o dau naibii , sa ma lase-n boii mei .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

oooooof, nu vorbi asa urat despre pisulina ta. Poate inca sufera ca a ramas fara pui si de-asta "se razbuna" cum stie ea...Ca sa stii ca matzele nu-s proaste! Incearca sa stai mai mult cu ea, sa-i vorbesti frumos, sa o mangai, sa o rasfeti. Si cat de scumpa e mancarea aia? Gandeste-te ca are un stomacel mic-mic, pe care i-l poti umple cu ce e mai bun.

Hai, bafta multa si sarcina usoara iti doresc!


Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

La cite saptamini ai dat puiuti...ai mei au 5 luni si tot nu ma indur sa ii dau desi sint promisi toti(de dragul ei ii mai tin,e o super mama!)si un sfat "de sfat" sterilizeaz-o,e simplu de tot,nu o sa ai complicatii cu ea(perioada de refacere maxim 2 sapt)

aniela

edit:pisicutele se ling si se scarpina excesiv atunci cind sint stresate (nu rideti),am citit in revista de specialitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

ntz, ntz! ce urat vorbeste o graviduta si o viitoare mamica. credeam ca in aceste clipe suntem capabile de mai multa dragoste chiar si fata de necuvantatoare.
dar se vede ca m-am inselat.
ar trb sa te gandesti ca si ea a fost mamica!

ZOZOLINA

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

COUNTING THE DAYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Tu iubesti pisica asta? Daca da, ce inima ai sa te porti asa cu ea? Sa stii ca pisicile daca te porti tu urat cu ele, ai toate sansele sa-ti intoarca "iubirea". Pai eu ce sa mai zic de Tzutzu al meu care, cand se supara ca nu-i dau prea multa atentie, face pishu in pat. Sa-l omor? Nu pot nici sa-l cert pentru ca stiu ca pisicile nu tin minte cand fac vreo boroboata si cum eu descopar dupa ceva timp "cadoul"... Asa ca am instituit "program de iubire" dimineata devreme si seara la culcare, cu mici reprize in timpul zilei, si problema s-a rezolvat (pana acum). Cat despre mancare, inafara crantzanelelor si mancarii umede, noi cumparam piept de pui dezosat si ficatei de pui, special pentru motani. Cand i-am luat stiam ca trebuie sa am grija de ei de acum si pana or muri (15-16 ani), asa ca ii tratez ca pe copiii mei. De aceea recomand tuturor celor care vor sa adopte un animalutz sa se gandeasca foarte bine daca ii pot intretine si iubi pana la sfarsitul vietii acestuia.

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Fetelor , mai , eu n-am nimic cu mata , dar ea n-a fost niciodata asa , de aia ma irita . Probleme de comportament n-am vazut la ea , mai degraba la celalalt , motanul , care si-a marcat teritoriul in mod specific , a venit acasa rupt si vai de el dupa batalii cu "dusmanii" .

Dar acum ea si pe el l-a alungat , saracul nu mai vine cu saptamanile pe-acasa . Se scuipa reciproc si chiar se bat , eu n-am mai vazut asa ceva !

Nu e scumpa mancarea aia , dar cand din 12 plicuri ea rade minim 5 intr-o zi , nu mai renteaza ! Mancare gatita nu-i dau ca o vomita instantaneu , carne cruda nici atat . Am incercat in fel si chip , n-am cu cine discuta .

Nu vorbesc urat , dar nu mai pot , ma oboseste . Iar vecinii mi se plang continuu ca urineaza la ei in gradina . Am s-o dau pana la urma , si stiu pe cineva care o vrea . Imi pare rau ca se intampla asa dar n-am incotro . Probabil ca atunci o sa se intoarca si motanul pe acasa , bietul de el , aproape a devenit vagabond . De multe ori il vad venind acasa si cand o vede pleaca impuscat , uita si de mancare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Virgo, ce-ai mai facut cu pisicuta, si-a mai revenit? Si motanelul ce mai face, s-a intors acasa?
Sper ca, cu mai multa afectiune, o sa reusesti sa o faci sa fie mai calma si sa iti intoarca si ea afectiunea!

Ioana
poze szeged
poze cu animalutele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Mda ... nu e bine cu pisica mea . Se pare c-a ramas iarasi gravida imediat dupa ce i-am dat puii . Azi dimineata imi spune sotul ca a auzit plansete de pisoi pe-afara , dar era intuneric si n-a vazut nimic . Iar mama era in casa , dormea pe scaun .

Am fost sa ma uit ... din pacate a facut trei pisoi , prematuri , arata cam cat un soricel mai mare . Sunt deja reci si aproape nu mai plang , iar maica-sa ii respinge . Am controlat-o de lapte si ... nu are nici lapte . Ca greutate e "in grafic" , 3,700 cat are ea de obicei , deci nu e subnutrita . Miercuri mergem la veterinar sa o programam la sterilizare .

Mi-e foarte mila de astia mici , dar nu-i pot ajuta . Sunt aproape morti , saracii . Imi pare tare rau de ei .

Motanul s-a intors acasa , dar tot o mai scuipa . Sper sa-si revina si sa se impace , altfel unul dintre ei trebuie sa plece .

Deci poveste cu final nefericit pe toata linia .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Castreaz-o si se va linisti...In mod sigur a avut o mare problema, ceva a stresat-o mult, daca s-a comportat asa si apoi a fatat prematur...
O sa vezi, imediat dupa operatie o sa fie linistita si cuminte, sper sa nu o dati!

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

E ba uite ca am reusit sa salvez doi dintre pui , ieri i-am scos afara , la soare , intr-o cutie . S-au mai incalzit si nu mai plangeau .

Ieri am fost la veterinar si le-am luat lapte special , dar n-am reusit deloc sa-i hranesc . Pisica era in casa si le dadea tarcoale , s-a apropiat si i-a lins . Am controlat-o de lapte si avea ceva in cateva tutuci , nu in toate , dar a fost suficient . Am fortat-o sa stea sa suga unu' mic si ... a ramas cu ei azi noapte !

Dimineata pe la 5 am iesit sa vad ce fac . Unul murise . Dar ceilalti doi , un negru ceaun si un tarcat , sunt bine si-or sa creasca . Plamanii sunt in regula , asa mi-a zis doctorul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Deci, pana la urma, o sa fie bine...Pisicile sunt foarte mamoase, precis a ta a suferit o trauma, ceva, de se comporta asa ciudat...Dupa ce termina de alaptat, ar fi bine s-o castrezi, asa scapi si de viitoare probleme, si de pui pe car etrebuie sa-i plasezi...

Mai da-ne stiri, si daca se poate, si poze cu cei mici, te roooogggg

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput