Mamici de septembrie-octombrie 2007 (48)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

Roxana sanatate Alexandrei.

Myral curaj nu o sa patesti nimic.
Nici nu te gandi ca o sa nasti mai repede de 36-37 de sapt.
Fii o mamica cuminte stai linistita nu te mai gandi la rau si o sa vezi ca o sa fie bine.
Daca te tot gandesti atunci te nelinistesti si pe tine si pe piticuta.
Va fi bine o sa vezi .

Simona sa-ti traiasca grasunelu.
Mama ce marisor e.
Bafta multa la medic.
Iti tinem pumnii.

tuturor mamicilor si tuturor gogoselelor noastre.

AFIBEBE33+Cristian Nicolae

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

Roxana, eu m-am speriat cu rezultatul la VSH, dar acum m-am mai linistit daca mi-ati zis ca si voua v-a iesit mare. Pai am facut si analiza de urina, si mi-a iesit bine,deci s-ar putea sa fie doar sarcina cea care a marit VSH-ul.

Multumesc pentru incurajari. Numai azi ajung la medic.
Pupici la burtici

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev259pr_.png
Rodica 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Neata. Eu am dormit ca o valiza, cu aerul dat drumul si cu Malox la culcare. Cred ca e mai bine de o luna de cand nu am dormit asa adanc si doar cu 3-4 treziri de mers la baie.

Rodica, imi cer scuze de confuzie, deh, am un neuron blond si gravid. Poate e doar de la sarcina. Oricum e bine de vorbit cu ginecologul, vezi ca medicii de familie sunt mai panicosi.

Alex e ok, nu va ingrijorati. Probabil o avea iar ceva pe la nasuc, desi de regula la mare aerosolii sunt buni. Oricum nu e ceva serios. O sa rezolvam noi.

Of, azi trebuie sa merg la Carrefour la cumparaturi si nu ma simt in stare. Dar nu mai am mai nimic prin casa si nu am de ales, iar nea soferul care mai face cumparaturi e in concediu. Ma gandesc cu groaza pana pun lucrurile alea in portbagaj. Acasa e mai simplu, ca parchez in usa.

Hai pupici. Mai scriu eu, mai greut azi, ca netul prin cablu este bye bye. Ca orice minune tine putin.



Rox 33+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pinacolada spune:

Hey!
Mandarinutza, Gabriela 77-multumesc pentru felictari!!!!!!!!!!, s-a facut baietel mare:)
Myral-tinem pumnii sa fie totul ok, cu cat ai mai multa grija de tine cu atat va fi mai bine!
Roxana G-insanatosire grabnica pentru Alex...sper sa nu fie ceva grav! cica circula tot felul de voroze si eneterocolite virale asa ca mamici aveti grija!!!
Annisia-succes cu zugravii-e horror-si cu caldura asta nu stiu cum rezisti!
In legatura cu analizele-si mie mi-a iesit VSH-ul marit dar nici o infectie, nici urinara, nici de altfel spre fericirea mea.
Maine spre norocul meu se pare ca avem liber de la job..........URAAAAAAAAAAA !
Revin cu intrebarea: a fost cineva de curand la Herghelegiu???


Pinacolada
mama de Luca (18.10.2005) si Rares in burtica
http://community.webshots.com/user/rpetrescu2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Buna dimineatza ,burtici si pitici!

Rox,ai vazut ce bine se doarme cu AC-ul dat drumu'?Eu nu mai concep fara.Paradoxal sau nu,ma simt formidabil.In ritmul asta merg pina la 40 sapt.la servici.Nu resimt abslut deloc canicula.Mihnea e mai zgubilitic decit de obicei.Face tumbe si flik-flacuri toata ziua si dimineatza in zori.
Norocul meu este ca am birou singura.Ma incearca tot felul de senzatii:citeodata rad singura,alteori asa de tare ma emotioneaza cu miscarile lui,ca-mi dau lacrimile si ma surprind plangand(de fericire,evident),alteori lesin de ras la ce se mai scrie pe aici;ca sa nu mai vorbim de ,,sedintele''in care il bag zilnic,vreo 5 ore.Pai ce vreti dragelor,avem multe de povestit!!!!
Cind s-o face mare parca vad ca nu-mi spune nimic!

