Scoli generale Bucuresti- TOP pe sectoare

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Caprioara, da, tot de la cineva din interior poti afla. Nu stiu insa in ce masura de aici. Uite cum vad eu lucrurile si sper sa nu supar pe nimeni cu raspunsul meu . Fiecare scoala/profesor are bile albe si bile negre si trebuie sa vezi in ce parte inclina balanta. Forumul acesta este destul de cunoscut si iti este teama ca al tau copil poate va avea de suferit, daca iti exprimi nemultumirile. Daca vrei sa-l muti la alta scoala, atunci o faci fara teama. Daca ramane in aceeasi scoala, copilul va avea de suferit si mai mult, asa ca preferi sa taci (influentele intre profesori exista. o parere nefavorabila a unui profesor despre un copil va influenta, din pacate, si alt profesor.) si sa rezolvi la fata locului problemele, fara a face valuri prea mari (exceptie fac cazurile grave, evident). Dupa ce a terminat copilul scoala, abia atunci se vor posta, probabil, parerile referitoare la scoala/cadrul didactic respectiva/respectiv.
O solutie ar fi sa spui ca te intereseaza o anumita scoala si sa primesti, pe privat, informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

quote:
Originally posted by cl

O solutie ar fi sa spui ca te intereseaza o anumita scoala si sa primesti, pe privat, informatii.


Crezi ca ar merge?

Incerc eu: ma intereseaza detalii despre scolile din zona Piata Amzei-Piata Romana:

- Sc. 186 "Elena Vacarescu"
- Sc. 5 "Corneliu M. Popescu" (desi din spusele lui Emil m-am cam lamurit asupra ei :-(((
- Sc. 1 "Sfintii Voievozi"
- Sc. 118 "Vasile Alecsandri"

Si, poate, inca una, care insa e cam departe pentru noi:
- Sc. 11 "Heliade Radulescu"



www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Iileana, acum nu trebuie decat sa astepti. Sa-mi spui daca a functionat .
Si inca ceva, cautati sa va alegeti o scoala cat mai aproape de casa. Conteaza mult ca prichindelul sa nu piarda o groaza de timp cu drumul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

quote:
Originally posted by cl

Caprioara, da, tot de la cineva din interior poti afla. Nu stiu insa in ce masura de aici. Uite cum vad eu lucrurile si sper sa nu supar pe nimeni cu raspunsul meu . Fiecare scoala/profesor are bile albe si bile negre si trebuie sa vezi in ce parte inclina balanta. Forumul acesta este destul de cunoscut si iti este teama ca al tau copil poate va avea de suferit, daca iti exprimi nemultumirile. Daca vrei sa-l muti la alta scoala, atunci o faci fara teama. Daca ramane in aceeasi scoala, copilul va avea de suferit si mai mult, asa ca preferi sa taci (influentele intre profesori exista. o parere nefavorabila a unui profesor despre un copil va influenta, din pacate, si alt profesor.) si sa rezolvi la fata locului problemele, fara a face valuri prea mari (exceptie fac cazurile grave, evident). Dupa ce a terminat copilul scoala, abia atunci se vor posta, probabil, parerile referitoare la scoala/cadrul didactic respectiva/respectiv.
O solutie ar fi sa spui ca te intereseaza o anumita scoala si sa primesti, pe privat, informatii.



Eu stiu, poate se indura sa scrie macar cei ce sunt multumiti ? Sau cei care au terminat clasa a 4-a???

Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Am calculat si eu scolile care ma interesau:
sect. 1:
Sc. 45, Titu Maiorescu: 30,76% (20 de elevi din 65, 5 n-au participat);
Jean Monet: 44,82% (39 de elevi din 87, 1 n-a participat);
Colegiul Tudor Vianu: 88,00% (22 de elevi din 25, 0 n-au participat);

sect. 6:
Sc. 176: 16,66% (6 elevi din 36, 8 n-au participat);
Sc. 191: 20,40% (10 elevi din 49, 13 n-au participat);




Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emil spune:

Pt. iileana,

o alta scoala din zona care te intereseaza si despre care unii spun ca e buna este scoala nr.19 pe strada Tudor Arghezi.

Numai bine,

Emil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Katty, Vianu are doar clase 5-8, din pacate...

Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Caprioara, probabil ca te-a iritat raspunsul meu. Am vrut sa fiu doar sincera. Poate ca era mai bine sa nu intervin. Suta la suta nu e nimeni multumit. Si o sa te lamuresti cand o sa ai copilul la scoala. Si cauzele sunt multiple: mentalitatile, oamenii, sistemul... Informatii e posibil sa primesti pe privat. Si pentru parintele cu copil care a terminat clasa a patra e mai dificil. Gandeste-te, vine aici si spune ce nemultumiri are, cadrul didactic respectiv vede si cum firea umana e atat de diversa, reactiile pot fi foarte diverse. Si fitile se pot baga. E suficient si unul singul, la un anumit profesor si viata copilului poate deveni un cosmar in urmatorii anii. Sincer, tu ai risca? Daca de la o gradinita iti muti copilul usor, de la o scoala nu-ti prea mai arde, sunt mult mai multe implicatii. De aceea ti-am spus ca pe privat ai mult mai multe sanse sa primesti informatii. Uite, eu una sunt multumita, per ansamblu, de invatatoarea lui fi-miu. Are si ea ale ei, ca orice om, dar e o invatatoare buna. Si ma bucur ca a ajuns la ea, ca am auzit si eu destule despre altele si m-am cam ingrozit. Asa ca privesc partea plina a paharului. Dar nu as spune public nici scoala si nici numele ei (mai vorbim peste 6 ani ). Am intalnit insa cazuri care se interesau de scoala unde suntem noi si am trimis PM-uri cu ce stiam. Caprioaro, sa nu te supere raspunsul meu. Am fost sincera si ... eu macar ti-am raspuns .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

quote:
Originally posted by cl

Caprioara, probabil ca te-a iritat raspunsul meu. Am vrut sa fiu doar sincera. Poate ca era mai bine sa nu intervin. Suta la suta nu e nimeni multumit. Si o sa te lamuresti cand o sa ai copilul la scoala. Si cauzele sunt multiple: mentalitatile, oamenii, sistemul... Informatii e posibil sa primesti pe privat. Si pentru parintele cu copil care a terminat clasa a patra e mai dificil. Gandeste-te, vine aici si spune ce nemultumiri are, cadrul didactic respectiv vede si cum firea umana e atat de diversa, reactiile pot fi foarte diverse. Si fitile se pot baga. E suficient si unul singul, la un anumit profesor si viata copilului poate deveni un cosmar in urmatorii anii. Sincer, tu ai risca? Daca de la o gradinita iti muti copilul usor, de la o scoala nu-ti prea mai arde, sunt mult mai multe implicatii. De aceea ti-am spus ca pe privat ai mult mai multe sanse sa primesti informatii. Uite, eu una sunt multumita, per ansamblu, de invatatoarea lui fi-miu. Are si ea ale ei, ca orice om, dar e o invatatoare buna. Si ma bucur ca a ajuns la ea, ca am auzit si eu destule despre altele si m-am cam ingrozit. Asa ca privesc partea plina a paharului. Dar nu as spune public nici scoala si nici numele ei (mai vorbim peste 6 ani ). Am intalnit insa cazuri care se interesau de scoala unde suntem noi si am trimis PM-uri cu ce stiam. Caprioaro, sa nu te supere raspunsul meu. Am fost sincera si ... eu macar ti-am raspuns .



Cl, te asigur ca nu m-a iritat deloc raspunsul tau si ca interventia ta este binevenita si iti multumesc ca scrii ceea ce crezi . Consider chiar ca ai dreptate, dar, asa cum de gradinite se scrie si de bine si de rau, macar putem sa incercam, poate 2-3 opinii tot om strange, eventual cele mai grave incidente care s-au soldat cu mutarea la alta scoala sau cazurile cele mai fericite in care parintii sunt multumiti intr-o mare proportie.
Daca nu merge asa, poate cei care vor citi vor raspunde macar, asa cum spui si tu, pe privat.

pup you,

Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Da, incidentele grave sigur vor aparea. Si asa e si bine! Si atunci trebuie facuta o lista neagra cu scoli si cadre didactice ce trebuiesc evitate.

Mergi la inceput