Mamici de septembrie-octombrie 2007 (49)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Gata, au venit baietii cu mobila, acum monteaza la ea. Dar va scriu repejor.

Nana, eu nu vorbesc de 2-3 gandaci, vorbesc de zeci in garaj si 2-3 prin casa.

Mandarinutza, cam mare tensiunea, dar e de va zut cum evolueaza totusi. Chiar asa direct la Diazepam?

Irina, eu am mereu 9 cu 6, si puls mare. EKG am tot facut la viata mea, ca am ambii parinti cardiaci, iar in familia lui tata este ceva ereditar. Ma gandeam daca ai voie EKG pe sarcina. Nu stiu ce sa zic, voiam sa te incurajez sa nu te ingrijorezi. Poate stiu ei medicii ce stiu, desi cred ca mai sigur te verifica dupa nastere. Zic si eu...Multa sanatate Ilincai, mai racesc copiii si pe vremea asta, ia sa vezi muci si la a mea. Normal ca sunt agitati, si pe deasupra suntem noi mai putin rabdatoare. Eu una sigur sunt.

Bee, subscriu la 2 copii atomici. Ma gandeam cu groaza la concediile de acum cu 2 copii, nu o sa stiu la cine sa strig mai intai. De lichid nu stiu ce sa zic, si eu ma gandeam ca de aceea am burtoiul asta, insa a scris pe eco ca e normal. Iar pe 29 iunie BB avea esarfa (ca si la 24 de sat de altfel), acum nu o mai are. POate e bine sa mai faci o eco spre final. Fie-mea a fost mereu cu esarfa, de la 32 de sapt. Cu putin inainte de nastere era tot esarfa, si cand a facut surubul ala sa iasa a ajuns cu circulara, dar laxa.

Cecilia, nu te agita cu musafirii, ii primesti si sa se descurce.

Alice, atunci inteleg de ce vrei casa. La noi nu e mare diferenta fata de oras, maxim 1-2 grade. Mai rau iarna cand la noi e mereu mai frig. Urechile infundate pot fi si de la tensiune mare si de la tensiune mica. Dar uite ce patesc eu vara, de la caldura urechile secreta mai multa ceara si de aceea aud asa infundat.

Rodica, eu o sa il scot pe BB in scoica de masina. Ma bucur ca nu au fost probleme cu VSH.











Rox 33+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

Bravo Carpatina pentru sotiorul tau foarte intelegator....

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev259pr_.png
Rodica 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

Roxana sa ne pui poze cu mobila, dupa ce o monteaza.

Deci raman si eu la "scoica" pentru scos bebe din spital...

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev259pr_.png
Rodica 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G
Irina, eu am mereu 9 cu 6, si puls mare. EKG am tot facut la viata mea, ca am ambii parinti cardiaci, iar in familia lui tata este ceva ereditar. Ma gandeam daca ai voie EKG pe sarcina. Nu stiu ce sa zic, voiam sa te incurajez sa nu te ingrijorezi. Poate stiu ei medicii ce stiu, desi cred ca mai sigur te verifica dupa nastere. Zic si eu...Multa sanatate Ilincai, mai racesc copiii si pe vremea asta, ia sa vezi muci si la a mea. Normal ca sunt agitati, si pe deasupra suntem noi mai putin rabdatoare. Eu una sigur sunt.

si eu am istoric de cardiaci in familie, dar n-am facut niciodata EKG sau alta investigatie.Ma gandesc ca e bine sa fac acum, ca in caz ca e nevoie de cezariana(Doamne fereste!) sa am analizele la zi, ca nu cred ca mai sta careva sa faca investigatii atunci, mai ales la cat sunt medicii nostri de neglijenti.si eu la fel, nu mai am rabdare cu Ilinca,imediat imi sare tandara, cred ca e si caldura de vina.Eu sper sa fie mai usor cu doi decat cu unul .M-a intrebat intr-o zi, aratandu-mi un bebe al ei de jucarie:"mami,la ce ne mai trebuie un bebe?ca-l avem deja pe asta "Sper sa n-am probleme cu gelozii,etc..Luna viitoare o sa-i iau si un cadou, ceva, pe care il pun bine, ca sa i-l aduca bebe din maternitate.Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_ spune:

Si eu tot la scoica voi apela, iar mai incolo o sa il culc in scoica cateodata ca sa stea in living cu noi, sau cand mergem in vizita undeva si i se va face somn.
Am vazut niste poze cu bebei care dorm asa de duuuulce in scoica, cred ca si de la forma aceea specifica, si-si tin picioarele sus