Teodora 27 + Mihnea Andrei
http://bd.lilypie.com/cr1Qp3.png
http://community.webshots.com/user/teodora_mihailescu

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Sim,tinem pumnii sa iasa bine testul!

Teodora 27 + Mihnea Andrei
http://bd.lilypie.com/cr1Qp3.png
http://community.webshots.com/user/teodora_mihailescu

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Maruntzica, Myral, Doamne ajuta sa fie bine si sa duceti sarcinile cat mai aproape de termen! O sa fie bine, fetelor, incercati sa ramneti optimiste. Va pup pe amandoua!

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
29s fixMaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Myral,nu mai fi asa pesimista,iubita!O sa vezi ca bb-lina ta va sta acolo pina la termen.
si termina cu injectiile alea de maturare,ca n-o sa ai nevoie.La 40 sapt.fetitza ta va fi foooooaaaaaaaaaaarrrrrttttteeeeee pregatita sa dea cu nasucul afara !

Teodora 27 + Mihnea Andrei
http://bd.lilypie.com/cr1Qp3.png
http://community.webshots.com/user/teodora_mihailescu

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Sim, am citit intrebarile tale in privinta pediatrului si vaccinarilor. Iti povestesc si eu putin din experienta mea. Eu cred ca cel mai bine este sa inscrii copilul la un pediatru din cartier, arondat la policlinica de cartier, el urmand sa-i fie medic de familie. Eventual te interesezi pe la alte mamici sau chiar la policlinica cine ar fi cel mai bun/deschis la minte de acolo. Pediatrul asta il vei tine pt. a-l chema acasa cand ai nevoie, pt. vaccinuri, pt. lapte parf si retete gratuite, pt. concedii medicale (mama are dreptul sa stea cu copilul in medical pe baza unui concediu dat de medicul de familie al copilului si poate iti va prinde bine la inceperea serviciului). Oricum e bine sa fie cineva aproape de casa si mai fara fitze/pretentii de medic cunoscut, ca sa-ti dea prompt tot ce-ti trebuie.
In afara de asta, pt. chestiile cu adevarat importante (diversificare, diverse intrebari cu bataie lunga si eventuale imbolnaviri inevitabile-care sper sa fie cat mai rare in cazul tuturor copilasilor) parerea mea este ca e bine sa mergi separat, contra cost, la cabinetul particular al unui medic pe care ti-l alegi tu acum, de pe lista ta si in care sa ai mare incredere. Sunt multe "nume" in domeniu (Culcer, Marcu, Stanciu, etc) si ai de unde alege, probabil le stii de acum si tu, vezi cu care te potrivesti ca stil. Noi ca medic de baza, pt. chestii importante am avut-o pe Dr. Culcer si de doua ori l-am consultat si pe Adrian Georgescu de la Emilia Irza (cel care scrie la rubrica de intrebari/raspunsuri din revista Mami), iar ca medic de familie pt. Tudor avem o pediatra de la Policlinica Titan. E o draguta si vine acasa de cate ori o chem (ii dau bani de fiecare data pt. deplasare), ea il vaccineaza la domiciliu pe Tudor, niciodata nu am fost nevoita sa merg la policlinica pt. nimic. Noi am facut numai vaccinurile cumparate, asa ca nu a fost nevoie sa mergem acolo si sa asteptam sa se stranga mai multi copii, insa are f. multi in grija, nu ar fi fost o problema cred nici daca alegeam varianta vaccinuri de la stat.

Edit: iti tin pumnii stransi la testul de toleranta la glucoza.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
29s fixMaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gema spune:

[red]Afibebe[/red, am simtit pe pielea mea de ce ti-a zis Dr. sa nu stai in soare...........ieri am mers putin prin caldura si aseara m-au incercat niste contractii (mai multe decat de obicei) si nu-mi iesea din cap ce ai scris ieri aici despre nasterea prematura.

Fetelor nu e de gluma cu caldurile astea, peste tot se vb. despre pericolul pe care il reprezinta pentru batrani, bolnavi cronici, copii si femei insarcinate. Offfffffffff si eu sunt asa plimbareata, nu-mi placedeloc sa stau in casa. Dar daca trebuie.......asta este.

Mergi la inceput