Mamici de septembrie-octombrie 2007 (48)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Tomitza, felicitari pt bebelina.
Gema, eu astept sa vad ce se intampla maine. Nasol e ca nu pot sa mananc dimineata, dar ma consolez cu gandul ca sunt in spital si daca mi se face rau, or avea aia grija de mine.
Sabina, mie imi face eco la fiecare control. De fapt, in asta consta controlul. Inca nu am ajuns pe masa pt consult. Oricum as lua-o, tot in cezariana dau: daca e diabet gestational, se recomanda ceza, daca e de 4 kg bebe, tot acolo ajung...


Sim 33+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Sim, tot 33 de sapt ai.Si nu cred ca te programeaza nici un dr la ceza inainte de 38 de sapt.E chestia cu maturarea plamanilor etc, marimea bebelusului nu e tot aia cu dezv organelor interne dpdv functionalitate.
Nu-ti scoate nimeni bebele prematur doar pt ca la ecograf e mai mare, eu cel putin asa stiam.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

Tomasa multumesc
De mancare, eu am noroc cu mama Uite un mare avantaj ca stau (inca) cu parintii
Sim sunt convinsa ca va fi totul bine; poate pana la urma se regleaza diferenta asta de varsta, cine stie...
La mine, de exemplu, Natty e mai mica cu vreo 5 zile; dar cica din cauza ca as fi ovulat mai tarziu (ceea ce e adevarat, pt ca eu aveam un CM cam de 31 de zile (nu de 28) si am ovulat in ziua 19, nu 14 cum se "scrie la tabel"). Stiu asta pt ca eu am facut si teste de ovulatie.
Deci, sun sarcini si sarcini, bebei si bebei...

Tomitza 32+ Natalia Ioana

Poze cu mine gravidutza
www.flickr.com/gp/9702061@N05/jGo9d1" target="_blank">Lucruri pt Natty
Nunta-11 iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Pinacolada, eu am fost de la eco pe 12 la Herghe. Felicitari pentru Luca, si noi am scapat demult de pampers ziua, dar noaptea tot ii pun ca mai scapa in pat. Si cum doarme in patul meu...

Andries, si a mea e la gradi si degeaba, acasa e tare rasfatata. Cu tati si-a facut de cap la mare, eu eram pe post de omul negru. Insa e obositoare, nu o pot lasa 10 min singura ca face o prostie. Ieri mesteca zarurile, copil de 3 ani jumatate, care pana acum nu baga nimic in gura. Mai pe seara isi facuse leagan din saci de gunoi si il atarnase de balustrada scarii. Si uite asa, are idei ciudate. Cu mancarea nu mai zic, imi vine sa i-o torn in cap. Imi vine sa plang la ora de masa. Tot asa papa orice la gradi, acasa numai cu scandal si cu mare chin. In plus a invatat-o mama sa ii aduca si sa ii dea ce are nevoie, eu o mai pun sa isi ia singura ca imi e greu mereu sa ma fataie pe scari sau sa strang dupa ea. Dar zau ma tacane uneori la cap si ma enerveaza, sunt lucruri pe care le poate face singura si eu nu mai vreau si nu mai pot sa le fac. De exemplu se incalta mereu singura, de un an si ceva incoace, acum se rasfata ca nu poate. Or eu nu ma mai aplec, o amenint ca pleaca desculta. Si asta e numai un exemplu. Cum ma asez in pat cere apa, biscuiti, etc, numai sa mai cobor o data scarile.

Cecilia, dr era Predoiu, ti-a dat Luy link. Sa mearga la eco acolo, dar sa nu faca amnio la Filantropia! Nu mai reiau povestea cunostintei sotului meu, dar nu acolo.

Teodora, ce de fructe papi! Eu nu mai suport nimic, azi nu am mancat mai nimic.

Afibebe, era si un laxativ permis pe sarcina, nu mai stiu care. Incerc sa imi amintesc ce imi zisese doctorul.











Rox 33+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Sim, tot 33 de sapt ai.Si nu cred ca te programeaza nici un dr la ceza inainte de 38 de sapt.E chestia cu maturarea plamanilor etc, marimea bebelusului nu e tot aia cu dezv organelor interne dpdv functionalitate.
Nu-ti scoate nimeni bebele prematur doar pt ca la ecograf e mai mare, eu cel putin asa stiam.



Vad eu maine ce spune. Pana una, alta, trebuie sa vorbesc cu un coleg sa imi ia o adeverinta de salariat sa mi-o aduca diseara. Nu stiu daca am nevoie de ea la spital, dar mai bine sa o am la mine decat sa ma duc acolo precum o floricica.
Probabil ca im functie de rezultatul testului, maine imi va spune ce fac in continuare. Am incredere in el, stie ce face. Cred ca ma bag la somn ca abia mai tin ochii deschisi.
Tomitza, eu am ovulat fix in ziua 14, nu exista posibilitatea sa fi fost ovulatia mai devreme sau mai tarziu.

Sim 33+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Andriesule, pai daca esti asa slabanoaga io cu tine nu ma vad

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Sabina, intr-adevar e subtirica rau, nici nu zici ca e la bb2, eu am vazut-o la prima intalnire. Si ea si Tomitza.
Cristina, chiloteii nu-si au rostul cat timp copilul poarta pampers. Chiar nu vad cum i-ai putea folosi.
Sim, tu ai tot atatea sapt. cate stiai, indiferent de ce ti-au spus la eco. Se considera varsta dupa UM, chiar daca apar decalaje intre asta si varsta ecografica. Ti-a raspuns foarte bine Sabina, copilul tot atat are din punct de vedere al maturitatii fiziologice a organelor, chiar daca este mai mare ca lungime/greutate. In rest sunt perfect de acord cu tot ce ti-a scris ea in ambele mesaje, la fel vad si eu situatia asta. Deci nu te intrista inca, nu cred ca e musai sa ajungi la cezariana. Oricum e bine ca ai incredere in el, relatia asta cu medicul e super importanta.
Luy, multumesc frumos pt. grija! Sper sa ajung cu bine acasa.
Rox, e clar ca avem nevoie de ajutor cu copiii pe perioada sarcinii. Si mie mi-ar fi greu singura cu Tudor, oricat de intelegator si dulce este el mititelul, mai ales ca ar trebui scos in parc fiindca noi nu avem curte.


mama de BAIAT (9 ian. 2005)
28+Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gema spune:

Teodora, gata m-am lamurit, deci asteptam maine rezultatul analizelor. Cat despre picioare umflate nu e musai sa ai albumina,poate fii vinovata caldura.
Bine ca ai scapat de contractii dar ai grija in continuare.....

Sabina multumesc mult de incurajare, chiar aveam nevoie pentru ca doar acolo imi este gandul.

Sim de ce oare sa nu vedem noi partea plina a paharului??????? Sigur Stef este bine, nici vorba de diabet gestational si daca il scoate mai devreme stie el Dr. ce face, doar avem incredere in el. Nu???? Si daca vine bebe Stefanel mai repede care este problema?????? Tu esti pregatita doar.
Despre faptul ca nu poti manca dimineata nu-ti fa griji pentru ca am citit pe aici ca glucoza aceea pe care o bei este cam naspa si nu iti prea trebuie mancare. oricum esti pe maini sigure acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Sim, 2700 la 35 de saptamani nu e asa mult. Problema e ca ar trebui sa fie de 33 si nu de 35, dar vedeti voi ce si cum. De cand a aparut decalajul asta? Daca a fost asa mereu nu cred ca e vreo problema. Ai facut eco si in alta parte sa verifici dimensiunile?

Sabina, de ce naiba nu ma mai pune si pe mine la vreo eco la ceva? Ca incep sa ma stresez. Iar o fi fost aiurit?

Tomasa, rusinea ta e si a mea, cu asta hranesc si eu fata. Azi a fost menajera si am pus-o sa gateasca. Altfel...





Rox 33+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

quote:
Originally posted by tomasa

quote:
Originally posted by Sabina

Andriesule, pai daca esti asa slabanoaga io cu tine nu ma vad

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Sabina, intr-adevar e subtirica rau, nici nu zici ca e la bb2, eu am vazut-o la prima intalnire. Si ea si Tomitza.



mama de BAIAT (9 ian. 2005)
28+Maria






pai si tu esti la fel de slabuta Tomasa
basca ca esti la bebe 2

Tomitza 32+ Natalia Ioana

Poze cu mine gravidutza
www.flickr.com/gp/9702061@N05/jGo9d1" target="_blank">Lucruri pt Natty
Nunta-11 iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G

Sim, 2700 la 35 de saptamani nu e asa mult. Problema e ca ar trebui sa fie de 33 si nu de 35, dar vedeti voi ce si cum. De cand a aparut decalajul asta? Daca a fost asa mereu nu cred ca e vreo problema. Ai facut eco si in alta parte sa verifici dimensiunile?
Rox 33+
si Alexandra Maria (10.02.2004)



Decalajul asta mare a aparut acum o luna. Si vad ca a pastrat avansul. De aia nu e bine. A masurat de 2 ori si data trecuta, si de data asta, ca m-am uitat si eu cu atentie. Pana luna trecuta, era mai maricel cu cateva zile, nu sarea saptamana.

Sim 33+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput