Mamici de septembrie-octombrie 2007 (49)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Nana, ai fost draguta cu Haribo.... Ce sa-i faci, pofte de graviduta. Eu de cand am fost cu fetele la pizza am ramas setata si cu o pofta de pastele pe care nu le-am mancat atunci. In fiecare zi ma gandesc la ele, la cum ar fi fost mai degraba si nu mi-a trecut chiar daca mi-am facut singura acasa.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
29+ Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by tomasa

Nana, ai fost draguta cu Haribo.... Ce sa-i faci, pofte de graviduta. Eu de cand am fost cu fetele la pizza am ramas setata si cu o pofta de pastele pe care nu le-am mancat atunci. In fiecare zi ma gandesc la ele, la cum ar fi fost mai degraba si nu mi-a trecut chiar daca mi-am facut singura acasa.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
29+ Maria




N-ai decat o solutie...
Eu, pana acum, n-am avut nici o pofta diferita de cele de dinaintea perioadei de sarcina... Acum, cu diabetul, nici nu mai indraznesc sa ma gandesc la ce as manca.. Partea buna e ca sotul meu ma lasa ca calc in bucatarie doar cand mancarea e in farfurie. Si ma pofteste afara dupa ce am terminat de mancat.

28+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Tomasa, eu cred ca pana nu maninci paste DIN ALEA nu o sa te potolesti si n-o sa-ti iasa din minte. Mie asa mi se intampla.
Nu sunt pofticioasa dar si cand mi se pune pata pe ceva, sa te tii nene. Fie maninc o perioada numai aia, pana ma satur sau fac alergie in sensul ca imi apar bubite si ma maninca si stiu ca gata, trebuie s ama opresc, fie maninc, nu-mi place si-mi iau gandul, asta ar fi cel mai fericit caz.
Pana acum in sarcina, pot numara pe degete care a fost meniul meu zilnic, in sensul ca am avut perioade bune in care am mancat zi de zi acelasi lucru pana la saturatie, dupa care am schimbat meniul cu altceva si da-i din nou, tot pana la saturatie.
Mare ciudatenie.
Si mai citeam azi la mamicile de iulie- august, ca e indicat ca in perioada alaptarii sa nu ne schimbam modul de a manca, in sensul ca sa mancam ce mancam si in sarcina ptr ca bebe este obisnuit si deja cunoaste gusturile alea ale mancarii, gusturi care au ajuns la el prin placenta. Deci m-am dus. O sa bea bebe laptic cu gust de pepene.


Nana, 31+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Mandarinutza, ai grija cu tensiunea! Eu de cate ori merg la med de fam si imi ia tensiunea am puls mare! Nici asta nu e bine, asa-i? Nu mi-a dat nimik!


Nana, esti mortala cu Haribo!!! Dar e drept, si la mine evalabil, daca mi se pune pe pata pe ceva…..Asa ca, Tomasa, eu zic sa il iei pe sot de toarta si sa iti faci moftul!

Carpatina, eu nu ma mai joc…ma enerveaza nenea Ilie asta, la noi de ce nu vine????

Gabriela 31+ Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

quote:
Originally posted by NanaMotoc
Eu de cateva zile m-am tampit. Maninc ursuleti Haribo de zici ca e criza, trebuie sa maninc acum ca se termina si cine stie cand mai apuc. Doamne fereste!




Nana, esti mortala !!!

Luy 33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

Buna burticilor, dupa cum e de asteptat si la Baia Mare e o canicula de iti vine sa mori... am dat o fuga pana la ginecolog cu analizele, mi-a zis ca e ok, VSH-ul marit e ceva specific sarcinii, m-am bucurat ca totul e ok.

Si inca de un lucru am scapat, de bagajul de spital pt bebe, mi-au zis astia de la clinica(unde o sa nasc eu) ca pentru bebe nu trebuie sa duc absolut nimic, numai un costumas cu ce o sa-l scot din spital, iar pentru mine la fel ofera totul, halat, capot, vata, tampoane etc, doar daca vrei tu sa-ti duci ceva(sapun, pasta de dinti, piaptan etc) in rest iti ofera totul. A fost o veste buan tp mine, ca eu m-am tot stresat cu bagajul bebe-ului.
Stiu ca visez departe dar am o intrebare, voi cu ce il scoateti din spital, va luati scaunel din ala ca si pt masina cu toarta, sau ceva cosulet?

pupici.. Rodica

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev259pr_.png
Rodica 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Mandarinutza, stai cuminte in casa, pe caldurile astea, ce-ti trebuie plimbare ? Hai ca n-o sa murim acu' ( nici de caldura, nici de plictiseala ) , e mai sigur sa stam la adapost decat sa iesim pe soarele asta arzator. Daca medicul ti-a recomandat tratament, acuma ia-l si tine-ti sub observatie tensiunea, oricum.
Bee, iti doresc energie sa faci fata celor doi copii atomici
Gabriela, ia-l tu pe nenea Ilie, eu vreau numai ploaia
carpatina, bravo pentru sotul tau !

Luy 33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Rodica, bravo, ma bucur pentru vestile bune de la doctor, acum poti si tu sa stai linistita.
Eu pentru scos din spital am un scaunel din acela scoica ( l-am primit de la prietena mea odata cu caruciorul )

Luy 33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

quote:
Originally posted by luy

Rodica, bravo, ma bucur pentru vestile bune de la doctor, acum poti si tu sa stai linistita.
Eu pentru scos din spital am un scaunel din acela scoica ( l-am primit de la prietena mea odata cu caruciorul )

Luy 33+ cu


Multumesc Luy, m-am linistit foarte mult cand mi-a zis ca totul e bine, si voua va doresc la fel, sa fiti sanatoase si voi si bebeii vostri scumpici.
Si eu tot din ala m-am gandit sa iau, dar oare sta bebe bine in el, ma gandesc ca in primele zile trebuie sa stea drept, nu? iar in ala pozitia e un pic indoit, oare e bun asa? nu afecteaza coloana bebelushului?

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev259pr_.png
Rodica 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

rodicamaries, felicitari pentru vesti.. bine ca te-ai linistit.

Cat despre transportul copilului.. raspunsul meu nu se pune, caci aici e obligatoriu sa o faci cu scaun potrivit varstei - adica e ilegal sa stai cu el in brate.


28+ cu Ioana

Mergi la inceput