Mamici de septembrie-octombrie 2007 (47)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gema spune:

Fetelor sunt plina de emotii...........o prietena de-a mea a nascut astazi o fetitza de 3700g. Sunt bine amandoua si travaliul a durat de aseara de la 8 pana astazi la 10. Cam mult..........

Mi-a povestit mai multe despre nastere dar nu va spun....pentru ca unele stiti deja iar cele care nu stim si vrem sa nastem natural, mai bine...............aflam atunci.

Sunt coerenta de nu va spun, dar am niste emotii de bucurie de imi vine sa plang.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

quote:
Originally posted by myral


Fetele poate ca nu o sa aveti nevoie de pompa de ce va cumparati dinainte? Si vad ca e destul de scumpa.

Myral32+





pai din cate am auzit eu, cica ai nevoie de pompa oricum in primele zile; intr-adevar nu se stie cat de mult o vei folosi apoi.
eu mi-am luat pentru orice eventualitate, mai ales ca peste vreo 1-2 ani as vrea sa am si al doilea bebe, deci e o investitie

Tomitza 32+ Natalia Ioana

Poze cu mine gravidutza
www.flickr.com/gp/9702061@N05/jGo9d1" target="_blank">Lucruri pt Natty
Nunta-11 iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

Gema, chiar ca ne sperii, 14 ore de travaliu??? e o femeie tare ca a rezistat atata, eu nu cred c-as fi in stare de un asemenea act de eroism...

Rodica 31+

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev259pr_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

Referitor la pompa, eu nu imi iau inca, daca o sa am nevoie o sa mi-o aduca sotu... aprorpo eu stiu ca sotiorii nostri au 5 zile libere dupa nastere... e adevarat?

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev259pr_.png
Rodica 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Da, Rodica, benef. de 5 zile sau 15 z. daca a urmat un curs de puericultura cf. contractului colectiv de munca.



Burtik
Cristina 25+ cu Alessia Stefana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gema spune:

Eu nu vreau sa va sperii....zau.
Poate trebuia sa va mai spun (Myral sa citeasca) ca a stat in pat fara sa se ridice (doar la baie) de la 29 de sapt. din cauza contractiilor. I s-a spus sa stea la pat pentru ca exista pericolul sa piarda sarcina si a nascut exact in ziua cand implinea 42 de saptamani. Daca bebelina nu venea astazi ii declansau travaliu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Rodica, si eu am pus 7 kg si mi se pare un pic cam putin,nu mult.Dar pentru constitutia mea(1,56 m si 48 kg inainte de sarcina)presupun ca e acceptabil,atata timp cat, vorba Nanei,copilul se dezvolta cum trebuie.
Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonarosca spune:

Fetelor si pe mine m-a certat dr. cu ...kilogramele. Ce-i drept am luat 12, chestia care ma streseaza pe mine este ca in primele 4 luni si jumatate nu am luat nici macar un kg, iar apoi am inceput in fortza, cate unul pe saptamana. Cam foarte brusc,dar nu am ce sa fac acum...sa ma infometez nici nu ma gandesc, iar o alta problema e ca imi place painea la nebunie.Am incercat sa renunt la ea dar tot acolo...inca un kg...asa ca nu ma mai stresez.
Si uite asa am ajuns la 76kg. Si inainte sa raman insarcinata (asa ca o mica precizare) eram antrenoare de fitness si aerobic...ehehe ce vremuri...
Tre' sa mentionez ca desi ma misc mai greu si sunt rotunjoara, ma simt mai frumoasa ca oricand. Si apoi avem timp dupa sa slabim si sa ne "remodelam"...
Pupici multi la toate!!!
Ramona 29+ si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by kriss79

Da, Rodica, benef. de 5 zile sau 15 z. daca a urmat un curs de puericultura cf. contractului colectiv de munca.

Burtik
Cristina 25+ cu Alessia Stefana

unde se poate urma cursul asta?ca acusi il trimit pe al meu Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

cica la medicul de familie..daca te cunoaste, se duce odata si ii si da certificatul:) cel putin asa am auzit



Burtik
Cristina 25+ cu Alessia Stefana

Mergi la inceput