Mamici de Noiembrie - Decembrie 2007 (37)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Neata fetelor, sa avem o zi minunata si sa facem fata caldurii cu usurinta. Fetelor, va dati seama prin cite am trecut impreuna, imi amintesc si acum de inceputul sarcinilor noastre, uneori eram atit de speriate si nestiutoare, intrebam in stinga si in dreapta (bine, mai facem asta si acum, dar stim mult mai multe ca la inceput) si cite le intrebam pe fetele care mai au copilasi... Si ma uita la noi acum, poate n-ati realizat, dar unele se afla deja la jumatatea sarcinii (Roxana a trecut deja de citva timp de jumatate), iar altele, printre care si eu, deja ne aflam foarte aproape, mai avem un pas...Oare cum o sa fim cind ne apropiem de marele final? Binenteles, tot impreuna, chiar si dupa nastere, ne vom intilni tot aici si vom impartasi nazdravaniile comorilor noastre...Vom creste si noi odata cu copilasii...
Ei, ce parere aveti de propunerea pe care v-am facut-o ieri? Despre chestia cu incuscritul...



bebe si burtik

Jasmin17+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Raluca, vad ca ai citit si tu ce s-a scris la acel subiect, si eu sunt de acord cu Cami, mi-am exprimat parerea si am fost pusa la zid de o fata. Cu toate astea o inteleg, zicea ca e pe ultima suta de metri inainte de nastere si cred ca e stresata si speriata, de aceea o iert. Mi-a zis ca ea nu are curajul pe care-l am eu de a ma uita la eco si la DVD-ul lui bebe, ca si cum mi-ar fi reprosat ca am curaj. Ma mira faptul ca nu are acest curaj, fiindca eu il scot din piatra seaca pt copilul meu, iar daca nu ar exista curaj, l-as inventa pentru el... dar cred ca nu sunt eu singura care ar fi in stare de asa ceva, cred ca pe toate copiii ne fac mai puternice si mai curajoase... Eu am sa continui sa merg si la Iosup (nu sunt convinsa ca e numai vina lui, caci nici ceilalti doctori nu au vazut nimic si n-au descoperit nimic, iar asta trebuie sa insemne ceva), dar am sa cer si parerea altui ecografist, sa vad daca spusele lor coincid... si daca nu, merg si la al treilea...

Pussi, cum va simtiti azi? Sper ca nu mai vomitati...of. Da, 3 uni trec repede. Tati al vostru s-a intors? Sau sunteti tot singurei?



bebe si burtik

Jasmin17+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

pussi, eu chiar aseara am trecut pe la un magazin mothercare din Bucuresti, dar nu aveau decat hainute si jucarii. Eram curioasa daca se manevreaza usor si ce greutate are. Am vazut ca au un sediu mai mare in sector 1. Cand merg acolo o sa ma uit si de cel care te intereseaza pe tine.

Si daca tot suntem in tema, eu m-am indragostit de carutul 4Seasons

http://www.maclarenbaby.com/us/index.php?option=com_content&task=view&id=351&Itemid=88889447,
in special de husa pt toamna. Din pacate nu am vazut in ro.

Cat despre problemele care pot aparea la un carut - din cate am citit s-au intamplat la majoritatea marcilor. Cred ca pana la urma unul usor si comod e cel mai bine si pentru noi si pt bb.

Va doresc un weekend cat mai placut!


22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adalia spune:

quote:
Originally posted by creem

Jasmin, eu am UM la fel ca a lui Dany, nu ca al tau. Dar ea nu are DPN ca al meu ci cu doua sapt mai tarziu, asta era nelamurirea mea. Pentru ca la mine se potriveste si cu ce imi spune dr si cu echografiile.

Bai ce caldura, nu stiu cum o sa trecem prin vara asta - cred ca tare greu!

Luni merg la stomatologam o masea care imi face probleme. Voi ati avut astfel de probleme? Am voie sa merg?

19+



la dentist ai voie, dar din cate stiu eu, anestezia se face doar cu acordul medicului ginecolog!!

adalia 19+

a happy mom-to-be

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adalia spune:

quote:
Originally posted by Jasmin012

Neata fetelor, sa avem o zi minunata si sa facem fata caldurii cu usurinta. Fetelor, va dati seama prin cite am trecut impreuna, imi amintesc si acum de inceputul sarcinilor noastre, uneori eram atit de speriate si nestiutoare, intrebam in stinga si in dreapta (bine, mai facem asta si acum, dar stim mult mai multe ca la inceput) si cite le intrebam pe fetele care mai au copilasi... Si ma uita la noi acum, poate n-ati realizat, dar unele se afla deja la jumatatea sarcinii (Roxana a trecut deja de citva timp de jumatate), iar altele, printre care si eu, deja ne aflam foarte aproape, mai avem un pas...Oare cum o sa fim cind ne apropiem de marele final? Binenteles, tot impreuna, chiar si dupa nastere, ne vom intilni tot aici si vom impartasi nazdravaniile comorilor noastre...Vom creste si noi odata cu copilasii...
Ei, ce parere aveti de propunerea pe care v-am facut-o ieri? Despre chestia cu incuscritul...



