Mamici de noiembrie- decembrie ( 44 )

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

pt. obosesc f.repede si nu-mi permite prea multa miscare... nu pot sta prea mult nici macar in fund...deci....spre ex. ieri am facut o gramada de miscare.. asa prin casa, prin gradina... si seara nu mai puteam eram asa de terminata.... si in plus iar incepuse cotractiile...deci.. tb sa stau linistita...

Stefania18 Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
nu vreau sa stiu sexul lui bb, vreau doar sa stiu ca e bine
nu am fost niciodata un manechin& foto cu burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna dimineata

ce fac fetele???
adina, te-ai distrat aseara???
pt mine sarcina e cea mai frumoasa perioada (dupa sapt12), mi-ar placea sa dureze mai mult sa pot sa ma laud mai mult cu burtica, o sa imi lipseasca burtica dupa ce voi naste!

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 23+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

salutiiiiiiiii si buna dimineata!
Printesele s-au trezit demult, au facut inviorarea , dar eu sunt mai lenesa...macar azi ca n-am mesteri!
anacami am vazut pozele de la mare, foarte frumoase! S-a renovat si Amiralul? Noi de ani buni mergem la Comandor si anul trecut era boboc
adina eu nu pot sa manac carne,gratare, snitele,carne de piu, dar in schimb bag ciorbe, sarmale, ardei umpluti
bb stai linistita cu Cola, daca e cantitate mica ..nu conteaza. Eu de ani buni beau doar sucuri naturale( fresuri si limonade) Acum cu gravideala imi place Fanta la doza.. dar asta este! eu zic ca-i importanta cantitatea de lichide pe care o bem, si decat sa nu beau mai bine bag..ce-mi place!
petro.. tu, chiar! pe unde esti???
ancutaeu kg. n-am pus nimic ... am 61, exact cu astea am si ramas , dar am timp!
rox unde plimbi flacaul?
slimateice-i cu moralul asta asa cazut?? venim cu la tine! dupa mine perioada de gravideala e cea mai frumoasa din viata mea de pana acum! De pe la 15 sapt. de cand misca Printesele si de cand am scapat de cerclaj ..totul e ok! Nu mai sunt stresata! Desi am o sarcina foarte grea... Am inceput sa ma bucur de ea..pot sa fac fite si mofturi, toata lumea ma baga in seama , si cand le simt pe Titici cum misca ..ma topesc nu alta! Cu statul in casa, am program de pat de la inceputul sarcinii, si am stat! Acum trebuie sa stau in pat 18 ore/zi! si de prin sapt. 26 iar mai mult...dar pe bune daca imi pasa, citesc , scau pe , TV! Iar cele 6 ore de plimbareala le utilizez la maxim... cafele si si pranzuri cu fele in oras ..sa mai barfesc si eu ceva, sau imi cumpar cate ceva de ... incec sa-mi organizez timpul in asa fel incat sa nu ma plictisesc! In rest nu fac nimic, casa e santier ..dar mi-am impus de la inceput ca nu ma implic si nu ma enervez1 Vad ca tine figura! S-a luat sap. trecuta un coleg de mine..am fost in trecere la servici: mi-a zis ca-s grasa...si i-am raspuns" daca eu am gemeni, atunci tu ai tripleti la ce burta ai"Eu zic sa-ti ridici moralul ca-i faci rau lui BB!

am vazut ca vorbeati de cumparaturi, eu inca n-am luat nimic, in sept. o sa fac cumparaturile.. sau taticul, ca eu voi fi la pat! M-am hotarat si la mobilier si la carucior.. daca vreti vi le arat!

o duminica frumoasa la toata trupa de si BB-ici miscatori!

Merg in oras sa pap ciorba...ne scoate tati pe toate trei!





