Mamici de septembrie - octombrie 2007 (39)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Teodoran si beblinul meu avea 1300 saptamana trecuta cand fusei la echo... Deci e super bine si bibicul tau nu te mai gandi la prostii. La ce iti foloseste sa aiba 5 kile de acum? Lsa ca doar nu vrei sa nasti saptamana viitoare, nu? Are el timp sa creasca si daca s-ar putea sa nu creasca pana la limita maxima ar fi excelent... Nu de alta dar nu cred ca o sa-ti creasca si gaura in acelasi timp asta in cazul in care ai chef de o nastere naturala ca moa...
Myral te pup iubita pe tine si contractiile tale! Banuiesc ca deja sunteti prietene si nu le mai pui la suflet asa rau. Eu nici nu mai stiu daca am... Le ignor cu succes si chiar daca mi se intareste burta vorbesc cu bebe si imediat se relaxeaza. Il rog sa stea cuminte la el in casuta si chiar functioneaza...

Bebe Yannis Edmond in evolutie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Emma, multam de sfat, o sa incerc sa ma feresc macar la orele pranzului.

Ali, eu am mai stat azi putin de exemplu, si am purtat costum in 2 piese. La castele ai si tu dreptate, problema insa este ca la noi la mare umbrelele sunt pe randul din spate al sezlongurilor, si ea prefera sa se joace la apa, si nu prea sta fara mine acolo si nici eu nu am liniste deplina chiar daca sunt numai 20 m pana acolo. Tu trebuia sa pleci la munte? Eu aveam impresia ca ai zis ceva de mare.

Annisia, cat avea BB Yannis la eco? Am uitat. Eu ma panicasem cand mi-a zis de grasul meu de 1.8 kg, ma gandeam sa nu care cumva sa ajunga la 4 kile. Dar m0am uitat pe eco la Alex si avea 2.2 kg la 32 de sapt si pana la urma a avut 3.6 kg, deci rezonabil.

S-a intors Tomasa din conced, a fost la Albena!


Rox 29+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Fetele mele dragi, va cer mii de scuze tuturor celor pe care v-am ingrijo0rat prin absenta mea nemotiovata. Atat eu cat si fetita suntem bine, chiar foarte bine, acum cateva ore ne-am intors din concediu, de la Albena, unde a fost super dragut (pun imediat ce ma dezmeticesc si link cu poze ca sa ma vedeti grasa si burtoasa rau-nici nu e de mirare la cat am mancat...).
N-am apucat sa va scriu inainte sa plec, cu bagaje si toate cate am avut pe cap-e o nebunie sa pleci la drum cu copil mic, cele care aveti stiti cum este si eram oarecum linistita fiindca vorbisem cu Rox pe mess in saptamana dinaintea plecarii mele in concediu, asa ca ea stia in prealabil ca plec, dar probabil ca n-am fost eu suficient de explicita in discutia respectiva.
Eu nu am Roaming si de-abia acum cand am ajuns in tara si mi-am deschis telefonul am aflat ca v-am lipsit si v-am dat motive de ingrijorare, lucru pt. care fac inca o data mea culpa si promit sa nu se mai intample (nici nu mai am cum ca asta cred ca a fost tot concediul nostru, din pacate). Si mie mi-a fost tare dor de voi si imi pare rau fiindca realizez ca n-am nici o sansa sa ma pun la curent cu noutatile, la cat s-a scris aici in lipsa mea.
Pup intregul si sper ca sunteti bine toate!

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
25+Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Roxana i-am spus si Teodorei avea saptamana trecuta 1.300 si cica e ok. Eu nu vreau un bebe gras pentu ca nasterea va fi - sper - naturala si nu am nevoie de un bursuc... Are el timp apoi sa ia in greutate cat pohteste!

Ia uitati ce am gasit la tipele de iulie-august. Mi se pare interesant...

In primul rand, in mod normal, o persoana respira in doua moduri : fie are o respiratie toracica fie una abdominala. Ca sa va dati seama ce respiratie aveti stati relaxate, cu ochii inchisi, cu o mana pe torace si cu una pe burta si respirati normal. Astfel observati ce mana se misca, ori cea de pe torace, ori cea de pe abdomen. Eu respir toracic.
- Respiratia toracica este una superficiala, adica inspir si aerul parcurge cumva doar jumatate din traseu intrucat il expir imediat. Nu stiu exact cum sa ma fac inteleasa.
- Respiratia abdominala este cea in care aerul parcurge tot traseul ajungand in abdomen. Cele cu respiratie preponderent toracica, este ca atunci cand trageti aer mai adanc. Simti cum ti se oxigeneaza organismul.

O respiratie buna, in timpul travaliului va ajuta :
· Sa oxigenati mai bine bebelusul, astfel incat sa nu intre in suferinta ;
· Sa scurtati travaliul ;
· Sa va usurati travaliul, adica durerile sa fie ameliorate, etc.

