Mamici de iulie-august 2007 (80)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

In rest...suntem bine. Eu sunt constipata si nu mai stiu ce sa fac. Oare ii dauneaza si lui Victor? Am mancat miere, nectarine, dar degeaba. Parca nici supozitorul cu glicerina nu a dat rezultate. sau o fi ca la copilasii alimentati la san: asimilez tot. Azi merg sa-mi scoata firele de la operatie. O sa vb cu dr., caci mi se pare ca lohiile sunt reduse cantitativ si nu mai stiu cum trebuie sa fie.

Hai daca tot sunt la calculator - adica daca barbatii mei dorm - sa va povestesc cateva faze simpatice de-ale lui Stefan: una a fost atunci cand l-a vazut prima oara fara Pampers. A fost f uimit ca are testicole mai mari ca ale lui. Si mi-a spus: "mami, pune-i chilotei ca eu nu ma mai pot uita!". Alta, cand a priceput el cam cu ce se hraneste Victor. M-a intrebat: "si cum, mami, ti-ai facut gauri in tzatze??? si nu te-a durut?"
Tot Stefan e cel care a declarat ca Victor e copilul lui si al iubitei pe care o va avea el si ca eu cu tati sa fim, daca vrem, bunicii.
Pentru mine e fascinat pentru ca Victor seamana ffff mut cu Stefan cand era mic. Simt asa, ca o intoarcere in timp. De altfel Stefan nici nu concepe sa spunem ca seamana cu altcineva decat cu el.

Ce sa mai spun...acum e muuult mai usor decat la primul copil. Sunt mult mai relaxata si recomand asat tuturor mamicilor. (stiu ca e un sfat greu de urmat, ca si eu primisem de astea pe atunci, dar...) Incercati sa nu va speriati de fiecare plans, de fiecare miscare. Nu stiu cine povestea ca s-a intors la medic ca nu se poate obisnui cu bb-le. Si eu la primul copil am spus ca, daca nu ar fi fost mama sa ma ajute, il duceam inapoi la maternitate. Acum suntem doar noi patru si ne descurcam f bine. (mama ma ajuta putin la gospodarie si iese cu Stefan in parc). Din experienta cred ca e mult mai bine ca ajutorul sa se limiteze la atat. La Stefan, pentru ca mama era permanent cu mine, nu se formase asa, o legatura, cu bb. Ma simteam mereu neajutorata si nu aveam incredere in mine deloc. Prima oara cand am ramas in casa doar eu cu Stefan am plans de frica, desi el era ok, cuminte, dormea.

Sper ca nu am deranjat pe nimeni cu povesti din experienta proprie si as vrea sa fie cat de mult cu folos mamicilor, in special celor la primul copil. Bucurati-va de fiecare moment.
(Se pare ca trecut o ora de cand a mancat, asa ca nu mai am timp sa corectez, scuze)

Oana, Stefan si Victor




"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Alarma falsa, nu s-a trezit. Inca.

Asa ca profit sa intreb mamicile: voi dormiti cu geamul deschis in camera la bb? Eu inca nu am avut curaj, dar aerisesc f bine inainte de baie si, deci, de culcare. dar ma bate un gand....Medicul de familie vine abia marti la noi si pana ajung sa o intreb pe ea.

Oana, Stefan si Victor




"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_1974 spune:

Buna mamici si gravidutze.

Cum am ajuns acasa de la spital am intrat pe forum sa vad ce s-a intamplat. Ar fi trebuit sa ma interneze azi... dar se pare ca mai stau in formula asta pana luni... cu conditia sa nu mai stau in picioare, si sa iau nospa chiar daca nu am contractii...

Ma apuc acum sa citesc din urma... ca am ceva de recuperat :)

Va pup, Mirela

37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexi22 spune:

salutare fetele si va pupacesc pe toate,
noi nu prea intram ca nu ne simtim prea bine avem dureri in partea de jos de nu mai pot simt ca se apropie momentul ,rog si eu fetele sa imi dea un nr de tel la care pot trimite un sms sa anunt cand nasc,deja am emotii.desi e cezariana.
LA MULTI ANI PT SARBATORITELE DE AZI !!!sa creasca mari si papacioase!
branzuca bafta la Dr.


35+giulia rebeca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Felicitam si noi puiutii care au implinit azi o luna. Sa creasca mari si sanatosi.

Oana, Stefan si Victor




"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Sorina mersi pt raspuns. Te intrebam pt ca eu aveam o dilema - sa iau sau nu AC.
Pana la urma am luat AC mobil, l-am pus in balcon si aerul rece trece prin perdea, nu vine direct in camera. Am facut si un paravan la patutul fetitei si gata. Faza e ca m-am cam speriat de ce am citit tot pe DC despre supraincalzirea sugarului. Ieri aveam 34 de grade in camera

Anya multam fain

Ioana wow, 2 petreceri. Da' te tii tare Sa petreci frumos!

Nu prea merge netul Revenim


Lavinia-nasica de moflea si mami fericita de Lorina Maria



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

multumim pentru urari, fetelor!
deci ilinca vine pana la urma de la ilie...nici de la elena n-ar fi fosr rau . acum, pana ne hotaram, am putea s-o serbam de 2 ori

paticutz, n-am intels bine intrebarea ta. adica, tu iei nospa pt contractii si ti-e teama ca nu s-ar dilata colul? sau ca se dilata? sau cum? poate tu ai scris bine, dar eu nu ma pot concentra de la caldura asta.

nastere usoara, roxana, si un bebelus frumos si sanatos!

Alina, mamica fericita a 2 "pete" - Arina Ilinca (20 iun 2007) si Anya Ioana (19 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Anto, ! Ma bucur sa aud ca Sonia e bine! Despre mine incep sa cred ca voi de pasi DPN. N-ar fi haois?
Luna, spor la treaba! Noi am scos ieri tot ce era de prisos din camera in care o s-o aducem pe Miruna. Uimitor cate chestii pot sa adun! Am si o biblioteca in camera si nu prea stiu cum sa procedez - sa scot cartile de acolo de frica prafului si a acarienior? Sa le las? Nici n-as vrea sa devin o mama exagerata, care vede peste tot pericole pentru copil si surse de microbi. Oricum le-am scuturat bine, am curatat bine biblioteca - sper sa fie ok.
Oana, savurez povestile cu pustii tai. Acuma sper sa si pot respecta sfatul tau - relaxare, relaxare si iar relaxare.
Lavinia, cum functioneaza acest AC mobil? Cat a costat?


LIA si domnita Miruna Demetra
Inca 2 saptamani si apoi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

la multi ani d-relor care fac azi o luna (arina, maria, elisa); supliment de urari pt. Arina Ilinca (acuma sa nu va serbati si de sf Elena ca exagerati)Ghinet, ma bucur ca ne scrii- haios foc stefan; sa stii ca eu dorm cu geamul deschis la camera si Ines e ok. Doarme in body, iar in camera sunt in jur de 25-26 grade noaptea; azi noapte de exemplu, cand s-a trezit sa manance, avea piciorusele si manutele cam reci dar nu e prima data cand o gasesc asa si nu cred sa raceasca din asta, cu atat mai mult cu cat mie nu-mi era rece. Cum spuneai si tu, acum ca am experienta nu ma mai panichez si incerc s-o las in ritmul ei si vad ca se dezvolta foarte bine. Imi amintesc ca pe Sarah (la 2 luni si putin ) o scoteam in fiecare zi afara chiar daca erau 0 grade sau mai putin; era bine imbracata insa fara fular, ferita doar de vant. De multe ori, cand ajungeam acasa ii gaseam piciorusele reci, reci, dar cu toate astea nu a racit pana la 1 an, cand a mers la gradinita. Cu Ines vreau sa fiu si mai degajata pt. ca desi par asa fragili, bebelusii nostri sunt extrem de rezistenti.Luna, spor la treaba!Paticut; esti o dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredana_76 spune:

Buna mamici.Am ajuns si noi acasa, avem 3 900 kg sint sanatos si voinic acum incerc sa ma acomodez acasa.
Pupici si spor la nascut,felicitari noilor mamici.Ma duc sa citesc din urma(cit apuc)

39+ David Eric

Mergi la inceput