anticonceptionalele si sarcina

anticonceptionalele si sarcina | Autor: andra_b

Link direct la acest mesaj

Buna,

Ma numesc Alexandra. De 4 luni de zile am renuntat la anticonceptionale si de 3 luni nu am folosit nici un fel de protectie, insa nu raman insarcinata.
Cum as putea sa imi dau seama de perioada fertila daca cresterea temperaturii nu este simultana cu simtomele de ovulatie?
[ in plus ginecologul a spus sa opresc monitorizarea temperaturii pt ca asta ar fi un factor de stres iar stresul nu e bun]

Cat de mult ar trebui sa astept?

Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Cat esti pregatita sa astepti ca sa ai o minune mica in brate?
Sunt multe locuri pe forum unde s-a scris despre asta. Si unde poti face rost de toate informatiile de care ai nevoie si mai ales de sprijinul fetelor de pe aici. Se poate intampla oriunde de la imediat pana la 1 an daca totul e in regula. Asa am citit pe forum.
Fara stres, asta-i sigur!

:) Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Eu am folosit testele de ovulatie care se gasesc in farmacii.Mi se par mai comode decat masurarea temperaturii si determina mai exact ovulatia , in functie de concentratia de LH , acesta fiind un hormon a carui concentratie creste f. mult in perioada ovulatiei. Si am mai folosit ca indiciu , schimbarea aspectului mucusului cervical ( secretia ).Cand devine transparent , ca albusul de ou , atunci inseamna ca ovulezi.
La mine ,"tehnica" asta a avut succes in a doua luna de cand o aplicam.
Bafta si te asteptam la "Odiseea sarcinii" !

15+ cu Sara - Eliza


Bebelina din burtica
Cununia civila
Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_b spune:

Servus si mersi mult de raspuns!

Chiar am urmarit mucusul luna asta mai atent ca in restul si dupa parerea mea nu a fost deloc asa cum se zice ca ar tb sa fie in perioada fertila. Nu stiu - se poate sa nu fi fost ovulatie? Sau care ar puea fi problema?
Deja asa ma dispera ca nu am corelatie intre temperaturi, durerile de ovulatie si mucus ca nu stiu ce sa mai cred despre ciclul meu si cum sa o scot la capat ca sa fiu si eu :

No mersi si astept raspunsuri incurajatoare

Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:


Am copiat intrebarea ta la subiectul Endometru, monitorizari, ovulatie, TB unde fetele te pot ajuta cu raspunsuri cu privire la metodele de monitorizare a ovulatiei.

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput