FIV 125

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

Moni chiar as vrea sa vad si eu cum se injecteaza intramuscular cu acul ala mic...eu am facut de 2 ori cu gonal,plus ca si in clipul video de pe prima pagina arata ca se face subcutanat...acuma nu stiu ce sa zic...atitea bordeie atitea obiceiuri...eu subcutanat am sa-l fac...oricum tare ciudat suna...si oricum il vei face...sa iti aduca noroc si de data aceasta sa fie cu ochisori;ochisori pe care sa-i admiri o viata intreaga

"A-I multumi lui Dumnezeu cānd vāntul este prielnic pe mare nu este ceva deosebit; a-I multumi īnsa cānd este furtuna, atunci se arata adevarata recunostinta."

"Fii totdeauna cu Dumnezeu, daca vrei ca Dumnezeu sa fie totdeauna cu tine."
*Sfantul Ioan Gura de Aur*


www.tickercentral.com/view/8d3t/6.png" target="_blank">in asteptarea minunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

diana d Presupun ca dr. a ales sa faci Menogon din cauza LH-ului mai mic. Mie asa mi s-a justificat alegerea (de catre Cocei). Menogonul contine si FSH si LH iar Gonal F numai FSH.
Multa bafta!

Moniland Multa bafta!

ala77 Cum stai cu trompele? Nu puteai face inseminare? Eu zic sa nu-ti mai faci griji pentru ca nu mai poti controla nici efectul Clomid, nici raportul FSH/LH. Iti doresc multa bafta!

De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!
marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
Originally posted by kineta

Stie cineva cat costa 30 fiole de menogon,sau puregon?SUNT suficiente 30 fiole pt toata stimularea?AVETI idee daca la Giulesti ,intra medicii in concediu,adica marinescu SI DACA DA ,CAND?PESTE 2 sapt ar trebui sa ajung si eu cu dosarul,sunt curioasa care va fi urmat pas.

30 fiole de Menogon sunt 1050 RON la Giulesti. Cu pretul la Puregon poate te lamuresti pe prima pagina a capitolului.
Dr. de la departamentul FIV de la Giulesti intra in concediu cam din 05.07. Dr. M. nu iti cere nici un alt ban in afara de pretul FIV.
Cand mergi cu dosarul si analizele veti stabili impreuna cand si cum veti incepe. Bafta!

De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!
marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iazminn spune:

Buna dimineata, fetelor. Ma pregatesc vertiginos pt al 2 lea FIV la Giulesti.Am si eu o intrebare. Pt a face analizele la Giulesti iti trebuie programare? Se pot face toate acolo in aceeasi zi?(sunt din provincie si as vrea sa le fac in aceesi zi).Cu cat timp inainte de FIV pot sa le fac?( as vrea sa le am facute cand ma duc la Marinescu).O sa va mai stresez cu intrebari, probabil nu va suparati. Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Buna dimineata tuturor!
ala77 Fiv-ul voiai sa il faci tot in Szeged?Acolo ti s-a dat tratamentul pt FIV?Poate ca iti trebuie o stimulare mai puternica,data urmatoare va stii dr. ce si cum sa iti dea pt o productie mai buna.Ti-ai facut analizele hormonale din zi 2 de CM dupa intreruperea tratamentului ( si in functie de acestea se stabilesc tratamentul,dozele etc).Mult succes!

Fetelor unul dintre avantaje atunci cand luam AC e ca stim exact ziua cand vine CM.Asa cum ma asteptam ieri ( a patra zi de la intreruperea AC) a venit si CM,dar pt ca luna trecuta am facut hormonalele in zi 3 de CM m-am gandit sa fac la fel si luna aceasta asa ca maine imi refac FSH-ul...

Voi ce mai faceti?Ati inceput o noua saptamana cu drag si spor?Nu prea e activitate pe aici...Fetele din "iunie-iulie" si 'iulie-august' haideti la raport

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

VERET Imi pare rau . Iti doresc sa te mobilizezi pentru ca intr-o buna zi iti vei implini visul.

ella72 Nu poti astepta pana in 17.07 interpretarea antibiogramei.

Despre mine: Mai am 7 zile de Marvelon si dupa aceea iau startul. Nu prea mai am rabdare. Plus ca mi-am facut vreo 6 programari la eco in Brasov ca sa le am facute. As vrea sa fac o eco in ziua in care termin cu AC si una in ziua 5 de stimulare. Mi-a trecut prin cap sa nu scap momentul in care primul folicul ajunge la 13 mm ca sa incep cu Cetrotide. Si cum nu prea am incredere in dr. de pe aici vreau sa fiu sigura si ca au vazut bine.
Saptamana trecuta am inceput cu fizioterapia pentru coloana. Dr. fiziokinetoterapeut zice ca ma va ajuta si la FIV. I-am zis de 100 de ori sa nu cumva sa-mi stimuleze acum ovarele ca acum trebuie inhibate.
Am primit si o veste nemaipomenita pe care n-am apucat sa o impartasesc: o (alexia28).



De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!
marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
Originally posted by iazminn

Buna dimineata, fetelor. Ma pregatesc vertiginos pt al 2 lea FIV la Giulesti.Am si eu o intrebare. Pt a face analizele la Giulesti iti trebuie programare? Se pot face toate acolo in aceeasi zi?(sunt din provincie si as vrea sa le fac in aceesi zi).Cu cat timp inainte de FIV pot sa le fac?( as vrea sa le am facute cand ma duc la Marinescu).O sa va mai stresez cu intrebari, probabil nu va suparati. Va pup


Cu cat faci hormonalele mai aproape de momentul Fiv cu atat mai bine pentru ca vei primi tratamentul in functie de ele. Eu am facut analizele la Brasov deci nu stiu cum se procedeaza la Giulesti.

De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!
marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_p spune:

Buna dimineata, fetelor!
Eu mai am de luat 5 pastile de Microgynon din folia asta, dar o sa continui cu o noua folie pana imi va spune dr. T sa le opresc. Saptamana asta joi sau vineri vreau sa merg la dr. sa stabilesc exact ce voi face, fiindca incertitudinea privind data cand voi incepe tratamentul nu prea imi da pace.
Kora, succes maine la analize; FSH-ul va fi bun, cu siguranta, dupa AC.
Zouzou, cred ca la mine ar fi mai bine sa scrii pe listuta "iulie-august". Multumesc.
Fetelor, Gonal F contine numai FSH sau numai LH? As prefera si eu sa fac Gonal, fie si numai pentru ca se face subcutanat. (la mine ultima oara FSH 6.76; LH 5.96), dar depinde ce vor hotari doctorii.
Marrina, incepe numaratoarea inversa, nu? Bafta multa!
MRL, Felicia, Alina_Alexandra, Denisa73, Miha2004, Chiara, Valeria, numai bine tuturor!!!

Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Zouzou, nu stiu cum arata gonalul. Daca seringa are si ac poate se schimba acul si se face IM. In filmulet am impresia ca e pen. Din cate stiu si puregonul se face si IM si subcutanat. Oricum pana il fac mai trec cateva luni.
Tu cum mai esti?
Marrina, multumesc, dar pana incep mai am. Cred ca vei face tu FIV-ul inaintea mea.


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyxe spune:


diana, dozarile mele ianainte de a inepe stimularea au fost:
FSH 11.87
LH 5.47
progesteron 0.27
am inceput cu 1 fiola diphe, la care am adaugat 2 fiole gonal + 2 fiole menogon, prtocol scurt.Referitor la productie, 9 foliculi, 9 ovocite, din care 5 s-au fecundat, rezultatul fiind 5 embrioni de 8 celule, toti ok, fara fragmentati sau alte anomalii. Cred ca am avut rezultate bunicele si am raspuns bine stimularii avand in vedere val mare a FSH.
Bafta multa

veret, stiu prin ce treci, sa-ti dea dumnezeu multa putere sa poti merge mai departe si sa-ti indeplinesti "visul"

P.S.
Maine merg sa iau rezultatele la ureaplasma si micoplasma (pe care nu le-am facut deloc inainte de FIV ) si astept CM, apoi ovulatia dupa care biopsia de endometru.

Va si intalneala placuta


Mergi la inceput