Mamici de iulie-august 2007 (80)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Inca foarte azi, dar la 1 avem programarea la doctor si poate avem vreo surpriza azi.

Am si eu o intrebare: la cezariana trebuie sa te duci nemancata inainte? Ca eu nu stiu ce sa fac. Sa mananc sau nu? Mi-e ca daca ma duc nemancata si nasc natural o sa fiu lesinata rau de tot, mai ales cu caldura asta.

Roxana nastere usoara!

Denisa Maria 39+


poze cu noi si cu burtik crescand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

brazuca daca nasti cu cezariana si vrei anestezie generala trebuie sa fi nemancata inainte.
karli nu cred ca e de la mancare.te inteleg ca si eu m-am dat cu capul de pereti ca de ce face colici.pur si simplu asa face si mai mananca si gresit,e hupita si trage aer la primele guri de mancare.si daca ii dau la o ora tot asa face.acum mai ragaie dar cand era mai micutza nu ragaia nici cum.si acum e in patut si se strange ca un arc,mi se rupe si mie sufletul dar trebuie sa avem rabdare.trec si astea...
anya la multi ani arinei pt prima luna de viatza!

alina si bulina elisa (20 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

oana, am vazut pozele voastre. victor este un bebelus foarte dulce.

karligutza, ce zici tu acolo de colicile abdominale? pai apar cam la 3 saptamani de la nastere (alea adevarate) asa ca nu cred ca e cazul adelutei.
iar laptele de mama se digera mult mai repede decat laptele praf si, desi am auzit des parerea asta, nu are nici o importanta daca alimentezi bebelusul si la o ora (asta e valabila numai in cazul laptelui praf). ca tocmai de aceea se recomanda..."san la cerere".
cred ca adela simte ca tu esti agitata si stresata si ii cam dai adrenalina...e ca un cerc vicios...ea urla, tu te stresezi, ea saracuta plange si mai tare. au si ei momentele lor de glorie si isi exprima toate "parerile" prin plans.
stiu ca uneori isi gasesc cele mai nefericite momente sa planga...adica seara inainte de culcare cand esti rupta de oboseala si ai da orice sa se culce ca sa inchizi si tu un oki.
si eu te-am tot sunat, dar nu ne "brodim". mai incercam

Alina, mamica fericita a 2 "pete" - Arina Ilinca (20 iun 2007) si Anya Ioana (19 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

cristina, am vazut si eu pozele cu ingrid. e o frumusete. si mie imi place sa-i fac poze cu flori .

si apropo de regim...nu tin nici unul...intr-o mare nesimtire. la fel am facut si la anya. pur si simplu nu ma pot abtine de la ceva. am mancat mai mult cruditati, fructe la greu, pepene galben si rosu in dusmanie, mititei...si alte "nenorociri". mi-e rusine sa mai zic, dar asta e.

arina mai plange uneori, dar eu ma prefac ca nu prea inteleg, desi nici ea nu se lasa mai prejos. prefer sa dau vina pe o escara care i-a ramas la cap (dupa atata stat pe spate si nemiscat la spital) si care se vindeca mai greu. de cate ori o ating acolo plange foarte tare si banuiesc ca o doare.


azi am implinit o luna si, asa cum imi place mie sa cred, e si ziua onomastica a arinei (cica Ilinca ar veni de la Sf. Ilie; si chiar daca nu ar fi asa, sa faca bine sa fie, ca pe sora-sa o cheama si ioana si sigur ar fi un motiv de disputa intre ele ).
are si ea, in sfarsit, uluitoarea greutate de 3300, adica exact cea de la nastere. a crescut 300g intr-o saptamana, ceea ce ma bucura foarte mult. noroc cu caldura de afara, ca ii e sete si o pun la san mai des si asa creste si ea "ca omu'"

Alina, mamica fericita a 2 "pete" - Arina Ilinca (20 iun 2007) si Anya Ioana (19 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

andutzy, deci pe miercuri...joi vine bebe...il asteptam. sa fie de bun augur schimbarea spitalului! iti tinem pumnii.

alinutza, la multi ani si voua!! elisa sa fie la fel de mancacioasa si de frumoasa!

karligutza...revin. tu procedezi f bine...scosul gazelor dupa masa este f important in cazul asta. bonisan...daca merge e ok. cat priveste alimentatia, am scris si eu mai sus si ti-a raspuns si deni. se zice ca daca tu constati ca ai mancat ceva ce i-ar fi facut rau lui bb, sa scoti din alimentatie acel "ceva"...


despre botez...noi cu partea religioasa am rezolvat-o si credeti-ma ca s-a plans...la greu. acum om mai trage inca o repriza de plans si la petrecere, in august, dar atunci de emotie si de bucurie.

valen, o imbratisam cu drag pe ines (macar virtual) si ne gandim la voi. iaca in cateva zile se face un an de cand nu ne-am vazut...asta da motiv de boceala...of!

Alina, mamica fericita a 2 "pete" - Arina Ilinca (20 iun 2007) si Anya Ioana (19 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Am uitat complet, neuronul ramas in sarcina s-a distrus de la alaptare
La Multi Ani pentru cele 3 fete care implinesc azi 1 luna!

Si La Multi Ani si pentru micuta Arina care se sarbatoreste astazi, e un LMA special pentru ea, ca am apucat sa felicit pe ceilalti sarbatoriti de azi!

Fug la tzoanca ca e ora de consumat tot ce mai am!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

la multi ani si mariei,vorba lui jadi chiar ca mi-a murit neuronul.
alina incerc si eu faza cu"ma fac ca nu aud"dupa ce m-am plimbat cu ea pe umar de mi-a paralizat spatele ea e inca fresh.de azi de dimineatza de la 8 e fresh cu mici reprize de motaiala!felicitari pt crestere!lasa ca prind si fetele noastre gasca din urma
acum sughite...de la atata miscare in pat

alina si bulina elisa (20 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

da da, la multi ani si mariei! 3 fete cucuiete...

Alina, mamica fericita a 2 "pete" - Arina Ilinca (20 iun 2007) si Anya Ioana (19 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmena spune:



LA MULTI ANI ARINA ILINCA!!! SA FII SANATOASA, FRUMOASA SI NOROCOASA SI SA DEA DUMNEZEU SA TI IMPLINEASCA TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME!

LA MULTI ANI SI PENTRU CELELALTE 2 SARBATORITE ALE ZILEI DE AZI, CARE IMPLINESC O LUNISOARA! SA DEA DUMNEZEU SA AVETI VIATA LUMINATA SI FARA DE GRIJI, SA CRESTETI MARI SI SANATOASE!

Witchy Witch, ai dreptate.

Paticut vorbim pe mess.

Karligutza si eu ma gandesc ca esti putin stresata si transmiti starea bebelusei, desi mare lucru nu ai cum sa schimbi... Din proprie experienta iti spun ca daca bb face colici nu prea ai ce sa ii faci, cu toate picaturile din lume. Eu la 48 ore dupa ce am venit cu Stefi de la spital acasa, m-am dus la doctora si i-am zis ca eu vreau inapoi la spital, ca nu ma pot obisnui acasa cu noul program, mai mult treaza... Important este ca nimik nu dureaza o vesnicie, vor trece, si ai sa-ti amintesti, asa, vag, de episodul "colici". Incearca sa te odihnesti de cate ori doarme pitica si sa profiti de fiecare moment de respiro pe care il ai. Cand am sa povestesc eu aici de colici, tu ai sa fii "maestra" o sa-mi dai sfaturi d-alea vesele de cum scapam de ele...

Carmen36+ si Stefi3 ani

poze carmen&baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

LA MULTI ANI PRINTESICILOR CE IMPLINESC O LUNA ASTAZI! SA FIE SANATOASE, FRUMOASE, CUMINTI SI MANCACIOASE!



Denisa Maria 39+


poze cu noi si cu burtik crescand

Mergi la inceput