Mamici de septembrie-octombrie 2007 (48)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crishtina spune:

Mi'am luat si eu interfon din ala ieri Cum ziceau fetele, la un apartament nu foloseste ca il auzi sigur, insa la casa si daca mai ai si etaj, iesi afara sau esti la bucatarie nu auzi nimic. Deci e folositor uneori.
Voiam sa va mai intreb...in septembrie bebe imbracat cu pampers, body fara maneci si costumas intreg sau in 2 piese e imbracat gros? Pt spital ma refer....nu stiu daca sa pregatesc asa sau altfel...is asa in ceata ca nu stiu daca o sa ii fie frig...daca o sa ii fie mari hainele...ca marimea 0 difera de la firma la firma...una ti se pare de 3 luni alta de 0. Apoi, chilotei de bumbac folosesc? Ma gandeam...daca ii dai pampers aia mai au vreun rost?

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Buna fetelor,

eu una nu mai pot...am niste greturi si niste stari de rau, mai frate nu se mai termina niciodata? Azi noapte m-am sculat la 4 dimineata si l-am trezit pe al meu sa-mi dea pepene (ca era pepenele pe balcon si avea 9 kile, deci nu puteam sa-l car eu pana in bucatarie). Dupa pepene am reusit sa mai dorm nitel.

Dar pe Victor nu am putut sa-l duc la gradi, acum sta lipit de mine si se uita la desene placerea lui ca de obicei nu prea pupa.

Am baut o cafea ca eram atat de ametita ca nu puteam sa stau in picioare si am mancat 4 castraveti murati, singura chestie pe care am reusit sa o inghit, si acum imi este ... acceptabil. Am reusit sa sterg si copilul la fund!! A facut un pic de diaree de la atatea sucuri, dar pe caldura asta ii dau sa bea ce vrea si cat vrea, numai sa vrea.

Azi la 18 am programare la doctor (si eu ca si gema stau dupa fundul lui), ca altfel plecam de luni din Bucuresti.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Salut salut. Uite ca nu am apucat sa postez pana acuma, ca ma uit incantata si invidiaosa la pozele din Curacao ale finilor nostri cei tineri. Ehehe ce as fi mers si eu prin paradisuri, dar stau cu burta mare la aer inchisa in casa.

Cald cald cald. Nici la piscina nu ies ca o sa pic de cald la soare.

Am vorbit cu Andreea, era la mare. Ceva mai racoare acolo am inteles.

Eu cola nu mai beau ca imi da arsuri. Uite asa eram dependenta de peste 10 ani de cola si BB Andrei m-a lecuit. Mi se pare asa orbila si amara, oricare din sortimente, incat m-am lasat de tot. Nu stiu ce se intampla, dar nu mai pot bea.

Bee, si a mea s-a mai foit, cordonul se infasoara si daca se invarte doar in jurul axului. Al meu avea esarfa acum 2 saptamni, sapt trecuta nu mai avea deloc, insa dr a zis ca se mai suceste el.


Teodora, ce bine de tine ca dormi, te invidiez!

Andries, cum rezisti cu Victor cu tine? Eu abia astept sa termine ai mei renovarile sa o mai pasez pe Alex. Simt ca nu mai pot, nu mai am rabdare, si tip la ea nejustificat. Vreau doar sa zac.




Rox 33+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanel1978 spune:

Buna fetelor!

Sunt Roxana, viitoare mamica de septembrie-octombrie 2007. Sunt insarcinata in 29 de saptamani si se pare ca vom avea o fetita. Spun se pare...pentru ca cei din casa inca mai sunt la capitolul presupuneri.
Va doresc un trimestru III cat mai usor. Pupic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pinacolada spune:

Roxana-cand ai programare la herghe? eu am pe 27? sper sa fie acolo!


Pinacolada
mama de Luca (18.10.2005) si Rares in burtica
http://community.webshots.com/user/rpetrescu2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Iuli eu le las pe fetele din Iasi sa-ti dea reteta, a mea poate e nitel influentata de tendinte muntenesti. Oricum, iti trebuie sfecla rosie, legume, carne de pasare sau de vitel (mie din supermarket imi place cum iese din carne de curcan), BORS, leustean, cimbru. Sa vedem si eu sunt curioasa cum arata alte retete.

Roxana eu nu am incotro. Socrii mei sunt foarte departe, eu cu mama nu am o relatie prea grozava, nu m-a ajutat cu Victor si nici cu bb2 nu ma va ajuta, daca nu reusesc sa il plasez la gradi trebuie sa stau cu el. Norocul meu este ca Victor este un copil foarte bine educat (meritul colectivitatii), intelege foarte bine ce-i explic, pot sa negociez cu el, in fine nu e atat de greu sa stau cu el. Cel mai greu este sa ii dau mancare, pentru ca acasa e foarte foarte mofturos. La gradi mananca ce i se pune in farfurie.

Teodora multi ani fericiti impreuna!!

Missy La Multi Ani!! si sa fii sanatoasa draga, e cel mai important lucru.

Cristina daca ii pui pampers chilotii nu au nici un sens. Doar daca ai fetita si vrei sa ii pui o rochie mai smechera, din aia care are si chiloti asortati, in rest..chiar nu ajuta, dimpotriva.

Tomitza bravos pentru bebelusa!! Iti doresc sa se intoarca.

Alice si eu am abia 58 kg la 1,63, dar asta numai din cauza greturilor care la mine s-au prelungit, acum sunt in sapt 25 si tot cu capul in WC... ma scuzati de detaliu. La Victor am luat 14 kg (adica 48+14=62), acum am plecat de la 52 si am luat 6.

Sabina lasa mama ca Busteniul nu se compara cu Bucurestiul, acolo macar poti dormi noaptea. Daca ai contractii asa naspa si nu trec cu No-Spa, incearca sa iei un gynipral, una la 12 ore face minuni, eu am ajuns sa iau si 3 sau 4 pe zi din cauza burtii intarite.

Tomasa ce mai cauti la birou?

am uitat ce-am mai citit, ma duc sa recuperez...

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pinacolada spune:

Cristina-da pentru apartament e ok! de care ti-ai luat? am vazut unul la 1 mil 1/2!
Andries-si eu sunt nebuna cu pepenele, as manca incontinuu, abia astept sa ajung acasa sa ne indopam eu si luca si dupa pipi la greu el la olita, eu la wc super romantic!111
fetelor-Luca A INVATAT SA FACA LA OLITA!!!!!!!!!!!111momentan pe timpul zilei, noaptea inca face in pampers!


Pinacolada
mama de Luca (18.10.2005) si Rares in burtica
http://community.webshots.com/user/rpetrescu2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Buna,

Am reusit cu greu sa citesc din urma, ati muncit nu gluma.

Eu sunt bine, dar ma termina caldura.

Fetele am nevoie de o informatie si de ce nu, un sfat. Prietena mea este insarcinata in sapt 22, a aflat zilele astea rezultatul de la triplu test( facut in sapt 18), a iesit aiurea, risc marit de SD. Vine maine la Bucuresti, trimisa de dr ei, la Sp Filantropia la nu stiu ce ECO performant( eu nu stiu nimic despre asta), dar nu era sigura ca reuseste sa faca ECO, pt ca nu are programare, a vb cu asistenta care a promis ca o ajuta.Din ce-mi aduc eu aminte ca ati vb voi la momentul respectiv era un dr bun la SP Constantin si Elena( fostul Titan) care facea si amniocenteza. Puteti sa-mi dati si mie numele lui si cum pot ajunge la el. Ma gandeam sa-i fac o programare, chiar nu stiu cu ce sa o ajut si nici ce sa-i spun, mai are si nunta sambata,se casatoreste, va dati seama cum se simte...
Roxana, tu cate saptamani aveai cand ai facut amniocenteza?
Va rog sa-mi raspundeti........




cecilia,32+Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

predoiu parca il chema pe nenea doctorul ala cuamniocenteza.


Andriesule, pai daca esti asa slabanoaga io cu tine nu ma vad
Da. macar la busteni se poate dormi, absolut adevarat.Azi noapte am dormit cu geam deschis, ceea ce pt Busteni e canicula extrema....



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Cecilia,eu am facut amniocenteza la Sp.Titan(fostul C-tin si Elena).Dr. se numeste Silviu Predoi.La mine a decurs totul super si procedura in sine si refacerea dupa.
Ca sa obtina programare la el,prietena ta trebuie sa mearga la spital,la dep.de medicina materno-fetala unde va sta de vorba cu o dr.genetician,Andreea Mustata,ffff dragutza si amabila,vor discuta despre TT,va vedea care din markerii serici au iesit out of,si ea va da indicatia de amniocenteza,tot ea o va programa pe prietena ta.
La mine a durat cam 1 sapt.juma intre consultatie si amnio,asta ca am prins perioada cu 1 mai nelucrator,plus o mica vacantza a dr-lui.
In mom.amniocentezei aveam fix 18 sapt. si Roxana cred ca avea vreo 19-20!

Bafta multa prietenei tale si sa incerce sa stea linistita!

Teodora 27 + Mihnea Andrei
http://bd.lilypie.com/cr1Qp3.png
http://community.webshots.com/user/teodora_mihailescu

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput