Mamici de iulie-august 2007 (78)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

felicitari mamicutelor, ce zi minunata, plina de vesti bune.
Jadi iti multumesc de raspuns. Eu trebuie sa gasesc o modalitate prin care sa imi fac mai mult timp liber. Am sa pun niste poze cu Ingrid pe emailul comun ca nu am reusit sa pun pe yahoo nici o poza. Va pup pe toate si sa auzim numai de bine.


What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

ingerasul meu Paul

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

]Ingrid Ecaterina si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Buna dimineata! Noi ne-am odihnit super bine asa ca suntem pregatite pentru o runda noua de bebelashi!
Selut, ma bucur mult ca te-ai linistit in privinta lui Eric! Sigur nu ti-a fost usor in timpul sarcinii, dar uite, ai acum in brete un prunc frumos si sanatos care sa va umple de fericire!
Greierash, felicitari pentru Andrei! Bucurati-ve mult, mult unii de altii!
Olguttza, am vazut pozicile - superbe! Esti o mami radioasa iar gaza ta... superba, nu-i fie de deochi!
Karligutza, ! Totul e bine cand se termina cu bine! Karli, te admir mult pentru dorinta ta de a naste natural. Draga de tine, numai tu stii ce-a insemnat travaliul ala de atatea ore! Bun venit pe lume micutzei tale atat de mult asteptate. Si daca tot o cheama Adela, uite aici o balada dulce pentru ea:

Jadi, daca nu lasi tzoancele alea in pace zau stricam prietenia! Nu le mai vorbi de rau, ca uite, isi fac saracele treaba, de vreme ce juniorul ia in greutate. (nu pe tzoancele tale , ci pe lafcutzele tanarului!)

Christyne, fetita ta e o co-moa-ra!!! Frumoasa si delicata, si iti seamana tie!

Dupa ziua de ieri, asa de plina, cred ca azi o sa stau calare pe DC, sa nu mai pierd niciun eveniment ! Mamicilor care vor sa ne faca azi o surpriza le urez nastere usoara si bebei sanatosi!

LIA si domnita Miruna Demetra
Inca 3 saptamani si apoi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jeni71 spune:

Andra_Z si Karligutza, felicitari pt bebeii vostri, va asteptam sanatoase aici impreuna cu povestile voastre. Refacere rapida, lapte mult, bebei cuminti, mancaciosi si sanatosi. Sa va traiasca si sa aibe mult noroc in viata !
Karligutza esti o eroina pt travaliu, pana in al doisprezecelea ceas, fiita a facut figuri. Bravo ei. Cred insa ca a meritat printesa asa efort.

Jeni36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selut spune:

Buna dimineata fetelor. deja am nevoie de sfaturile voasrte , aseara pt prima data am fost doar noi acasa fara asistenta medicala si zic eu ca am facut fata cat de cat, dar totusi ERic al nostru pare putin cam nelinistit si tare as dori sa stiu care e motivul, si pt asta am nevoie de sfatul vostru.
Am 2 intrebari la care va rog sa-mi raspunde-ti si mie cat mai repede:
- Cat e de normal ca de ieri de cand am plecat de spital pe la ora 14 nu a avut nici un scaun, eu m-am cam ingrijorat pt ca de mancat a mancat
- Este posibil sa-i fie sete ? si daca da ce sa-i dau?
astept sa ma sfatuiti daca ar trebui sa am mutive de ingrijorare, va rog mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Selut, nu stiu ce sa-ti raspund la prima intrebare, dar imi mintesc din ce spunea Anya ca un bebelush alaptat la san nu mai are nevoie de alte lichide decat lapticul de la mami. Daca ii e sete il mai pui un pic la san si gata. Doar daca bea formula are nevoie si de alte lichide (apa plata, spunea Anya, daca am retinut eu corect).


LIA si domnita Miruna Demetra
Inca 3 saptamani si apoi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

'Neata burticutze si proaspete mamici!!!

Asta a fost? A trecut valul de mamici? :) N-a mai nascut nimeni? Ce se mai stie de BBPuck si Estecri? Au nascut?

Selut, incerc eu:
- Nu-ti face griji de kk ... cand era Cris mic, pe la 3-4 luni, a avut o perioada de constipatie, la care pediatra mi-a spus ca poate sta si 3-5 zile fara sa faca kk si asta fara probleme. Nu te baga cu supozitoare sau metoda "termometru in fundisor" ca-l inveti asa ... lasa-l ca stie organismul lui cand trebuie. Pipi a facut normla, nu?
- Asa stiam si eu, daca-i exclusiv alaptat la san, nu-i mai trebuie ... insa am inteles ca-i f. cald in tara, asa ca ofera-i flacaului destule lichide :)
Daca-i copil de sticla, uite ce mi-a spus moasa (cea, care ne "ingrijeste" dupa nastere) sa-i fac lui Amélie. Cerea fata mea sa pape si la 2 h, asa ca ne-a sugerat sa-i dam ceai ... si ptr. ca nu il lua, sa-l indulcim cu fructoza (lactoza face purgatie), ca s-ar putea sa confunde foamea cu setea ... plus ca face bine la burtica. Si intradevar a functionat, il bea bine, burtica e ok, iar ea papa acum iar la 3-5 h. Insa aveti grija ce ceai dati, cel de la Plafar (anti colici) e cu menta, se da de la 1 an in sus. Eu ii dau de la Milupa un ceai (neindulcit) Bauchwohl Tee.
Daca nu vrei ceai, da-i apa plata ... ai grija ca Na trebuie sa fie mai mic 20 mg/l.

ptr. urmatoarele ... si pupici pe burtici si pitici!O sambata faina!!!

_

Mandra mamica de
Cristian (3 Mai 04)-alias: Cris, Leul, Misu & Amélie (26 Iunie 07)-alias Bb, "Fomista", "Frumusete mica"
www.cristian.in-guide.de" target="_blank">Albumul lui Crisulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Cristyne, vazut bebica si mamica, amandoua frumoase foc! Ptiu, ptiu, ptiu sa nu deochi frumusete buzata mica :)
Te-am felicitat oare? Sorry, daca nu! Sa-ti traiasca fetita si sa va bucurati de ea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Buna dimineatza Asteptam si azi bebelusii

35+

Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Neata!

Azi beau un capucino!

Ile 38 si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 8 ZILE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Am vazut toate pozele de bb- nu mai nominalizez!

Pot sa pun si poze cu Victor cand era nou-nascut pana il nasc pe fratior?

ASHERA, avand in vedere ca se naste in gasca, cred ca vom avea cateva zile de liniste!

pentru Stelut: daca il alaptezi la san e posibil sa se absoarba tot ce mananca si de aia sa nu faca.Ii forfoteste burta?deci nu afacut de la ora 14 pana la 8 pm?ca nu am inteles

Ile 38 si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 8 ZILE


Mergi la inceput