PUSSI 18+ MARA ELENA & ANA NICOLETA

Cum creste Burtica Roz

Poze Cu Titutile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Buna dimineata! de fapt, la voi deja e pranz

A fost frumos afara, am facut un tur al localelor, vreo 3-4, si am stat numai pe terase, ca e asa cald!!! Si mi-a priit bine sa stau sa vad lumea, sa barfesc putin, nu puteam sa ma opres din ras! Chiar, mi-am adus aminte, cand am fost la spital sa-mi masoare translucenta radeam mult si ma scuzam la dr ca nu pot sta linistita sa-mi faca, ptr ca tremura burta de ras! Si el azis ca sa nu ma scuz, ca e foarte bine, ptr ca bb tare iubesc cand mamicile rad mult, atunci se si misca mai mult! De placere.

Stefania, atunci vad ca nu-i chiar asa "grav" la tine, in locul tau as face mai multa plimbareala moderata, ca sa nu ma obosesc (deci lasa tu treburile in gradina si alte munci obositoare), incat sa nu fie voie sa stai atata la pat!

Facand mai putina miscare si crescand kg e si normal sa te simti repede obosita. Si eu de multe ori seara sunt obosita la maxim, dar mie mi se pare normal, nu ma deranjeaza! Eu intotdeauna spuna ca sunt insarcinata, nu bolnava, sa ma lase lumea-n pace cu nu fa aia, nu fa ailalta! Daca n-as sta in mijlocul Vienei, unde mi-e frica, as merge si in fiecare zi pe bicicleta. Chiar vreau sa planuiesc o iesire in afara, unde sa mergem cu bicicleta... E asa frumos! Cu pitica-n spate! E dupa inot (sau inainte, ca nu mai stiu exact ordinea) cel mai indicat sport in timpul sarcinii!

Pussi, pai tu in realitate probabil ca ai slabit, daca cu tot cu gemeni ai tot atatea kg ca inainte! Eu... m-am umflat!
Carnea si eu mai mult din asa ceva o iau, asa o bucata mare de carne in farfurie nu-mi aduc aminte cand am avut!

BB, sa stii ca multe mamici dupa nastere sunt triste dupa burtica. Te obisnuiesti cu ea, cu bb miscand in ea, e frumos.

Ma duc sa-mi fac ceva de mancare, ca cere burtica!

Adina 16+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

'NEATZA fetelor..eu acum am binevoit sa ma trezesc dorm de aseara de la 11..am facut un pariu cu sotul ca pot sa merg 10 km pe jos si am mers ..ca nu ma las eu batuta in fata lui..si am dormit bustean zici ca m-a batut cineva cu parul......noi ieri am fost la curte la socrii am papat mancare de rosii facuta la foc si cartofi prajiti facuti la disc, porumb copt, etc...m-am facut cat un porc..am luat 12 kg pana acum..dr mi-a spus ca este foarte bine..tin sa va anunt ca Elevitul nu-l mai iau in fiecare zi il iau din 2 in 2 zile pt ca am observat ca nu ma mai constip ....mi-am cumparat ieri hainute tot marimea 36 la pantaloni ..inseamna ca inca sunt supla..adevarul e ca nimeni nu-mi da 12 kg luate toata lumea se mira....cat despre vergeturile de pe fundulet sa stiti ca au inceput sa stagneze si sa se traga ..e super tare crema cu ulei de masline de care v-am zis ..am terminat un tub in cateva zile dar se pare ca are efect ....flacaul meu creste pe zi ce trece ca mami il simte din ce in ce mai greu iar loviturile lui ...nu va mai zic..
...eu ma bag la o baica si ies afara nu mai am stare in casa ..va pupic pe toate am reusit sa citesc asa printre randuri ca sunteti ok.....FELICITARI PT NOUL CAPITOL..SA DEA DUMNEZEU SA FIE CU NOROC, CU VESTI BUNE, CU BEBEI GRASUNI SI VOINICI , DAR SI MAMICI FRUMOASE SI SCLIPICIOASE
...cat despre "domnisoara"..sa stiti ca si mie asa imi spune taota lumea ..nu poate nimeni sa-mi zica doamna, desi imi vad verigheta pe mana , se uita la burtica si apoi la fata mea..nu-mi da nimeni varsta asa ca ii auzi cu "domnisoara"..pe mine nu ma deranjeaza i-am spus sotului ca o sa zica lumea ca am iesit cu fratele la plimbare nu cu fi'miu..chiar si vineri la coafor o babutza m-a intrebat cati ani am ca paream asa mica si cu burtica..ea saraca avusese 3 sarcini si toate a trebuit sa le opreasca din evolutie ca a facut azil politic...saraca.....cat despre burtica..Doamne ..toata lumea se mira ca am burtica prea mare ..pei eu ce vina am ca e "cocolino" lungan??...si la cursuri vineri m-a intrebat toata lumea cand nasc si cand le-am spus ca sf lui octombrie poate inceputul lui noiembrie toata lumea a ramas ca la dentist....cica Woow ce burtica mare credeam ca esti in 9 luni..ha ha ha gadilati-ma sa rad...mama v-am facut capul "banitza"..ne auzim mai tarizu..pup toate fetele o duminica placuta!!

ROXANA de "ursuletz" 25+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

ADINA...ziceai ceva de bicicleta...am voie sa fac din aia medicinala?..ca eu am acasa dar e pe post de cuier pt genti..sau sa merg cu rolele??

ROXANA de "ursuletz" 25+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Buna fetele!
In weekendul asta am intrat cam rar pe net, ca m-am simtit mai rau, ametita, ma dor si articulatiile si nu prea reusesc sa dorm bine...
Ma bucur ca sunteti vesele! Trebuie sa ne bucuram cat ma mult de perioada asta frumoasa cu burtica!

Va doresc o duminica frumoasa cu si buna! Mie de bere mi se face cateodata pofta, si mai beau jumatate de pahar, de cola nu prea, mai rar...

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Roxana, chiar cu rolele nu stiu daca e bine, ca exista pericolul sa cazi! Ai grija de tine si de BB.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

pussi ma bucur ca ai aparut!!!
roxana, ai cam tras chiulul ieri!! ma indoiesc ca ar fi recomandat sa te plimbi cu rolele sau cu bicicleta in sarcina! ai grija!
eu de azi dimi pap intr-una , acuma am iarasi papa pe foc

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 23+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by RGE

ADINA...ziceai ceva de bicicleta...am voie sa fac din aia medicinala?..ca eu am acasa dar e pe post de cuier pt genti..sau sa merg cu rolele??

ROXANA de "ursuletz" 25+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"



Roxana, cu bicicleta sigur ai voie, numai la viteza mica, este important sa nu creasca pulsul prea tare, pentru bb, ptr ca altfel nu capata suficient oxigen. Sa nu creasca pulsul peste 140/min este indicatia. Daca mergi normal pe strada nu se ajunge la bataile astea oricum.

Cu rolele in principiu este ok, insa avand o burta deja asa mare, dupa cum zici si tu, nu as face-o, ptr ca simtul echilibrului s-a schimbat si ai putea sa cazi usor si asta-i mai periculos.

Am gasit ceva fff interesant despre cat este recomandat sa ne ingrasam in timpul sarcinii, scris de un dr care da sfaturi pe un site german.

Depinde de greutatea inainte de a fi insarcinata, masurata in BMI (kg/m²):

BMI mic <19 ------ 12,5-18kg
BMI normal 19-25 - 11,5-16kg
BMI mare > 26 ---- 7-11,5kg

Greutatea pe care-o pune poate inca varia putin in sus si in jos. Nu este bine sa slabim in timpul sarcinii, cu exceptia primului trimestru, cand se intampla frecvent din cauza greturilor. Sa nu se faca diete.

Daca gravida are un BMI ridicat, atunci este important sa se orienteze mai sever la limitele date mai sus, pentru ca o crestere prea mare in greutate poate duce la complicatii in timpul sarcinii (gestoza, diabet de sarcina,...) si la nastere.

Deci pentru unele din noi poate fi ok si daca ajung sa ia 20 kg, altele poate trebuie mai multa grija. Roxana sigur nu trebuie sa-si faca grija... Eu la prima sarcina parca vreo 17-18kg am pus. Insa aveam si apa, deci nu numai grasime si bb...

Va pup si ma duc sa-mi impachetez lucrurile sa merg la un strand ceva, ca e cald tare la noi (36-37°).

Adina 16+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput