Copii din 2001 (6)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Citat:
citat din mesajul lui manuelutza77

Buna sunt noua pe forum,am o fetita Karina, nascuta 7 ianuarie 2001 ,suntem scolarite clasa 1



Bine ai venit si sa iti traiasca fata! va trec imediat pe lista!
cum merge cu scoala?

PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, ora 13.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

salutare!

ce mai fac copiii vostrii de 2001! anul asta toti implinesc 8 ani...avem copii mari deja!
Cum se descurac cu scoala?

PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, ora 13.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasuc spune:

fetita mea tocmai a implinit 8 ani ( pe 1 martie) si nu pot sa descriu
ce gol simt in suflet, intrebandu-ma unde si cum au trecut anii acestia
asa de plini si de frumosi. Binenteles ca vazand-o pe ea, fetita mare de-acum, independenta si cu alte preocupari decat cele de copil mic, ma vad si pe mine imbatranind si, inutila cumva. Hai ca mai trec pe la voi si sper sa ies din melancolia asta: a timpului care trece.
Cineva zicea ca timpul e doar o iluzie


pentru toate mamicile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Buna seara! Am mai trecut si eu pe la voi!
Fetita mea implineste 8 ani pe 22 aprilie! Cum zicea si nasuc - oare cum au trecut opt ani? Unde s-au dus? Nu-mi vine sa cred ca in curind am copil de opt ani (bine, am si unul maaare, de 18 deja)

Alice e bine, fetita mare, e clasa a doua, are note foarte bune la scoala, vorbeste fluent engleza, franceza si romaneste (exact in ordinea asta), deci cu romana stam mai prost, in sensul ca vorbeste dar nu citeste si nici nu scrie. La celelalte doua e foarte foarte buna. Citeste fluent engleza si franceza, nu-mi vine sa cred ca-i copilul meu "mic"! Ma laud si eu ca orice cioara!
Cu matematica, in schimb... sa te tii lupte! A inceput inmultirea, e jale! Vrea cu orice pret sa gaseasca o "regula", ceva s-o ajute sa tina minte, nu vrea sa le invete pe de rost, incerc sa-i explic, dar e tare greu!
Asta e!
La vara mergem in Romania, abia asteapta sa-si vada verisoara!
Va pupam si va uram o primavara superba!

Doamne ajut-o pe micuta Emma si familia ei minunata!

Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Fiu-miu deja o implinit 8 ani si e tot in clasa a doua, merge bine cu scoala desi acu ne chinuim sa invatam sa citim si sa scriem romaneste. Pe langa tema de casa obisnuita de la scoala, in fiecare zi citim cate o poveste in romaneste, greu, dar merge pe zi ce trece mai bine, in schimb cu scrisu e jale, jale mare. Daca la citit, citeste cu accent la scris incurca literele rau de tot ... asta e

Mi-ar place si mie la vara sa mergem acasa dar ....

Silvana si Paul


Poze cu noi
blog DC, Timisoara impreuna

Daca nu poti trece prin munte, ocoleste-l. Daca nu poti sa-l ocolesti, treci peste el. Daca nu poti trece peste el, intreaba-te daca este chiar atat de important sa ajungi de cealalta parte. Daca este, incepe sa sapi un tunel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasuc spune:

Pupici pentru mamici!

Simi, noi inca n-am trecut la inmultiri (cel putin nu oficial, ca asa ne mai distram cu inmultirile simple: cu 2, cu 5). Voi cand ati inceput inmultirea? Acum mai recent sau inca din septembrie?

Merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Buna si de la noi! Am zis ca nu e drept ca Agata si Lisandru sa nu aiba si ei subiectul lor, nu stiu de ce, dar numai la Tudora am ramas sa scriu, si m-am hotarit sa scriu si aici... si uite, ca gasesc fete pe care le stiu de pe la alte subiecte: Simi, Nasuc, Simali, Danielac (si cred ca mai sint citeva cunoscute) - !

Simi, deja au inceput inmultirea? La noi doar in joaca o fac, dar au invatat semnul si le mai da exercitii sa gaseasca o alta ecuatie la exercitiu si atunci pot folosi inmultirea.

Agata are note bunicele, ea zice ca foarte bune, eu zic doar bunicele, e isteata foc, dar tot pe atit de lenesa, nu-i place sa studieze. Ii place sa afle, sa stie, sa fie prima din clasa daca se poate... dar sa nu stea in fund sa faca lectii, sa vina cunostintele asa, din senin, dansind, patinind, uitindu-se la desene si filme. E in continuare o zvapaiata si o catarata, se joaca numai cu bete, sta numai in copaci... dar, in acelasi timp, e si feminina si cochetica si de o independenta care ma sperie citeodata... E o sora mai mare nemaipomenita, mai ales cu fratiorul ei, intre ea si Tudora deja se simte rivalitatea... Cam atit deocamdata, va salut si mai vin, numai sa apuc sa mai citesc despre voi, ca nu mai stiu ce faceti.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasuc spune:

Silvana75, hai ca m-am luat dupa tine si am pus-o pe fetita mea sa citeasca in romaneste. Merge binisor, asa ca i-am spus sa si scrie vreo trei propozitii (i le-am dictat eu). Am fost uimita, a scris corect! E drept ca noi ne mai trimitem mesage pe e-mail (i-am deschis si ei un cont pe yahoo ) De obicei cand vine de la scoala imi scrie (uneori ma suna) eu sunt la servici pana la 4 jumate, si ea vrea sa-mi spuna sau sa-mi ceara voie la ceva. Si asa, in joaca, a inceput sa scrie in romaneste. Bine, scrie cam asa: io, iel, ieste, dela (adica exact asa cum se aude ;)) in loc de eu, el, este etc.

Nelia si Donia e pe aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Ce mai fac copilasii de 2001??

Silvana si Paul


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea unui Licurici

Poze cu noi
blog DC, Timisoara impreuna


Don't ever give up

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Buna seara fetelor!
Alice a inceput clasa a treia, a trecut timp de cind n-am mai scris!
Am fost in Romania asta vara si fata mea s-a indragostit profund! I-am promis ca la vara, cum ia vacanta, o trimit! Deja am vorbit la o agentie de voiaj care organizeaza grupuri de copii care pleaca in tara in prima zi de vacanta si se intorc la sfirsitul lui august, cum incepe scoala aici. Daca ea vrea... o sa-i fie bine sigur!
Doamne, ce bine ne-a fost in tara! Ai mei si-au construit o casa superba (tatal meu e inginer constructor si a lucrat 8 ani in Germania), cred ca 100 de ani daca as lucra in Canada n-as avea asemenea casa... Dar asta-i alta poveste...
Cert e ca Alice o sa revina la vara in Romania! Sa creasca boboceii de gisca, sa aiba grija de Papi (catelusul) si de Lucifer (pisicuta). In trei saptamini cit am stat vara asta, a progresat enorm in romaneste, vorbeste frumos si fluent, ea care zicea "Si mine place de tine!"

La scoala a inceput in forta, analiza de text, la franceza, lucram non-stop, la matematica mai mult logica, probleme, inmultiri, de-astea.
Mai revin, va pup pe toate si pe toti si va uram un an nou scolar!


Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput