Nou membru felin in familie !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Intai de toate, s-o ai sanatoasa!

Sfaturile pe care ti le-au dat fetele sunt super ok (cu pp si kk). Mai functioneaza si prinsul in flagrant - dar iti trebuie timp. CInd o vezi ca incepe sa caute sa faca, o apuci de ceafa si o duci la nisipul ei. Eventual o inchizi acolo (daca e pe balcon sau baie) pina face. Initial se va speria si inhiba, dar pina la urma se prinde ea la ce foloseste nisipu'.

Nu-ti recomand sa o lasi in pat sau pe mobila tapitata pina nu invata sa faca la nisip, pentru ca va face acolo si o data intrat mirosul va vrea sa faca tot acolo. Oricum, invata repede si nu uita niciodata.

Asa cum spunea si Tzuni, e inca speriata si neincrezatoare, dar se va obisnui cu noul ei statut si va incepe sa se joace si sa faca giumbuslucuri.

Apoi, invatati-o pe ea cu programul vostru, si nu invers. Aici ma refer in principal la programul de masa. Mitza mea (tot birmaneza) ne trezeste la 6 jumate sa-i dam sa manince, pt ca aveam o vreme cind ne trezeam asa devreme si ea a ramas setata dupa acest program.

Apoi, invat-o de acum cu peria. Poate acum are blanitza pufoasa si necazatoare, dar mai incolo o sa sa faca ditai blanoasa si va avea nevoie de periat destul de des.

De asemenea, invat-o cu taiatul unghiilor. Daca nu stati la curte (unde ar avea nevoie de ele) in casa e bine sa le aiba taiate, din motive de mobila, perdele, maini, fata, etc. Eu o pun pe spate, pe picioarele mele, pe genunchi, cu capul inspre corpul meu si ii apas usor pernutele. Unghiile sunt curbate si se vede unde incepe zona vascularizata. Eu ii tai numai varfurile acelea curbate (asa, vreo 2 mm). A, si folosesc unghiera si nu forfecuta.

Aaaa, ce sa-ti mai zic... Ideal ar fi sa foloseti numai mincare de firma (royal canin, hill sau eukanuba) si NU whiskas, kity kat sau altele mai ieftine. Si NUMAI in cantitatea recomadanta pe pachet, ca altfel se face cit malu' (stiu io, ca mitza mea are fro 5 kile - acu e la cura).

Cam asta. Stiu ca nu ai cerut sfaturile astea, dar poate chir nu ti le-as spus vetu' si sa nu ramina nespuse. .

Iar pt nume: SAKE, BALI, aaaa, ma mai gindesc.


Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

buna sa-ti traisca sa fie sanatoasa sa va bcurati de ea.
cred ca nu e jucausa momentan pentru o fi saraca epuizata si cum tu spui lesinata de foame. las-o sa se linisteasca, sa se convinga ca la voi e un loc bun de trait, cu papa bun si caldurica si mai ales in siguranta.
cu certitudine dupa perioada de acomodare va fi o adevarata pisicuta dornica de joaca si fericita.
cu pisu cam aceleasi sfaturi pe care ti le-au dat fetele mai sus.
nume zic si eu bella, fetitza, poly, ali, nme scurte oricum trebuie sa gasesti

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Channi spune:

Sa-ti traiasca fetita cea noua!
Pe a mea o cheama Sara. Este o pisica frumoasa, cu blanita lunga, tarcata. O scumpete!

(a mea e adunata din fata blocului, intr-o noapte pe la 2...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Fa o cautare dupa "nume pisici" pe google pentru idei. Felicitari pentru noul membru al familiei!

Grow where you're planted.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Felicitari pt matoanca in primul rand.
E adevarat,acum e speriata, schimbare de mediu, persoane noi in jur(mai ales ca pana acum a fost inconjurata doar de "puricosi")Trebuie multa afectiune din partea voastra, tb sa se obisnuiasca cu voi.Dupa ai sa vezi cat de jucausa o sa fie.
Ce au zis fetele ref la treburile la ladita cam asa e.Ale mele cred ca au vazut si la parinti, e adev ca si eu daca le vedeam ca dau tarcoale prin vreun loc neadecvat atunci le luam si le duceam la ladita sio vb cu ele ca acolo tb sa faca.Daca apucau sa fac in vreun colt atunci le certam, le bagam cu nasucul si apoi le duceam la ladita lor.
Intre timp se obisnuisera sa faca la scurgere,dar faceau si in ladita treburi mai mari.
Ca nume, hmmm, eu am avut o pisicuta de o chema Printzesa, pe cea de acum o alint Mitzi desi o cheama Negruta.Da asa cum zicea si Tzuni si asta e nume frumos.
Cat despre mancare asculta ce spune Ale, e bine sa previi anumite chestii decat sa tratezi.
Si ai grija ca pisicutele sunt mari cersetoare,asa ca nu-i da sa manance cand cere ca vei avea pb dupa.Ale mele au in jur de 6 kg, la un moment dat pisica avea vreo 7 chiar, dar sunt bine sanatoase si tocmai ca maine sarbatoarim 9 anisori.

