Mamici de septembrie-octombrie 2007 (48)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Gata, am revenit. Sa o iau in ordinea intrebarilor: pleaca saptamana viitoare, asa cum stiam. L-am intrebat de analize si mi-a dat bine-cunoscuta foita. Asa ca ne analizam iar in sapt 36.
Acum despre bebe: e mai mare cu 2 sapt si 5 zile, are 2700 g si arata de 35 sapt si 5 zile. Colul s-a scurtat cu juma de centimetru, bb e infipt cu capul in jos, de aia ma tot doare pe mine. Sta cu fundul in coaste si picioarele 'sprijinite' pe ficat.
Nu a fost foarte incantat de diferenta asta asa mare, m-a chemat maine dimineata devreme la spital sa fac testul ala cu glucoza ca sa vedem daca am vreun diabet de sarcina sau bb este din categoria uriasilor. L-am intrebat daca pot sa nasc natural si mi-a zis ca inca nu se pronunta, asteapta rezultatele de maine, dar mi-a explicat el niste chestii in termeni medicali (care m-au depasit) din care a rezultat ca prefera sa ma bage la cezariana pentru ca e prea mare bb Sunt convinsa ca stie foarte bine ce face, dar sunt putin demoralizata pentru ca as fi vrut sa nasc natural. Oricum, il ascult.

Sim 33+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gema spune:

Pai da Andries, a raspuns bine Teodora.........sa ne spuna ce mai urmeaza sa facem, iar eu personal sa-mi spuna cat mai are printesica mea pentru ca la ultimul control avea fix cat trebuia si vazand aici numai bebei mariiiiiiiii, m-am ingrijorat putin.

Teodora dar tu cand ai fost ultima oara la Dr? Te intreb pentru ca eu vad ca tu ai 27 de sapt. si cum eu am 33 as stii sa iti spun ce analize am facut eu in perioada asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Si acum ma intreb si eu: ce inseamna sapt 36 pt mine? Ca dupa ecograf atat am. Eu cand ma duc la analize? Trebuie sa ma lamuresc maine la spital cu T. Azi nici nu l-am mai intrebat cand trebuie sa ma mai duc la control. O sa vb maine la spital. Si trebuie sa ma duc devremeeeeeee. Uf! Poate imi face vreo surpriza si ma programeaza peste cateva sapt la cezariana...A masurat si placenta, dar de aia nu mi-a mai zis nimic si nici eu nu l-am intrebat.

Sim 33+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gema spune:

Sim eu spun felicitari pentru bebe mare si sunt sigura ca este bine.
Offfffffffff iar analize , eu m-am saturat de ele pana in gat, dar daca e musai cu placere.
Bafta multa maine si te asteptam cu vesti buneeeeeeeee, buneeeeeeee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Aoleu,mai Sim!
Ce sa-ti zic,lasa ca te lamuresti tu maine.
Vad ca nu-i prea bine nici cu bb-i mari!Dar nici mici.Cine sa mai inteleaga!
Ca tot imi ziceai cite kile ati avut si tu si sotul,apoi,Stefanel cu cin' sa semene?

Teodora 27 + Mihnea Andrei
http://bd.lilypie.com/cr1Qp3.png
http://community.webshots.com/user/teodora_mihailescu

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Gema,eu am fost miercurea trecuta(cind fu furtuna aia mare) si aveam 26 fix,trebuia sa ma duc din 3 in 3 sapt din cauza contractiilor sa-mi verifice colul;doar ca acum,multumesc lui Dumnezeu,toate-s bune,merg la 1 luna!
Am facut si eu analizele de sapt.28,maine-mi iau rezultatele si vreau sa vad ce glicemie am,plus proteinele din urina!
Prea ma umflu rau la picioare,sper sa nu fie ceva naspa de la albumina!

Teodora 27 + Mihnea Andrei
http://bd.lilypie.com/cr1Qp3.png
http://community.webshots.com/user/teodora_mihailescu

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Gema, nu te ingrijora ca e bb exact cat trebuie!! asta oricum inseamna un bb maricel.Sofia era cu 3 saptamani in urma(la 38 de sapt, nu la 40!!!) si a avut2.7 kile si a fostf f energica din prima secunda, iar despre sanatate..ce sa mai zic, pana la 3 ani si 2 luni n-am auzit-o tusind!! deci nu marimea bebeluslui este indicatorul de sanatate etc etc.
Sim, cred ca la vreun diabet de sarcina se recomanda cezariana, de aia nu poate sa se pronunte.
Eu sincer cred ca nu ai nimica, doar bb e mai mare.Stai calma, ca bebeii nu cresc chiar constant, poate sa fie o sapt in care sa stagneze.
Eu cred ca a vrut doar sa tre pregateasca pt orice eventualitate, nu inseamna ca nu te lasa sa nasti natural .
Uite, pe mine ma pune dr sa fac cel putin inca 2 eco pana la final, pt ca am istoricul ala cu lipsa de lichid si bb mic, dar de ce ma pune asta: nu pt marimea bebeluslui, care e complet irelevante pt starea lui de santatate, ci ca sa prevenim orice semn de suferinta fetala.
dr isi iau multe precautii, asta nu inseamna ca bebicii nostri au vreo problema



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

quote:
Originally posted by mihailescu teodora

Aoleu,mai Sim!
Ce sa-ti zic,lasa ca te lamuresti tu maine.
Vad ca nu-i prea bine nici cu bb-i mari!Dar nici mici.Cine sa mai inteleaga!
Ca tot imi ziceai cite kile ati avut si tu si sotul,apoi,Stefanel cu cin' sa semene?

Teodora 27 + Mihnea Andrei
http://bd.lilypie.com/cr1Qp3.png
http://community.webshots.com/user/teodora_mihailescu

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou



Pai e prea mare al meu, asta e baiul. S-a mentinut diferenta asta de 3 saptamani de la un control la altul. I-am zis si cat am avut eu si sotul la nastere, dar a zis ca facem testul maine si dupa aia discutam. Mi-a zis el acolo ce se poate intampla naspa, dar a vorbit in termeni medicale si nu am inteles mare lucru, doar concluzia.
Si intreb si eu acum: cate saptamani am pana la urma? 33+ sau 35+? Parca ma vad programata la ceza intre 10 si 15 august...

Sim 33+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuli8700 spune:

Irina, Andries multumesc pentru reteta de bors. Acum mai ramane sa gasesc sfecla rosie proaspata ... Am vazut doar fiarta deja si ambalata in vid ... dar nu mi-a sarit in ochi cea proaspata. Eu am vazut la matusa mea ca punea sfecla intreaga la fiert si o manca doar cine o vroia(era mai mult pentru gust).O sa incerc si cum ati spus voi. Andries, eu cu siguranta voi pune bors la plic adus din Romania cand am fost ultima oara ... ca de unde bors proaspat aici in Cipru. Dupa-amiaza ma duc la piata sa vad ce gasesc ca acum n-am masina acasa... e plecat sotul cu ea la scarbici.

Iuli32+

Iuli graviduta
Lucruri bebe
Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Andries, ai mare dreptate...ar fi cazul sa mai stau pe acasa. Din pacate imi e oarecum mai bine aici, fiindca acasa nu am aer conditionat pe cand la servici am, in plus Tudor m-ar solicita fizic mai mult. Macar aici stau si zac pe un scaun. Groaza imi e de drumul spre casa la ora caniculara de varf...
Imi pare rau ca te simti atat de rau.
Tomitza, felicitari pt. Natalia. Mie mi se pare ca e foarte bine ca greutate.

Cum reusiti sa gatiti pe caldurile astea??? Sincer, va admir, citesc si nu-mi vine sa cred ce gospodine sunteti toate, mie nici sa mananc nu-mi vine, dar sa mai stau si in abur de mancare gatind....Spre rusinea mea nici copilului nu-i mai dau decat iaurturi, fructe si racituri.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
28+Maria

Mergi la inceput