Mamici de noiembrie- decembrie (46)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Buna,

Flory, ma bucur ffff mult ca a iesit totul bine, cum de fapt toata lumea credeam. Acum te cred ca ti-ai revenit, esti usurata si te poti bucura mai mult de sarcina!

Jasmin, si eu am fost azi la eco! Iospup ti-a dat sigut lungimea pana la fundulet, corespunde exact lungimilor de acum, nu? Bine ca-i bine bb. Alte masuratori nu ti-au dat? Ca alea-s mai importante, lungimea totala se poate doar estima (a propos, tu esti deci in 20+, nu 21+ corect?).
Si eu am fost azi la doctor si am abia 17s iar lungimea totala este de vreo 20 cm la mine. Sa vedem ce bb va iesi! Cu toate ca dr mi-a spus ca nu este relevant acum, daca va fi intr-adevar un bb mare sau mic se vede abia mai spre sfarsit!
Dar taticul avand 1.90m nu m-ar mira sa iasa mare tare. Jasmina la aceeasi varsta a sarcinii avea o lungime cam de 17cm.

Chiar as vrea sa va rog, cine are masuratori de la ca. 17saptamani (sau prin apropiere) sa-mi spuna ce-a iesit. Eu nu stiu sa le scriu pe romaneste, dar daca le citesc imediat stiu despre ce este vorba!

Placenta mea este jos, insa cred ca va urca ea pana la nastere, ca oricum se ridica uterul. Deci inca nu-mi fac probleme pe chestia asta, voi ce ziceti?

Restul inca nu l-am citit, sunt cam obosita, mi-a racit fetita si a facut si febra, si cu copiii bolnaviori, mai ales pe canicula asta, este taaare greu sa te intelegi!

Sper ca ma puteti ajuta

Adina 17+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

quote:
Originally posted by Jasmin012
.....
Pliul nucal e de 1,33mm iar putzica 12mm!
...

Jasmin21+Daniel



cu asta m-ai omorat!!! . Nu stiam ca se poate masura

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet74 spune:

Fetelor, va multumesc mult de gindurile bune, am dormit pina acum cind m-a trezit ala micu, topaia de zor prin burtica de parca se bucura si el :)
El are greutatea de 596g, cum vi se pare pentru virsta asta?

------------------------
Flory 23+
Is it really true ... ?

Homepage: www.almarl.tk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

in tabel (link gasit pe prima pagina), scrie asa:

22 weeks 430 grams
23 weeks 501 grams
24 weeks 600 grams

Presupun ca sunt greutati medii...
Zic ca la 23+ este f. bine, chiar standard . Multa sanatate!

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

salutare
flory, ma bucur enorm pt tine!!!! eu zic ca bebe tau e numa bine la varsta lui.
la 6 am si eu programare la ginec. sper sa fie bine bebelinul meu. si sa aiba tanti timp de noi, ca nu am mai fost de 3 luni la dansa..:(.
cu testul...eu eram convinsa ca nu am avut ovulatie luna respectiva, dar cum imi intarziase vreo 2 sapt, am luat la plesneala un test...
sotu' l/am anuntat prin telefon...a fost emotionant..nu stiam ce sa fac mai repede..programare la dr. pt confirmare. noi nu ne/am chinuit decat ca eram la distanta si a trebuit sotul sa isi ia libere si sa stam la pensiune in per. fertila..;)

24+ piticul Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Flory, e foarte bine (eu folosesc acelasi tabel ca si Cami, dar in germana). A propos, sotul tau e si el inalt? Ca olandezii sunt natia cu oamenii cei mai inalti.

A fost asa frumos la eco, bb misca mereu, se juca cu ecograful, il urmarea, nu statea deloc linistit...

Numai sexul inca nu-l stiu, insa mi-a zis ca data viitoare sigur se va vedea bine, pana atunci e prea putin dezvoltat ca sa-l vada cu siguranta. Dar v-am zis, prefer asa decat ca la prima sarcina, cand a fost ba una, ba alta!!!

Adina 17+




Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet74 spune:

Nu e inalt, asta e atipic pentru el, are 1,74 da numa bine pt mine, la 1,57 :)
Dar cum e blondutz mai are din trasaturile olandezilor :)
V-am vazut pozele la un moment dat, si am vazut ca sotul tau e inalt :)
Acuma fac tot ce nu am facut de 3 saptamini, curatenie, mincare, etc :)
Nu mi-ati zis ce credeti de nume, noi tare mult ne-am tot gindit la ele si astea ne-au placut la amindoi :)

------------------------
Flory 23+
Is it really true ... ?

Homepage: www.almarl.tk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Felicitari pentru ecografii si vesti bune !

Am uitat sa spun ca am aflat ca au dat drumul la spitalul Medlife (Memorial hospital), chiar am fost curioasa si am sunat, au spus ca nasterea (indiferent cum) cu trei zile de spitalizare costa 850 de Euro in luna iulie. Nu stia sa-mi spuna despre pretul normal, nepromotional, pentru celelalte luni, ca inca nu s-a stabilit. Am citit ca deja cateva mamici de la odiseea iulie-august au nascut acolo si au fost multumite.

Cred ca e bine de stiut.

22s + Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Flory, frumoase numele, Raphael e nume de inger...

22s + Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet74 spune:

Si noua de aceea ne-au placut, raphael este numele unuia dintre arhangheli, iar Joshua este numele unui copac

------------------------
Flory 23+
Is it really true ... ?

Homepage: www.almarl.tk

Mergi la inceput