Sa-ti traiasca pisicuta cat mai mult.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Sa va traiasca mitosii ! Multumim de urari si incurajari , tzumpinica mea se pare ca e mai isteata decit credeam ca de ieri dupamiaza nu am mai avut evenimente legate de tavita cu nisip si tot de ieri dupamiaza am inceput sa o vad mai treaza si fugarind un soarece imaginar sub patura. Azi dimineata deja se pisicea pe linga mine cit ma pregateam de plecare.
Cu mincarea deocamdata nu ma indur sa o restrictionez (maninca cit vrea si vrea tot timpul) ca e slaba slaba numai piele si oase. probabil din cauza ca maninca non-stop mi-a si facut ieri de 3 ori kk, ca nu parea sa fie stricata la burtica.
Citisem mai demult intr-o revista dedicata pisicilor ca e bine de mici sa le dai cita mincare vor si sa aiba in permanenta mincare in farfuria lor in felul acesta se vor obisnui sa nu fie lacome si sa manince doar cind le e foame. Asa era obisnuit motanul care l-am avut si nu minca in exces si nici gras nu era .
I-am taiat unghiutele si a stat tare cumintica .
Cu numele inca nu sunt hotarita, trebuie sa-i gasesc un nume care sa o defineasca asa ca mai caut.

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
www.flickr.com/photos/liliana29s/sets/72157600354873761/" target="_blank">Dan Mihai 15Iunie2004


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Sa va prezint cei mai importanti membri ai familiei mele: Tzutzu - turkisch angora si Bamboocha (Bambu pt. prieteni) - un mix reusit de tomberonez cu birmanez. Pe Bambu l-a gasit sotzu' intr-o cutie, langa bloc. Si in oki avea purici. Mi l-a adus la usha pt. ca era f.cald si "poate-i este sete si foame". Fiind duminica si neavand altceva mai bun de facut am purces la salvarea lui: l-am dus frumusel la vet pt.deparazitare. Restul zilei ni l-am petrecut in balcon, periindu-l si maturand purici morti. Ne era teama sa-l lasam in casa sa nu-l umple de purici si pe Tzutzu rezident de vreo 2 ani cu drepturi depline. A doua zi era deja curatzel si muuuult mai vioi. Asa ne-am hotarat ca un partener de joaca pt. Tzutzu (vesnic suparat si depresiv)n-ar strica. Au trecut deja 2 ani de cand e la noi si ia uitati-va ce frumusetze e.

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Liliana, am uitat ceva super important! N-o invavati cersetoare! N-o sa mai scapati de ea... n-o sa poti baga nimic in gura ca o sa stea sa miorlaie ca vrea si ea.

Asa ca nu-i dati niciodata nimic din ce mincati voi, cind mincati voi sau cind pregatesti ceva pe la bucatarie. Si daca vrei sa-i dai totusi ceva, ii dai cind vrei TU, nu cind cere ea, numai la ea in farfurie, nu prin casa. Si chestiile astea trebuie sa i le spui si sotului, ca al meu de mila ca plinge mitza de foame (!!!!) a tratarisit-o cu tot felu de bunatati.

Cred ca ti-ai dat seama ca io n-am facut nimic din cele de mai sus si acu trag...


Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

inspira-te de la semnatura mea, uita-te si la exemplarele mele...


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

cumpara-i jucarii pe care sa isi ascuta ghearele de la inceput, sau ia-ti la revedere de la mobila actuala. evident, e din seria ,,cum nu am facut eu"

ramonika - de mult tin sa iti spun ca zambesc de fiecare data cand vad insiruirea de matze dupa numele tau

chris + alexandra
varsta alexandra
bebeii nostri

Mergi la inceput