Scoli generale Bucuresti- TOP pe sectoare

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Sunt mai multe liste :

- una cu toti absolventii claselor a VIII a care au fost prezenti la testele nationale si mediile lor .

- una cu mediile de admitere in liceu care se compun din : media la testele nationale ( 50 %) + media de absolvire clasele 5-8 ( 50 %).

O zi excelenta !
Lala.

Fratele mai mare

Atat mai am pana ma nasc ! (bb 2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Am schimbat titlul subiectului in "Scoli generale - discutam despre ele, facem un TOP".

Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Intrati pe site-ul indicat de voi:

http://admitere.edu.ro/2007/staticPre/j/

si incepeti sa cautati pana dati de un elev de la scoala care va intereseaza pe voi. Dati clic pe elevul respectiv si ajungeti la scoala dorita, apoi veti vedea si mediile elevilor din acea scoala. Veti vedea cat la suta au medii peste 9, cat peste 8, 7...cati sunt admisi si cat sunt respinsi. In functie de aceasta va hotarati daca va mai intereseaza sau nu sa va dati copilul acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

quote:
Originally posted by cl

Intrati pe site-ul indicat de voi:

http://admitere.edu.ro/2007/staticPre/j/

si incepeti sa cautati pana dati de un elev de la scoala care va intereseaza pe voi. Dati clic pe elevul respectiv si ajungeti la scoala dorita, apoi veti vedea si mediile elevilor din acea scoala. Veti vedea cat la suta au medii peste 9, cat peste 8, 7...cati sunt admisi si cat sunt respinsi. In functie de aceasta va hotarati daca va mai intereseaza sau nu sa va dati copilul acolo.





Vom face asta, dar avem nevoie si de inside information de la cei ce au copiii acolo, si chiar de recomandari de invatatori, pentru ca nu e suficient criteriul de mai sus. El reflecta situatia copiilor care termina acum scoala generala, deci care au inceput acum 8 ani clasa I. Informatia e destul de "veche" din punctul de vedere al celor ce vor intra anul asta sau in anii urmatori in clasa I.

Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Iata si o lista cu scolile din Bucuresti, pe sectoare: http://www.ebucuresti.info/pages/educatie/scoli_bucuresti.html


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Exceptand Vianu, Lazar unde au avut o singura clasa (omogena) - 80% la Vianu peste 9 si 71% la Lazar peste 9 - se mentine in top Creanga (sc.79) cu 50% peste 9, vine apoi sc.97 cu 31% peste 9, dupa care sc.190 cu 27% peste 9...
Raman la ideea ca "the best" este Sc. 79.

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

Scoala 190 ma intereseaza si pe mine. Nepotul meu merge anul acesta la aceasta scoala, si poate il voi da si pe Mihai acolo peste 2 ani sau anul viitor, daca se voteaza noua lege a invatamantului. Asa ca astept mai multe informatii, poate de la grati.ela .

Petruta & bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Ozi e clasa a treia la 190. Are o invatatoare deosebita, de care suntem foarte incantati. Nu as putea spune prea multe lucruri bune despre scoala: pe afara-i vopsit gardul dar clasele sunt jalnice, grupurile sanitare la fel, au o biblioteca trista rau...in plus, in urma unei discutii mai incinse cu directorul am aflat ca doar catedra de mate e valoroasa in intregime, geografia e ok, istoria la fel, romana jumi-juma, info si limbi straine dezastru! Nu sunt hotarata dak va ramane aici si din clasa a cincea.

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

Multumesc, grati.ela. Recunosc, ca de un an tot studiez scolile din zona, inclusiv rezultatele obtinute de elevi la admitere si incerc sa aflu cit mai multe despre fiecare. In vizor am 190, 194, 129, 119 si mai caut. M-ar interesa sa aiba si semiinternat , daca e posibil. Pentru inceput sa aiba o invatatoare buna si mai vedem ce se mai intimpla. Sigur vor schimba si sistemul, legile, si profesorii din aceste scoli, unii vor fi la pensie etc.

Petruta & bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Bun subiect, e de urmarit! Si noi vrem sa-l dam de la anul (6 ani).
Caprioara, incet-incet l-ai structurat bine!
Nu prea am deocamdata cu ce sa ajut, ca nu am informatii despre scoli, pe mine m-ar interesa Sc. Gen. 176 (Dr. Taberei), Sc. gen. 195 (cart. Titan) si sc. Gen. 45 "Titu Maiorescu" (Dorobanti)
Aam stat aseara pe link-ul dat (la Ierarhia Admitere 2007) si am vazut un nr. mare de copii in primii 100 provenind de la sc. 195.

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput