Nou membru felin in familie !

Nou membru felin in familie ! | Autor: liliana29s

Link direct la acest mesaj

De simbata sunt mindra posesoare a unui puiut de pisica in virsta de 2 luni si am apelat la voi pentru a ma inspira cu un nume .
Individa e o corcitura de siamez de o culoare nisipie ceva mai inchisa in jurul botului si a labutelor si cu o codita tarcata. Era tinuta intr-o boxa de subsol la un loc cu o turma de pisici si catei pliina de pureci si lihnita de foame.
Ma intriga oarecum comportamentul ei , nu e asa jucausa prefera sa stea toata ziulica si sa doarma sau sa manince.
Nu are nici cea mai vaga notiune despre cutia de nisip asa ca face si ea ce stie pe unde nimereste, asa ca asteptam si idei de educare a micii inconstiente.
Nu stie sa se joace si priveste destul de timp si speriata spre ghemotocul legat cu ata care se agita spre ea stie in schimb sa toarca ca un motoras bine uns.
Se sperie de gesturile bruste si in loc sa atace asa cum ar face o pisica cu bun simt fuge in cele mai greu accesibile locuri.
Rog posesoarele de mite de pe forum (Tzuni esti direct vizata )sa se mobilizeze si sa vina cu ceva sfaturi deoarce mi-ar parea tare rau sa trebuiasca sa renunt la ea .

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
www.flickr.com/photos/liliana29s/sets/72157600354873761/" target="_blank">Dan Mihai 15Iunie2004


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:


Misha :-)

Pentru educare, trebuie sa duci un cacatel de-al ei in nisip, in locul in care vrei sa faca de acum incolo, o pui sa il miroase, si sa o ajuti sa il "ingroape".. La pisica mea a functionat din prima..

Sa-ti traiasca :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina922 spune:

Tot pentru educare, mai merge varianta cu o carpa muiata in urina ei, dupa care o pui in locul unde vrei sa o inveti sa faca. Motanul meu,Leo, de exemplu, s-a invatat de mic sa "presteze" in chiuveta de la baie. E convenabil, strang, dau cu clor bine, si gata. Nu miroase, nu nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Ei ar fi bine in chiuveta dar cum reuseste sa sara aschilopenia mea asa sus ??
Am uitat sa va spun are niste minunati ochi albastri .

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
www.flickr.com/photos/liliana29s/sets/72157600354873761/" target="_blank">Dan Mihai 15Iunie2004


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

xena
mietze [mitze]
saba
mitzura
ixxi

sa aiba un s, un x sau un tz.







b

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Liliana

In primul rand da-mi voie sa te felicit pentru noul statul de mamica de matza!
Apoi: se pare ca inca e speriata: de voi, de casa noua, de lipsa gastii purecoase cu care era invatzata. Asa ca...rabdare si multa dragoste si ...se va da ea pe brazda Si-a[po sa vezi joaca.

In ceea ce priveste somnul, sa stii ca matzele, de felul lor, dorm foarte mult. Dar si cand sunt treze... , nu te lasa pe tine sa dormi!

Educatia cu pi-pi-ul se face incetul cu incetul si cu rabdare. Asculta de sfatul Alinei, si pune o carpitza sa faca pi-pi pe ea.

Bafta multa si sa vezi ce viata frumoasa o sa aveti de-acum incolo. Pisicutza mea ma face sa zambesc in fiecare zi. Si in fiecare zi eu ii multumesc ca-mi e alaturi, ma iubeste si ma intelege. Si amandoua ii multumim lui Doamne-Doamne ca ne-a intersectat vietzile

Nume? Pai....Tzuni


Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Va multumesc pentru mesaje mai astept si alte idei pt. nume.
Nu sunt chiar o diletanta in materie ca am mai avut pina acum 1 mita Prisy si un motan Ciupacabras zis si Ciupi zis si Ciupinelul dar individa asta mica nu prea seamana (la caracter) cu ce am avut eu.
Adica nu vad acele zdupaituri dupa extraterestri invizibili si nebunia subita la vederea propriei cozi, caracteristice regnului pisicesc.

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
www.flickr.com/photos/liliana29s/sets/72157600354873761/" target="_blank">Dan Mihai 15Iunie2004


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina922 spune:

Tzuni e chiar un nume super dragut :)
Al meu, cand era mic, facea la scurgerea de la baie, apoi a evoluat la chiuveta. Si la scurgere e grozav, se curata usor.
Trebuie sa fii foarte afectuoasa cu ea, ca sa o incurajezi. Apoi, nu uita sa o deparazitezi intern si extern. Intern, cu Cestal cat, extern, cu Frontline, desi nu mai e asa grozav, si e si cam scump.
Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea, ti-ai facut o mare pomana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Eu nu cred ca mi-am facut pomana cu ea ci cred ca Dumnezeu si-a facut pomana cu mine ca mi-a dat-o ca de mult imi mai doream una. Ma enerveaza sotul ca nu e de acord cu 2 pisoi .
Am facut deparazitare si intern si extern iar peste o saptamina avem vaccinul de facut.

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
www.flickr.com/photos/liliana29s/sets/72157600354873761/" target="_blank">Dan Mihai 15Iunie2004


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina922 spune:

Stai linistita, eu aveam in casa, la un moment dat, 3 pisoi si un caine (si stateam in chirie si le ascundeam de proprietareasa)
Cand mi-am cunoscut sotul, el, stiind ca-mi plac cainii grozav, mi-a facut cadou o catea ciobanesc german. Eu, ca sa nu raman mai prejos, i-am facut cadou o pisica siameza. Ulterior, ne-am casatorit. Prima a fatat pisica, un singur pui, apoi, dupa 4 luni, cateaua, 1 singur pui. Ambii masculi. Pisica a trebuit sa o dam deoarece, in urma incompetentei unui veterinar, nu mai putea retine urina, asa ca am ramas cu motanul si cainele, cateaua fiind la mama.
Dar cand stateam in chirie, inca aveam pisica (si acu plang dupa ea!), motanul, dulaul, si mai pescuisem eu de pe afara o pisicuta mica, care fusese incoltita de 4 caini, gata sa o rupa, asa ca am luat-o acasa.
Sa cresti un animalut e frumos si, parerea mea, te face un om mai bun (daca ai si grija de el).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

liliana, succes cu pisicuta! cred ca deja o iubiti mult :)
daca inca ii cauti nume, ce zici ce Bijulica? de la bijou:)
mama a luat la ea la casa acum 2 ani un motan slab, fricos, plictisit si murdar , sa vezi acum ce bijuterie de pisoi s-a facut !
pupici pe botic!
ana

Mergi la inceput