Mamici de noiembrie- decembrie ( 45 )

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Pussi, chiar ca e neplacut ce ti s-a intamplat. Ce pretentii sa mai avem de la romani? Nici nu mai stii in cine sa ai incredere. Mie dr ginecolog mi-a spus clar ca nu e nevoie sa fac nici un triplu test. Mi-a spus ca sunt tanara, sanatoasa, ca nu am avut cazuri de nici un fel in familie. Va spun sincer ca nici nu am vrut. Cine stie ce tampenii mi-ar fi spus de stateam cu inima cat un purice pana la nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Buna dimineata!

Nu mai suport nici eu caldura de la noi, cu toate ca-mi dau seama ca la Bucuresti trebuie sa fie inca mai rau ca aici!

Vad ca vorbiti de sex... Este normal ca dupa orgasm sa se intareasca burtica, iar daca se relaxeaza in cateva minute este ok, este normal, nu va faceti probleme. Eu asa am citit si dr tot asa mi-a zis.
Prezervativ nu trebuie folosot, doar sa fie o infectie ceva (candida,...). Si sa nu credeti ca daca sunteti aproape de termen sexul provoaca nasterea, asta se intampla numai daca oricum avea sa se declanseze de la sine... Stiu de la prima mea sarcina, eram peste termen si cel putin o data pe zi aveam parte de , cu speranta ca poate-poate... Si Jasmina a venit cu 10 zile intarziere. Si cred ca oricum ar fi venit, ca trebuia sa se nasca si ea odata, nu?

Cami, nu stiu daca e o chestie de educatie faptul ca barbatii aici asista la nastere, pur si simplu este ceva normal. Sa nu asiste este mai degraba ciudat. Sunt cursuri si pentru perechi, insa nu le fac asa multi barbati. Ajutorul cel mai mare daca este de fata dupa parerea mea este ca ai pe cineva langa tine in care ai incredere mare, care te tine da mana, sau il trimiti dupa una alta, care te ajuta si intelege. Si relatia tata-bb este mult mai legata de la inceput, pentru ca si-a vazut copilul nascandu-se, l-a tinut in brate, a taiat cordonul ombilical si de obicei ii face sau ajuta si la prima baita. Dupa nastere femeia este terminata, nu prea prinde totul ce se intampla, iar tatal poate supraveghea ce se face cu bb, unde il duce, ce vaccin ii face, daca plange, daca-i bine. Pana este consultat de dr si i se da incapoi mamei, primele doua ore fiind fff importante pentru bonding. Un bb trebuie pus la san imediat dupa nastere, astfel se elimina mai repede placenta, se reface mai bine uterul mamei, si sunt mai putine probleme cu alaptatul.

Cam asta stiu eu de la ce se practica aici.

Mi-e cald!!! Nu mai suport, nu stiu ce sa mai fac!

Va pup
Adina 17+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

ancaD, noi nu folosim prezervativ. eu stiu ca substanta pe care o contine sperma POATE declansa sarcina dar doar cu 2-3 saptamani inainte de termen.
pussi nu ne dai detalii cum a fost la intalnire ieri????
in legatura cu intaritura burticii, eu simt cum se intareste in anumite locuri (mai ales cand sta bebe jos de tot si am deranjeaza) dar nu se simte pe burtica, la mana, doar eu simt inauntru
aseara pt prima oara nu m-a lasat bebelina sa adorm, avea program de sport cred si tat'su se tot mira ce loveste, cica: " acuma cand loveste toata burtica se misca"

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 24+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

neata burtici,

in legatura cu TT ni eu nu am vrut sa-l fac si nici doctora nu mi la dat.in sarcina cu matei am avut si eu niste experiente ca daca era dupa ei nu-l mai aveam sau avea malformatii.


BB si la mine toata noaptea s-a foit bebelina.

24+ Anya si Matei

bebe2

oana si matei(12 NOV.2003)+BB2
http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana_r_76/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

vezi oanar, si ziceai ca nu e activa bebelusa!!!

fetelor pe mine ma cam doare in ultima vreme cand facem , simt ca sunt prea "mica"

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 24+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

BB stai linistita si eu am aceeasi chestie..e "mica" rau

ROXANA de "ursuletz" 26+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

..eu ma bag la baica si incep sa ma pregatesc de gimnastica si masaj

ROXANA de "ursuletz" 26+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

..fetelor vroiam sa va intreb ceva legat de aerul conditionat..stiti cumva poate produce dureri de oase??

ROXANA de "ursuletz" 26+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

buna fetele,

eu m-am retras cu laptopul in dormitor la aer conditionat ca e jale de cald !!!

Voi aveti probleme cu memoria ? Eu de fel stau foarte bine la capitol, dar de cand cu sarcina am scapari, uit ce vroiam sa spun, ma trezesc ca ies din bloc si nu mai stiu daca am inchis usa si colac peste pupaza, azi dimineata cand m-am dus pana la piata, am lasat masina intr-o parcare si m-a strigat din spate paznicul parcarii ca nu trasesem frana de mana si masina mea ajunsese in cealalta parte a parcarii proptita intr-un gard.... Din fericire n-a patit nimic, dar ma gandesc ca neuronii mei saracii parca au inceput sa intepeneasca.

Azi am luat primele lucruri pentru bebe, un prosop pentru bebe, din acela cu colt in care sa ii intre capsorul si 2 camasute care se leaga parte peste parte.

Pussi , sorry ca n-am cu ce sa te ajut, eu chiar citisem ca TT nu e relevant in sarcinile multiple, pentru ca nu se poate diferentia intre valorile produse in sange de un fat sau celalalt.

La capitolul sex, si noi folosim prezervativ, mai ales ca iau Utrogstan si sotul nu-si doreste o doza in plus de progesteron. Astfel pot sa si stiu de cate ori s-a intamplat : 10 ( in 5 luni si, daca nu mai mult). Trist, dar adevarat.

22s + Sophia 90%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Roxana, aerul conditionat mai degraba poate produce dureri articulare, decat de oase. Mai ales daca bate direct spre tine.

22s + Sophia 90%

Mergi la inceput