30+ Sasha Gabriel


http://good-times.webshots.com/album/559847818JkNmnj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

gabriela cred ca o sa mai astept cu pompa,sa vad...daca ma pot abtine
luy draguta,daca as putea,zau ca as trimite la toate cate un nor de ploaie ca sa va mai racoriti
nana si mie cand mi se pune pata pe o mancare ceva cu greu o scot din cap,daca nu mananc nu imi trece si visez mereu la ea.

aici,nu ma lasa sa scot copilul din spital fara scoica,e o lege.
cat despre papucei,nu cred ca o sa ii dau sa poarte cand e asa micuta,mai confortabil e cu sosetute in picioruse.

si bebelusha mea face tumpe prin burtica,mai ales noaptea si dimineata.dar are ore exacte cand se trezeste si incepe a ma bumbaci.imi vine sa o scot cu mana din burta ca nu mai am rabdare pana vine...off off

am fost totusi in oras,mi-am luat o crema ptr. vergeturi,sper ca macar asta sa functioneze ca daca nu trebe sa ma duc numaidecat la anul acasa sa imi scot vergeturile cu laser.is urate si multeeee

am mancat un kg de cirese si unul de capsuni si acu nu ma mai pot misca de umflata si balonata ce sunt.dar...tare bune au mai fosttt

va tzuc




danielle 30+ Ebonee
http://bd.lilypie.com/7dnTO.png
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

irina, mi-a placut ideea cu cadoul de la bebe
danielle, eu zic sa te gandesti de acum ce pompa vrei, vezi cat costa si de unde poti s-o iei. Si daca o sa ai intr-adevar nevoie de ea, o s-o cumperi atunci. Cred ca ar fi o idee buna sa ceri si parerea moasei tale/doctorului tau atunci, dupa ce nasti. Daca rezisti... intr-adevar

Luy 33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Crishtina daca nu e costumas intreg ii poti pune si papucei...eu am si niste pantofiori, dar ca sai pun fustita e musai sa aibe si ciorapei si binenteles ca n-am sa chinuiesc galusca chiar din primele zile cua asa ceva.
Nana pe primul nu-l simteam trebuia sa-l chinuiesc intr-o pzitie dubioasa ca sa-l simt...cat sant mici au spatiu mai mult, deci dumbe si box, cand mai cred incep doar sa apese pe ceva organe.
Mami casa de piatra!
Roxana pe mine scoica ma lasa un pic in dubiu ca chinuiesc mijlocelul bblusului...stiu ca-s omologate etc , dar asa am eu un fix...deci o voi folosi cat mai putin posibil 4-5 luni.

Normal si pe aici e cald , dar diseara fug la mare si poate ma mai dreg cu putina briza.

Ali26si Enrico 7ani
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Roxali, odihna si racoare placuta!
Roxana, poate faci pozici cu mobila lui bebe Andrei sa vad si io, ca tare-s curioasa. Noi deocamdata o sa il cazam la noi in camera, cu patutzul langa patul nostru si intre timp o sa-i amenajam camera lui. Acum 2 ani am facut modificari in casa, in sensul ca am facut living din sufragerie si bucatarie, cu bar, iar camera de copil pe care o aveam am facu-o loc de luat masa si am scos usa. Deci va trebui sa punem o usa in loc. Operatiunea munca in zadar! De-aia nu am amenajat camera ptr Razvanel, dar se rezolva curand.
Dani, putin si des, putin si des, asa trebuie acum sa mancam. Nu de alta dar nici mie nu mi-a intrat la cap. Poate daca iti repet tie imi intra si mie. Eu tocmai mi-am mai luat un pepene si o caserola de nectarine.Mmmmmmm. Pupici.

Noi tot in scoica il luam pe bubu din spital, insa acum ma gandeam serios daca sa-i cumparam si un sac din ala de bagat in el, cu blanitza, ptr dec cand vom merge in Ro sa botezam bubul. Ma gandesc ca daca va fi ger cum a fost in dec care a trecut, o sa-i fie frig in scoica. Zic si eu.


Nana, 31+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Bee, Sabina, Roxana si celelalte fete care aveti copii mai micuti va inteleg prin ce perioada treceti...cu al meu n-am probleme ma ajuta peste tot, nui nici cu figuri,stiu ai folosesc energia in scopuri utile...sant atenta si-l obosesc in piscina , serile la plimbari lungi si in sala de sport la antrenamente baschet.

Rox aici nu obisnuiesc sa comunice doctorii cand cordonul ombilical este invartit in jurul copilului...sa nu sperie mamele...nici nu stiam ca cordonul are o lungime de 2 m...pai in conditiile astea au toate sansele.

Ali26si Enrico 7ani
poze

Mergi la inceput