Mamici de septembrie-octombrie 2007 (48)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Pina sa raman nu puneam gura pe pepene rosu.Acum il devorez si eu!
Abia astept sa ajung acasa!

Teodora 27 + Mihnea Andrei
http://bd.lilypie.com/cr1Qp3.png
http://community.webshots.com/user/teodora_mihailescu

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Off, fetelor, greu cu angajatorii astia.
mai bine de mine, ca astia la facultate m-au tinut numai pe colaborare.
deci eu la 28 de ani peste 2 sapt n-am avut never ever carte de munca.Numa glorie
asa ca vb ceea, voi sa fiti sanatoase, e greu sa le suprti mutrele acrite si care exprima numai nemultumirea, insa nimic nu e mai important decat santatatea.
fetelor, in verandas mea sunt 30 de grade...in cakmera e mai bine, ca ak, tinut perdeaua trasa, sunt ok.Dar din curte n-am iesit azi.
astept seara cu infrigurare.
Contractiile s-au mai domolit.
ma deconectez a mia oara:), si mai vb noi.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gema spune:

Fetelor eu cu apa nu sunt prietena deloc, dar beau la categoria impuse de cand sunt insarcinata si mai am si ceva probleme cu rinichii.
Astazi de ex. am baut cam 1 l apa, o cola mica, fructe destule si voi continua pentru ca sunt lesinata dupa ele.........ar merge acum o felie de pepene.

Lapte nu beau deloc, ceea ce este rau, pentru ca am ceva lipsa de Ca....
Cand aud ca beti 1 l de lapte/zi mi se pare o minune si zic mereu "gata de maine beau si eu"..........nu merge si pace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Of, Sabina, nici acolo nu e asa racoare, dar oricum e mai bine decat pe aici. Ai grija cu contractiile alea.
Tomasa, si tu ai grija ca e cald rau.
Gema, eu lapte beau de cand ma stiu, dar acum am grija sa beau in fiecare zi macar o cana. La analizele de la 14 sapt aveam calciul sub limita, iar la alea de 28 sapt, era in limite normale spre fericirea mea.

Sim 33+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

quote:
Originally posted by sim_stoian


Andries, pre/postnatalul nu e suportat de companie. Ei iti vireaza banii, dar scad valoarea respectiva din contributia la FNUASS. Si riscul maternal e la fel. Doar in cazul concediului pt boala obisnuita suporta firma primele 5 zile, restul e suportat tot din FNUASS (si daca ai medicale cu bifa de continuare, clar sunt suportate de stat).

Sim 33+ Stefan
Asa creste bebe
Poze



cu pre/post natal ai dreptate, cu riscul maternal nu stiam, dar cu Cm urile s-a schimbat legea in nov 2006.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

quote:
Originally posted by Andries
cu pre/post natal ai dreptate, cu riscul maternal nu stiam, dar cu Cm urile s-a schimbat legea in nov 2006.

Andries



Pai ti-am zis ultimele reglementari. Uite ce scrie in OUG 158 actualizata pana la 01.01.2007:

Pentru concediul de boala obisnuita:
Art. 12. - Indemnizatia pentru incapacitate temporară de muncă se suportă după cum urmează:
A. de către angajator, din prima zi până în a 5-a zi de incapacitate temporară de muncă;@
B. din bugetul Fondului national unic de asigurări sociale de sănătate, începând cu:
a) ziua următoare celor suportate de angajator, conform lit. A, si până la data încetării incapacitătii temporare de muncă a asiguratului sau a pensionării acestuia;

Pentru risc maternal:
Art. 31. -
(1) Dreptul la concediul de risc maternal se acordă în conditiile prevăzute de Ordonanta de urgentă a Guvernului nr. 96/2003 privind protectia maternitătii la locurile de muncă, aprobată cu modificări si completări prin Legea nr. 25/2004.
(2) Pe durata concediului de risc maternal se acordă o indemnizatie de risc maternal care se suportă integral din bugetul Fondului national unic de asigurări sociale de sănătate.


Modificarile din noiembrie au fost favorabile angajatorilor pt ca inainte suportau mai multe zile din medical daca aveau angajati multi, nu doar primele 5.



Sim 33+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Eu sunt in cautare de pediatru acum. Am ajuns la o lista restransa si trebuie sa ma hotarasc la unul. Cum trebuie sa procedez dupa ce aleg unul: sa ma duc sa vorbesc cu el/ea inainte sa nasc, sa vad care e treaba?

Sim 33+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

buna ziulica burtici
cam tarziu azi dar am avut o gramada de treaba.
vad ca toate va plangeti de calduri,aici e frig si plouaaaa,m-am saturat de vremea asta asa nasoala.

va rog sa imi spuneti ce parere aveti sau poate ati auzit ceva comentarii de centrul medical proestetica
vreau sa imi fac o operatie la anul si m-ar interesa ceva comentarii
voi sunteti din bucuresti,cele mai multe si ma gandesc ca poate ati auzit cate ceva...

ma scuzati ca intreb aici de astfel de clinici si pareri dar nu stiu la cine sa apelez.

multumesc



danielle 30+ Ebonee
http://bd.lilypie.com/7dnTO.png
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Da Teodora ai dreptate, nu pot sa sterg cu buretele toata munca mea anterioara si trebuie sa tin cont de faptul ca am muncit f eficient si productiv si acum la varsta mea (merg pe 34) trebuie sa am alta prioritate (familia mai exact). Dar stii cum e.. sau daca nu ai aflat inca esti o fericita. Ma indoiesc ca voi mai avea oportunitati in firma dupa acest "an sabatic" pe care mi l-am asumat. Nu-mi pare rau nici o secunda, numai copilul sa iasa bine.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

mandarinutza, tomasa, sabina multumesc ca va preocupa soarta mea !
Eu nu sunt tocmai bine, am stat 12 zile internata in spital, mi-au facut injectiile pt maturarea plamanilor lui bb si am avut voie doar la baie si la dus, in rest am fost peste tot cu scaunul cu rotile transportata. Colul la internare era intre 1,6 - 2,2 cm. Am avut intr-o zi contractii dureroase, am primit supozitor contra lor, m-au monitorizat si se linistisera. Apoi la tuseu se arata colul nemodificat in urma contractiilor. Apoi, la 3 zile dupa control colul meu mai masura doar 1,1cm. Luni la externare masura 1,3cm si am voie doar la baie+dus si in rest in pat. Sper sa reziste gargarita inca 4-5 saptamani la mine in burtik. Sunt un pic deprimata ca nu sunt deloc gata cu pregatirile, nu am cumparat aproape nimic, iar cum nu am voie sa ma misc ramane totul pe seama sotului. Oricum speram sa rezistam, caci ne ocupam apoi de restul. Si ca bonus am blocat un nerv la spate care ma omoara de durere la mers, iar arsurile pe care le am din spatamana 6 de sarcina s-au accentuat incat ajung in fiecare zi aproape la vomitat. Dar incerc sa rezist!
O zi racoroasa in continuare!

31+ & 21kg in +

Foto Burtika
www.wunschkinder.net/forum/ssticker/sstick/19/09/2007/45/11/255/255/0.png" target="_blank">Wunderbaby

Mergi la inceput