Mamici de septembrie-octombrie 2007 (48)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Simona multumesc. Mi-au mai trecut remuscarile, cred ca la mare nevoie imi bag si o luna sau doua de risc maternal.

Despre pediatru, iata care sunt criteriile mele:
sa fie o persoana flexibila, sa-mi raspunda la telefon cand sun, sa nu fie genul de extremist "alaptat only" sau "diversificare la 3 luni", sa fie capabil sa se adapteze copilului si mamei;
sa vina acasa in primele luni (e neplacut sa mergi la cabinet cu copilul mic, eu am fost numai la vaccin);
eu una nu am pretentii la retete gratuite (am luat tot pe bani), dar normal ar fi sa-ti dea totul gratuit;
cabinetul sa fie totusi destul de aproape de casa mea;
sa fie un pediatru care are multi copii, sa nu stau sa astept la vaccinari sa se stranga 12 copii (vaccinul se livreaza de Directia de sanatate in fiole pentru 12 copii, daca a deschis fiola trebuie sa il faca in nu stiu cate zile, deci e important sa fie un pediatru cu "clientela")

edit: e bine sa vb cu el inainte.
Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Marunzika, imi pare rau sa aud asta. Sper ca va sta cumintica bebelina in burtica macar cele 4-5 saptamani de care ziceai tu. Nu te stresa de cumparaturi, se va descurca sotul tau. Eventual, mai poti comanda de pe net unele lucruri. Important e sa fie sanatoasa gargarita.

Sim 33+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

quote:
Originally posted by Andries

Simona multumesc. Mi-au mai trecut remuscarile, cred ca la mare nevoie imi bag si o luna sau doua de risc maternal.

Despre pediatru, iata care sunt criteriile mele:
sa fie o persoana flexibila, sa-mi raspunda la telefon cand sun, sa nu fie genul de extremist "alaptat only" sau "diversificare la 3 luni", sa fie capabil sa se adapteze copilului si mamei;
sa vina acasa in primele luni (e neplacut sa mergi la cabinet cu copilul mic, eu am fost numai la vaccin);
eu una nu am pretentii la retete gratuite (am luat tot pe bani), dar normal ar fi sa-ti dea totul gratuit;
cabinetul sa fie totusi destul de aproape de casa mea;
sa fie un pediatru care are multi copii, sa nu stau sa astept la vaccinari sa se stranga 12 copii (vaccinul se livreaza de Directia de sanatate in fiole pentru 12 copii, daca a deschis fiola trebuie sa il faca in nu stiu cate zile, deci e important sa fie un pediatru cu "clientela")

edit: e bine sa vb cu el inainte.
Andries



Multumesc si eu pt info privind pediatru. Acu' intreb eu: se gaseste asa ceva? In lista mea au ramas vreo 5 pediatri, dar nu stiu daca vine vreunul acasa. Sincer, daca e aproape ma pot duce si eu, doar sa raspunda la telefon cand am nevoie. Despre vaccinuri stiam ceva cu nr de copii de la dr de familie. Dar auzisem ca sunt si variante de vaccinuri care se pot cumpara. De astea ce stii? Cu Victor cum ai facut? La ce pediatru vrei sa mergi acum?

Sim 33+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

quote:
Originally posted by Marunzika

mandarinutza, tomasa, sabina multumesc ca va preocupa soarta mea !
Eu nu sunt tocmai bine, am stat 12 zile internata in spital, mi-au facut injectiile pt maturarea plamanilor lui bb si am avut voie doar la baie si la dus, in rest am fost peste tot cu scaunul cu rotile transportata. Colul la internare era intre 1,6 - 2,2 cm. Am avut intr-o zi contractii dureroase, am primit supozitor contra lor, m-au monitorizat si se linistisera. Apoi la tuseu se arata colul nemodificat in urma contractiilor. Apoi, la 3 zile dupa control colul meu mai masura doar 1,1cm. Luni la externare masura 1,3cm si am voie doar la baie+dus si in rest in pat. Sper sa reziste gargarita inca 4-5 saptamani la mine in burtik. Sunt un pic deprimata ca nu sunt deloc gata cu pregatirile, nu am cumparat aproape nimic, iar cum nu am voie sa ma misc ramane totul pe seama sotului. Oricum speram sa rezistam, caci ne ocupam apoi de restul. Si ca bonus am blocat un nerv la spate care ma omoara de durere la mers, iar arsurile pe care le am din spatamana 6 de sarcina s-au accentuat incat ajung in fiecare zi aproape la vomitat. Dar incerc sa rezist!
O zi racoroasa in continuare!

31+ & 21kg in +

Foto Burtika
www.wunschkinder.net/forum/ssticker/sstick/19/09/2007/45/11/255/255/0.png" target="_blank">Wunderbaby



Maruntzika,nici nu stii ce rau imi pare sa aud asa grozavii!
Stai linistita,Simona are dreptate:f multe lucruri le poti comanda online si la o adika,lasa-l si pe sot sa incerce sa se descurce cu cumparaturile.Eu vorbesc,nu cumpara saracu' nici o paine pana n-o verific eu!

Andries,hai ca nici pe mine nu ma mustra asa rau constiinta pentru riscul maternal.Credeam ca-l plateste angajatorul!

Teodora 27 + Mihnea Andrei
http://bd.lilypie.com/cr1Qp3.png
http://community.webshots.com/user/teodora_mihailescu

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Marunzika iti urez sanatate multa. Sper sa fie bine si sa te menajezi. Cu repaus la pat, sper sa mai stea bebe la 'caldurica' cateva saptamani de-aici inainte.
Cat despre cumparaturi, merge repejor din pat: comandat pe internet, livrat la domiciliu. Hainute oricum o sa mai primesti cadou de la prieteni dupa ce vine bebelina .
Fii optimista si sa vezi ca o sa fie bine,

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Pediatra lui Victor este dr. Felecan, doamna are cabinet pe str. Avrig (acolo am stat eu acum 3 ani). Este o tipa super de treaba si mi-a venit si acasa in Dr. Taberei cand am avut nevoie. Iti dai seama, din sector 2 in 6 e ceva drum.
Pe Avrig e dispensar de copii, motiv pentru care au si medicii de acolo multi copii mici inscrisi. Sigur la tine in cartier, in apropiere trebuie sa fie un dispensar de copii, intereseaza-te daca nu cumva unul din cei 5 nu are cabinet acolo sau cauta unul de la dispensar despre care sa ai referinte bune.

Vaccinarile obligatorii le-am facut pe cele din schema de la stat, plus ROR cumparat de mine. Exista si varianta cumparata, faci comanda la farmacie, cumperi fiola, vine medicul acasa si il inteapa si gata. Doar ca Schema completa pana la 3 ani te va costa cateva milioane de lei, ai la o zile (maternitate), 2 luni, 4 luni, 6 luni si un an si apoi la 2 ani jumate. Si mai sunt unele optionale pe care e bine sa i le faci, ma refer la ROR, O vine de la Oreion si pentru baieti este aproape obligatoriu pentru ca oreionul poate sa dea infertilitate. ROR ul trebuie sa il cumperi ca nu se face de la stat. O sa caut atat schema de stat cat si pe cea optionala sa le public aici.

Ma rog, de pediatru ai mai multa nevoie in primii 2 ani, pe urma te experimentezi si creste si copilul si e mai simplu.

Aaa si la mine a contat ca mi-a dat si concediu medical pentru copil cand am avut nevoie.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

marunzika sper sa fie bine si ca bebelina sa mai reziste putin! imi pare rau sa aud asemenea vesti!



danielle 30+ Ebonee
http://bd.lilypie.com/7dnTO.png
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

maruntzika fii tare si rezista!! Stiu ca e greu sa stai papusa-n pat si sa nu faci nici un efort, dar fiecare saptamana in plus conteaza!! Bafta!!

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Andries, am vazut ca Policlinica Baba Novac e aproape de mine. O sa ma duc intr-o zi pe acolo sa vad cu arata si ce medici pediatri au.
Pe mine ma batea gandul sa ma duc la Dr. Stanciu - lucreaza la Budimex si are si un cabinet particular unde se respecta programarile. Partea nasoala e ca nu da retete gratuite de la cabinet, dar asta cred ca o pot rezolva cu medicul de familir - adica il inscriu si la medicul meu de familie si ma duc cu retetele de la dr. Stanciu la ea sa le transforme.

Sim 33+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Da si asa se poate, dar va trebui sa faci doua drumuri pentru o reteta. Dar cum faci cu vaccinarile? Eu iti sugerez sa il inregistrezi la Baba Novac numai pentru vaccinari (trebuie sa aiba si ei un pediatru mai de doamne ajuta, fii atenta, te duci acolo si vb cu asistentele si le intrebi ce si cum, pentru 10 lei iti fac ele un raport detaliat, o mica barfa le este pe plac mai mereu) si daca ai o problema mai "spinoasa" (sa speram ca nu)apelezi la cabinetul particular.

gata eu plec sa ma dusez pentru doctor. pa.

Andries

Mergi la inceput