liniuta 2 mai slab vizibila=probleme sarcina !?

liniuta 2 mai slab vizibila=probleme sarcina !? | Autor: nikipuisor

Link direct la acest mesaj

Buna,

Va rog sa ma ajutati urgent cu un raspuns...ciclul menstrual trebuia sa-mi vina pe 9 iulie, am facut un test de sarcina pe 6 iulie si a iesit negativ - era si normal, nici nu-mi intarziase CM. Pe data de 13 iulie am facut trei teste, doua Sure Check si unul clear Blue, la toate trei cea de-a doua liniuta era vizibila dar destul de slab. Pe 16 iulie am facut un nou test, linia era mai conturata dar totusi rozalie, mai slab vizibila decat prima linie. Ieri am fost la un medic ginecolog la o clinica unde am facut alte doua teste de sarcina cu urina. Dupa un minut de la primul test nu aparuse nimic...medicul a zis ...nu esti insarcinata!!! i-am spus sa mai astepte putin, a aparut cea de-a doua liniuta, tot mai slab vizibila. M-a pus sa repet testul, liniuta a doua a ramas tot asa, firava. Atunci doctorita a spus ca sunt insarcinata...DAR din punctul ei de vedere ar fi o sarcina cu probleme...o sarcina care nu se dezvolta normal...sau am avut CM neregulat si sarcina are o varsta mica. Ea spunea ca liniuta a doua la un embrion de 36 de zile trebuie sa se vada perfect. Azi am dat sange pentru betahcg insa am inima stransa pana vineri.Va rog sa-mi spuneti...iti poti da seama de problemele unei sarcini din liniutele de pe testul de sarcina?
Multumesc de raspuns!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Culoarea liniei de sarcina mai putin intesnsa decat cea de control nu inseamna ca o sa ai probleme cu sarcina. Asa cum ti-a explicat asistenta, probabil ai ovulat mai tarziu , sau ai un ciclu neregulat . Si ca sa ai un embrion de 36 de zile, ar fi trebuit ca prima zi a ultimului ciclu sa fie pe 28-29 mai, adica primele 14 zile pana la ovulatie + 36 zile varsta embrionului ,or eu am inteles din mesajul tau ca UM ar fi fost pe 9 iunie, cu aproximatie. Deci embrionul nu poate avea mai mult de 3sapt si 3 zile, adica 25 zile, iar varsta sarcinii de 5 sapt. si 3 zile. Sper ca nu te-am ametit de cap.
Poate daca ne scri daca ai un ciclu regulat sau nu, cate zile tine, si cand ai avut ultima menstra, o sa incercam sa te lamurim putin.
Oricum BHCG-ul repetat la fiecare 48 ore e foarte concludent. Eu zic sa nu te impacientezi deocamdata ca nu ai motive. Daca nu sangerezi si nu ai dureri, totul e perfect, esti insarcinata si incearca sa ai grija de tine. Si daca ai impresia ca acel doctor e cam nepasator, schimba-l ca mai sunt destui.
Sa ne ti la curent. Numai bine iti doresc.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru 15+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Mie testele de sarcina la a doua sarcina (ca la prima n-am facut deloc) mi-au tooooot iesit cu a doua liniuta f.f. pala, de nu era nimeni sigur. Si cum nu prea am avut timp, pina prin saptamina a 6-a cind m-am dus la cabinet, nu eram sigura decit prin faptul ca..... dadeam la ratze continuu. Si acum sa vezi ce fetita frumoasa ca soarele am!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

mie mia iesit a doua liniutza pala , si sarcina a fost ok, si bb super sanatos

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Si mie mi-a iesit destul de pala a doua liniutza, dar asta doar pt ca hormonul de sarcina nu era destul de puternic. La celelalte teste care le-am repetat la cateva zile, a iesit mai bine, dar nu la fel de intensa ca linia de control si totusi sarcina e la locul ei si e ok. De fapt, sacul getational e la locul lui ca embrionul inca nu s-a vazut.

Kitzy 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikipuisor spune:

Va multumesc f. mult pentru raspuns. irlandeza...problema e ca nu mi-a spus asistenta ci medicul ginecolg...asa ca va dati seama ca m-am ingrijorat. CM a venit pe 11 iunie, trebuia sa vina pe 9 iulie...cam asta stiu. Nu stiu cum sa calculez f. bine CM...spre exempleu pe 9 iunie a curs f.f. putin, apoi pe 13 iunie zic eu ca a venit cu adevarat. Posibil sa fie neregulat eu cred ca am mai avut intarzieri, pana nu demult imi spuneam ca am ciclu neregulat...insa spun drept ca nu prea am urmarit regularitatea CM. Nu am probleme de genul sangerari, scurgeri, ma simt f. bine. Acum m-am mai linistit putin, astept cu nerabdare rezultatul de maine de la betaHCG. o sa va tin la curent, am nevoie de sfaturile mamicilor, ma incurajeaza. Ne dorim f. mult un copil!
va multumesc inca o data, ne auzim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikipuisor spune:

Va multumesc pentru raspuns! Mai multe lamuriri sunt urmatoarele: ultimul ciclu mi-a venit pe 11 iunie (ciclul in ultima perioada este regulat..dar acum cativa ani mai degraba era neregulat). M-am dus cu speranta la ginecolog fiindca citisem pe net ca daca iti iese slab a doua linie clar esti insarcinata. E...si cum eram eu asa de optimista..mi-a dat una in cap ginecologul de am plans si am stat suparata cateva ore bune.Mi-a facut doua teste de sarcina si a concluzionat ca am probleme cu sarcina..(deci..numai din teste de urina). Din cauza asta m-a pus sa faca si bhcg. Ce sa zic..ma uit pe net....si imi revine optimismul...pentru ca nu am sangerari, nu ma doare burta..ma simt perfect.Acum ce o fi..o fi. Va multumesc......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

tu asteapta testul de sange, caci cel de urina....si eu am avut trei teste de urina cu liniute fff pale si...uite razultatul... sunt o fericita!oricum cred ca ar tb sa te felicit cred ca totul va fi bine.. sarcina cu probleme daca liniuta e pala? doar de asta? ce prostie!da ce-s batuti in cap nu au mai vazut asa ceva?doctorii astia...eu una le-as ...nu mai zic nimic...
numai bine!

Stefania18 Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
nu vreau sa stiu sexul lui bb, vreau doar sa stiu ca e bine
nu am fost niciodata un manechin& foto cu burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Niki stai linistita, asteapta rezultatul la BHCG. Si eu am dat odata peste o asistenta, la urgenta, care mi-a facut testul de urina de 3 ori si-mi spunea ca nu sunt gravi, ca nu iese liniuta, si cand dr. s-a uitat , era acolo dar destul de pala. Desi mie acasa mi-a iesit mai intensa , dar testele facute la spital nu sunt de calitate f. buna , asa cum au fost cele facute de mine acasa.
Deci , nu te impacienta, si asteptam vesti de la tine.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru 15+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikipuisor spune:

Irlandeza, iti multumim frumos pentru mesaj, asteptam ziua de maine. Iti dorim o sarcina cat mai usoara si un bebe frumos si sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

A doua liniutza pala nu e nicidecum semn de probleme in sarcina!!! Eu si cand am avut probleme si cand n-am avut tot teste cu liniutza a doua pala am avut. Fa beta hcg cel mai bine si daca se dubleaza la 48 de ore e perfect in regula. Pupici, mult succes si tine-ne la curent!

http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 37+

Mergi la inceput