In timpul travaliului se recomanda mai multe tipuri de respiratii in functie de dilatarea existenta :
1. Respiratia ‘vant de primavara’ , este recomandata la o dilatatie de la 3 cm. Unii medici o recomandata chiar pe toata durata travaliului. Este o respiratie pur abdominala, in care inspir lung, ajunge aerul in abdomen si expir lung cu buzele tuguiate scotand acel suierat ca un vant usor.
2. Respiratia de la 5-7 cm, recomandata uneori la aceasta dilatatie. Mie mi se pare cumva mai anormala, adica nu mi se potriveste natural si atunci ar trebui sa o exersez sau, pur si simplu, sa continui cu respiratia vant de primavara. Consta intr-o respiratie (inspiratie si expiratie) fie numai nazal fie numai pe gura. Eu o asemen cu respiratia sportivilor. E ca atunci cand alergi, obosesti, si te opresti ‘sa-ti mai tragi sufletul’. De ex. : nazal, respiri pe nas repede si profund. Tragi mult aer pe nas pe care il expiri tot pe nas intr-un ritm alert.
3. Respiratia de pe la 8 cm atunci cand iti vine sa te scremi, sunt anumite femei carora le vine sa se screme mai repede decat e cazul (adica au dilatatie incompleta) si moasa sau doctorul le spune sa nu mai impinga. Daca ar impinge, beblusul ar avea un pic de suferit si, plus de asta, mama se poate rupe. Usor de zis, greu de facut in acele momente. Ca sa realizati exact cum e aceasta respiratie luati o lumanare aprinsa, tineti-o in mana, cu mana intinsa, si incercati sa o stingeti. Respiratia utilizata in acel moment este respiratia recomandata in cazul relatat din timpul travaliului deoarece are rolul de a trage un pic capul copilului inapoi pana cand ne vom dilata complet. Insa poate nu e cazul unei astfel de respiratii la noi.
4. Respiratia de la 10 cm, respiratia utilizata cand dilatatia e completa si momentul expulziei este atat de aproape. In acest moment ni se spune sa impingem, sa ne scremem. Acest ‘scremut’ este si el de mai multe feluri. Va redau doua tipuri care sunt gresite in timpul travaliului si care nu ne prea ajuta mult la a ne vedea bebelusul mai rapid, si anume : atunci cand te scremi mai mult cu fata, atfel incat simti ca iti ies ochii din cap. Nu te ajuta decat sa ti se sparga ceva venisoare pe fata. Un alt tip de scremut oarecum gresit este cel din fund. Scremutul cel mai eficient este cel in care este angrenat si pelvisul. Cum ne dam seama ca ne scremem corect ? Greu pentru mine – atat de explicat cat si de facut. Nu va recomand sa incercati prea mult acum acest scremut. Mai ales cele cu contractii. Se spune ca te scremi corect in momentul in care inspiri adanc, expiri putin din aerul inspirat, iar cu restul aerului impingi (nu stiu cum sa explic – e ca si cand iti tii respiratia dar de fapt nu o ti-o tii, ci impingi expirand cate putin). Oricum in acest stadiu al travaliului te ajuta si moasa, si instinctul, si natura si bebelusul, asa ca nu ramaneti nenascute. Este partea cea mai scurta a travaliului.


Bebe Yannis Edmond in evolutie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Annisia, pai tocmai ca nici eu nu vreau un grasan de 4 kile cum ma ameninta aia la eco ieri, ca vreau sa nasc natural. In plus cumnata mea a facut cezariana ptr ca i-au zis la eco ca are 4 kile si ceva si a avut 3.3 kg. Asa ca...Si eu respir tot toracic, inteleg ca noi avem de lucru cu respiratia.



Rox 29+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Da si eu tot toracica... Bine, eu nu am corectat textul, ci doar l-am copiat de la mamicile de iulie-august. Micile sau marile greseli, nu mi le asum. Oricum mi s-a parut interesant exercitiul....

Bebe Yannis Edmond in evolutie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Gata balaceala pe ziua de azi, am tot mers la piscina. Insa obosesc repede, de abia fac 3 ture dus-intors in bazin. Si dupa prima gafai si abia astept sa ajung la margine. In plus am impresia ca inot greu si nu ma tine apa.

Acum o odihna, desi ma coc de cald. M-am si enervat ca nu dau deloc de sotul meu, si am sunat ca fraiera de vreo 5 ori. O sa creada omul ca nasc!

Rox 29+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

Astazi l-am simtit pe bb, am fost asa de fericita.
Oricum eu am ramas impresionata de cat de frumos s-au purata cei de la giulesti cu mine. Si nu le-am dat nimic, decat la sfarsait doctoritei care mi-a facut eco. Oricum vreau sa spun cand am ajuns acolo imediat m-au luat in primire. Dupa ce au vazut ca bb e ok si ca misca, m-au intrebat daca vreau sa ma internez cateva zile sa ma tina sub observatie si sa ma linistesc eu. Normal ca nu am vrut, dar oricum va spun, ca am fost in multe spitale, si nimeni nu s-a purtat asa frumoas cu mine. POate ca am avut eu noroc sa dau peste doctori "constinciosi".

29+ Alex
http://bd.lilypie.com/qZ8Fp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Teodora, ti-am zis ca depinde de pozitia lui BB, nici eu nu simt mereu la fel. Azi a fost bb linistit, ieri am zis ca rupe burta. Tanti aia la eco m-a intrebat daca si fetita mea tot asa "topaita" este.

Rox 29+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Alex e asa dulce, il tot pupa pe BB si zice sa ii explic eu ca e sora lui. Nici nu ne mai intelegem ca ea vrea sa iasa mai repede, ca e destul de umflata burta. Si cand ii zic ca BB trebuie sa mai creasca putin ca e prea mic, zice ca nu trebuie sa creasca prea mult ca ea vrea sa fie mic.

Rox 29+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput