Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Asteptand o minune in viata noastra !

Lipsa de progesteron

(1 vot)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 15

Nati

1028 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Nati un Mesaj Privat  Reply with Quote
alinata, mie la doua zile imi venea ciclu dupa ce opream Duphastonul, dar eu luam din ziua a 16 pana in ziua 25, iar in a 27 zi imi aparea ciclul.
Mai asteapta vreo 4-5 zile si daca nu vine suna medicul sa-ti dea alt tratament sau sa-ti mareasca doza de Duphaston.

Mergi la inceput
alinata
alinata

14 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Multumescu din suflet ptr raspunsuri. Sper sa se intample ceva , ptr ca incepe sa ma doara un pic spatele si sanii.

Rabdarea cere multa practica.

alinata
Mergi la inceput
elenaraluca
elenaraluca

291 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj AOL luielenaraluca    Trimite mesaj ICQ luielenaraluca  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui elenaraluca  Trimite mesaj yahoo luielenaraluca Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Buna fetelor!acum am descoperit aceste discutii despre lipsa progesteronului,si chiar m-ar interesa sa vb cu voi deoarece si eu am aceasta problema!Eu incerc de aproape 4 ani sa raman insarcinata dar din pacate nu sa intamplat minunea pana acum!de un an merg la Medlife la dr Predoi ,si parca sunt mai increzatoare in sansa mea de cand merg la el!problema mea ar fi lipsa ovulatiei.tocmai mi-am mai facut niste analize printre care si progesteronul de ziua 21 care ests 1,01 ceea ce inseamna foarte mic!Acum astept rezultatul altor analize dupa care ma voi duce la dr sa imi dea un tratament pt stimularea ovulatiei!Va rog sa imi spuneti si mie daca v-ati confruntat cu astfel de probleme si ce tratament ati luat?sper ca nu e asa grav nu?
Mergi la inceput
miha74
miha74

1168 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimiha74 Adauga semn de carte la raspuns Trimite miha74 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Buna fetelor!

Sunt si eu in aceeasi situatie cu noname si alinata... voi cum stati acum????

Eu trebuia sa am rushii de sambata trecuta...nimic, am luat 7 zile utrogestan intravaginal 2/seara...si l-am oprit. De joi nu am mai luat nimic. Am simptome, chiar mi-e rau...dar nici testul nu mi se pozitiveaza.
Vi s-a intamplat sa va vina rushii si dupa mai multe zile de la intrerupere de utrogestan?????

Cand luam dufaston intre Z16 si Z25, venea ceas in Z27, luna trecuta nu am mai luat...ca am citit ca poate poate inhiba ovulatia, daca este mai tarzie de Z16.

Astept vesti de la voi.
Miha

http://tt.lilypie.com/1mgEp2.png
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)

Mergi la inceput
noname
noname

1807 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite noname un Mesaj Privat  Reply with Quote
Mihaeu sunt a 8-a zi de la oprirea duphastonului si ......nimik......astept.
Eu nu am mai luat duphaston de 3 luni si nu mi-a mai venit deloc.
Acum am luat 5 zile , cate 2 dim+ 2 seara si astept sa vad ce se intampla.
Dak nu imi vine in maxim 10 zile voi merge la medic.

Vreau si eu sa fiu
Mergi la inceput
noname
noname

1807 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite noname un Mesaj Privat  Reply with Quote
Miha, tu la ce medic mergi?

Vreau si eu sa fiu
Mergi la inceput
alinata
alinata

14 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Miha eu am luat Duphastone 5 zile, 1 tb/zi. In a 6-a zi de la oprirea tratamentului a aparut sangerarea. M-a tinut 3-4 zile si foarte putin cantitativ. Dupa care, in 5 febr, va trebui sa fac monitorizare sa vedem daca sunt foliculi...

Rabdarea cere multa practica.

alinata
Mergi la inceput
miha74
miha74

1168 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimiha74 Adauga semn de carte la raspuns Trimite miha74 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Buna seara fetelor!

Eu astazi am vazut rosu', asta inseamna la 5 zile dupa ce am oprit duphastonul si dupa 35 de zile....

Si mi-e mi-a propus doc-ul sa merg la monitorizari...dar parca nu mai am curaj..asa am obosit...in fiecare luna....emotii...dezamagire.
noname - merg la Mendez la Medlife si la Davitoiu la Sf. Pantelimon...asta dupa ce am tot sortat si filtrat.

Va pup si succese,
Miha

http://tt.lilypie.com/1mgEp2.png
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)

Mergi la inceput
alinushca
alinushca

3401 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite alinushca un Mesaj Privat  Reply with Quote
Hop si eu cu rezultat proaspat de progesteron: 2,24 in ziua 21 (din 36). Pe rezultat zice ca minim pentru perioada ovulatiei este 2,4.

Ieri am aflat si tot ieri am inceput sa imi pun 2 utrogestan numai seara. O fi bine? O fi de ajuns? Ca nu-s la ce doctor sa ma duc sa intreb. O sa interb la endocrinolog saptamana viitoare abea...

http://tt.lilypie.com/xw0yp2.png - ticker, ok ?
Mergi la inceput
SCUBICA
SCUBICA

6 Mesaje
Se pare ca am si eu o problema cu progesteronul.Iata rezultatul analizei facute in ziua 21:0,9.Si intervalul de referinta ar fi acesta:
F.foliculara:<0,1-03 ng/ml
F.ovulatorie:0,8-3 ng/ml
F.luteala:1,2-15,9 ng/ml
Stie cineva sa citeasca acest rezultat?
Am uitat sa va spun ca eu am 31 ani si de pe la 15-16 ani am ciclu numai dupa anticonceptionale.Daca nu mai iau,nu mai am...
Mergi la inceput
Pag. din 15 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com