Mamici de septembrie-octombrie 2007 (49)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Nici eu nu am luat nimic de incaltat pt bebe, mi se pare ca e prea mica pt pantofiori. Am luat sosetele si mai subtiri si mai groase si costumase cu labute. La un costumas are niste botosei separat dar nu stiu cat de practici sunt.

Mandarinutza 33+ Antonia Maria

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

eu am luat pt Natty niste incaltari foarte dragute de la Z, Grain de ble
sunt galben-pai, partea care incalta labuta e dintr-un fel de piele intoarsa si pe glezna un fel de ciorapel (deci pur si simplu se pun ca si sosetele)
foarte frumoase

Tomitza 32+ Natalia Ioana

Poze cu mine gravidutza
www.flickr.com/gp/9702061@N05/jGo9d1" target="_blank">Lucruri pt Natty
Nunta-11 iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by mandarinutza

Pai pt tensiune si puls crescut, o sa iau cateva zile 1 distonocalm si 1 diazepam 10mg -asta seara ca ma inteles ca da somnolenta. Si daca am tesiune peste 13 cu 8 Nifedipin. Pana ieri aveam tensiunea buna, mi-o luam o data pe saptamana sdi era ok.

Mandarinutza 33+ Antonia Maria

Poze



Ginecologul ti-a dat tratament? Doar pentru ca ai avut un episod de 14/9 pe o caldura de 40 de grade? Ce repede se "arunca" oamenii astia la medicamente...

28+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Crishtina, eu nu am de gand sa o incalt cu altceva decat sosete sau labuta pantalonasilor inca multa vreme, pana prin iarna cred.
Nana, eu n-am avut copii miscareti la modul sa ma doara vreodata, sau sa faca burta in toate felurile cum am mai auzit pe la mamici asa ca nu cred ca sunt buna sa-ti dau un raspuns. Ai mei se misca mai cu moderatie, sau asa percep eu miscarile, probabil si din cauza placentei anterioare. Orcium e clar ca ii simtim tot mai bine pe masura ce cresc si va fi tot asa pana nu vor mai avea loc prin luna a-9-a.
Sim, cum a fost? N-ai venit inca de la dr???

In rest suferim si noi crunt de caldura. Azi noapte am facut 4 dusuri si eu si Tudor.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
29s+Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Roxana_GIrina, si eu am avut nu stiu ce zgomot la inima la inceputul sarcinii, ma speriasem degeaba, cica era normal pe sarcina. Oricum eu faceam si tratament de tiroida atunci si probabil de aceea. Nu stiu daca e relevant sa te controlezi acum, cand totul e modificat. Mai bine lasa dupa nastere, oricum nu are ce sa iti faca.
Rox 33+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

da,cica un oaresce suflu e normal in sarcina, dar al meu cica nu e de ala .Oricum, am fost azi la medicul de familie si mi-a dat trimitere sa-mi fac o electrocardiograma, si in functie de asta mai vad ce si cum. Mi-a mai dat sa-mi fac niste analize uzuale, sa fie, m-a masurat, m-a cantarit...in general e ok.Tensiunea era mica , 9 cu nu stiu cat, presupun ca e caldura de vina, ca niciodata n-am avut-o sub 11.Pulsul la mine e mereu mare, 90-100, cu sarcina sau fara.In jur de 1 august ma duc la ginecolog si dupa aia cred ca ma apuc si eu de bagaj .Pentru bebe nu trebuie multe luni papucei,ca are salopeta labute.Eu am oricum hainutele de la Iinca, trebuie sa le scot si sa sortez, nu cred ca mai cumpar ceva in afara de pampers .eu dorm tare prost noaptea de cateva zile, ma trezesc la orice zgomot si ma ia o stare de anxietate pe care n-o pot controla.Mi-am luat niste calmante naturiste, poate ma ajuta.Ilinca parca e turbata de cand cu caldurile astea, nu mai are stare,ma termina.In plus a si racit - ii curge nasul si stranuta.Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Fetelor, cred ca Sf. Ilie isi aniverseaza ziua la Bruxelles... ca ploua cu galeata pe aici... Ba chiar si tuna!

La multi ani sarbatoritelor de azi!

28+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G

Emma, sigur va fi mai racoare ca acum, dar eu zic sa speri ca va fi cald si frumos ca sa poti sta cu bebelinul afara, altfel te va capia cu criza de colici. Eu la Alex am prins primavara la fix, altfel...


Rox 33+
si Alexandra Maria (10.02.2004)





Da... sa speram ca va fi bine.

Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna fetele.
Si eu raportez una bucata copil atomic in casa (care la ora actuala doarme, deci m-a lasat sa respir) si una bucata copil atomic in burtica. Offff, se pare ca si asta micul a luat-o pe urmele sora-si. Am fost la doctor ieri, sa vad daca e totul ok cu inimioara (nu o vazuse bine e 2 ori). SI cu inimoara e bine, dar bebe e maaaare. Cum reusesc eu sa fac atata lichid in burta, nu-mi imaginez. Cert e ca am bebe mai mare cu 2 saptamani, lichid muuuult (adica la limita superioara a normalului, ca sa nu zicem ca o depaseste) si esarfa la gatutz. . PArca-i un facut. Logic ca se infasoara daca are loc de manevre. Si astazi a manevrat frate! Cred ca l-a suparat Anutza mea ca m-a alergat de mi-au iesit ochii din cap. Nana, tu intrebai de bebei miscareti. La prima sarcina, a dat constant dupa 25 de saptamani, dar din ce in ce mai cu forta, pe masura ce inaintam in sarcina. Si avea ore fixe. Dormea cand dormeam, nu ma scula din somn. Acum, da mai rau (e mai mare), mai des si fara program. Misca non stop. Ieri eram la doctor, domnisorul dormea frumos, dar tot mai tragea suturi de control.
Roxana, felicitari pentru aniversare!
Mandarinutza, imi pare rau de probleme cu tensiunea. DAr totusi, daca a fost un puseu izolat, poate nu e cazul de tratament. In sarcina trecuta am avut si eu tensiunea constant mare, cu varfuri pe la 150 cu 100 (cand mi s-a si facut rau), dar tratament nu mi s-a dat. De puls, nu mai zic. Aveam mereu inima-n gat pe la 110. SI nu era vara! VAd ca mie-mi prieste canicula. Am iesit afara si ieri si azi si tensiunea mica, puls sub 100.
Cristina, daca ai ceva atat de minunat de scos din spital, de ce nu? Pune-i ce-ti place tie in picioare. EU stiu sigur ca pana-n primavara, n-am de gand sa-l incalt in ceva. Cu Ana a fost si mai bine. S-a nascut in Decembrie si pana anul urmator in septembrie cred ca a avut o singura pereche de botosei si aia primiti. Si din Septembrie a trecut la ghetute marimea 20. Iarna a avut salopeta intreaga, primavara sosete, iar vara piciorul gol.
fetele, ca merg sa ma lungesc langa a mea mandra. Acusi se scoala si o luam de la capat cu distractia.
Bee 27+


si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Amar, noi ne construim acum casa, suntem in plin proces, asa ca intreaba-ma tot ce vrei cat am totul proaspat in minte. Arhitectul iti face proiectul de arhitectura si il poate face complet, cu detalii (faza de executie adica, dupa care se poate construi efectiv) sau doar faza PAC (cea necesara obtinerii autorizatiei de construire, caz in care urmeaza ca mesterii sa ti-io faca mai "dupa ureche"). Tot el, arhitectul, in general lucreaza cu un ing. de rezistenta (structuristul) care proiecteaza structura de rezistenta a casei si cu un ing. de instalatii care proiecteaza instalatia electrica, termnica si sanitara a viitoarei case. Tot arhitectul, daca vrei si daca cunoaste pe cineva (in general cunoaste) te pune in legatura cu un om dibaci si cu relatii care iti scoate toate avizele necesare obtinerii autorizatiei.
Deci tu platesti totul separat, arhitect+rezistenta+instalatii (mai mult sau mai putin in fctie de cat de detaliat vrei sa-ti fie proiectul, va fi mai ieftin daca te multumesti sa-l vrei in faza PAC) si separat pe domul descurcaret pt. avize (asta nu te costa mult, in jur de 100 euro). In general e bine sa apelezi la el de dragul propriilor nervi (ce altfel vor fi tociti de nepasarea crunta si birocratia ce domnesc la electrica, distrigaz, etc.) si pt. a obtine toate cele mai repede. Cu PAC-ul si toate avizele mergi apoi la primarie si scoti autorizatia (valabila un an cu posibilitate de prelungire) si te apuci frumusel de construit.
Daca mai ai intrebari le astept pana nu ma turteste caldura. Sa-mi spui daca n-am fost explicita.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
29+ Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Mandarinuta, pt. tensiune incearca sa mananci mai nesarat, bea multe lichide, cred ca si magneziul ajuta. Incearca si asta ininte de a lua medicamnte, stai cu picioarele mai sus pe perne si repaos mult, poate se duc edemele. Desi daca dr. ti-a prescris asa o avea dreptate sa-ti dea tratament... Si pe mine ma mira ca oarecum ca l-a dat dupa un singur episod si mai ales fara sa ai proteine in urina sau altceva.
Slippers, tu ce mai faci? Cum suporti canicula?

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
29+ Maria

Mergi la inceput