bebe si burtik

Jasmin17+Daniel



intalneala de dupa nastere e o idee buna si usor de realizat, mai ales pt cele care sunteti din bucuresti....noi, cele din provincie, ne deplasam mai greu >)

adalia 19+

a happy mom-to-be

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Adalia, da, pacat ca unele fete stau departe de Bucuresti, dar poate cindva veti avea treburi pe-aici...Oricum, vad ca nimeni nu are chef de intilneli, nici macar cele din Bucuresti...



bebe si burtik

Jasmin17+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna!
astazi nu am iesit nicaieri, stam in casa de frica zapuselii.A inceput sa adie usor vantul...

Magazinul Mothercare din Mall Vitan este intrem de "slabut", are mai mult hainute pt. copii si cateva jucarii.
Am fost si la cel din Dorobanti, este muuuult mai mare, cu o gama mai bogata de produse.Este chiar deasupra Pietei Dorrobanti, nu pe partea cu Calea Dorobanti, ci pe cealalta.Din cand in cand au ai reduceri (cred ca vor fi si acum prin iulie-august,nu stiu sigur).

Pussi, daca reusesc sa trec saptamana viitoare pe acolo, ma interesez.Eu vreau sa ma duc pentru haine de gravida, la cel din Mall au 2-3 bluze si 2-3 modele de pantaloni (desi aveau un catalog mult mai "bogat"). Mi-au spus ca la cel din Dorobanti (unde cred ca au si depozit) voi gasi mai multe modele.

Am vazut si la noi Maclaren, tot la Mothercare.


Jasmin, eu am descoperit desprecopii acum vreo 4 ani; pe atunci cumparam reviste, ahtiata dupa informatii- din pacate erau cam acelesi in toate.Am descoperit forumul, am continuat cu revistele pe care am constatat ca le cumpar doar sa fie, ca de fapt toate informatiile de acolo le gasesc aici (aici chiar mai multe...).
Am cunoscut fetele de la mai-iunie 2004, am trecut prin emotii impreuna.Am impresie uneori ca le cunosc copii f. bine, mai bine poate decat pe cei din familie gen nepoti, etc.

Ma gandesc ca poate emotiile si temerile ar fi fost mai mari fara desprecopii, de multe ori am primit sprijin si informatii pe care nu stiam unde sa le gasesc.

Este drept ca acum, cand copilasii sunt mai mari-de pe la 2 ani incolo, timpul este mai putin si deja copilasii sunt foarte diferiti, ca trecem prin experiente diferite. Cat sunt bebelusi insa, avem cam aceleasi etape de dezvoltare si este bine sa stim chiar dinainte prin ce putem trece,la ce sa ne asteptam; cred ca face ca totul sa para mai usor


Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Cami, asa e, la un moment dat, fiecare copil, marindu-se un pic, incepe sa-si arate personalitatea si deja nu mai seamana unul cu celalalt, dar intr-adevar, cind sunt mici, se manifesta cam toti la fel, dar e totusi mai greu mai ales pt cele fara experienta. Si apoi, parca timpul trece mai usor cind ai cu cine sa-ti impartasesti temerile si emotiile, nu te mai simti atit de fragil. Parca e si o experienta acumulata, chiar daca in sarcina nu ni se intimpla la toate aceleasi lucruri, macar invatam si altfel, stim ca exista si astfel de manifestari, altfel de probleme si de situatii si toate astea nu fac decit sa ne imbogateasca...
As merge si eu la Mothercare, nu am intrat niciodata intr-un magazin Mothercare, as vrea sa vad preturi, sa fac comparatii...



bebe si burtik

Jasmin17+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

jasmin, parca reiesea dinn mesajul acelei fete ca ar fi avut ceva probleme cu bb, probabil de aceea este panicata si terifiata de momentul nasterii si al intalnirii cu cel mic, sa fie asta un motv pt carer a fost cam dura, cine stie. Si in privinta consultarii a inca un dr ai dreptate, dar la cine vei mai merge? Eu fac eco lunar la consultatia de la dr meu, deja sunt 2 pareri, la pop nu incerc pt ca am auzit ca e asa de ocupat ca nu voi gasi cu siguranta nimic peste 2 sapt, la herghelegiu nu as vrea pt ca iar e ocupat, poate sa merg la medlife, cand eram eu la odiseea de anul trecut se vorbea frumos despre dr chitescu, nici nu stiu ce sa mai zic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

quote:
Originally posted by anacami

Buna!
astazi nu am iesit nicaieri, stam in casa de frica zapuselii.A inceput sa adie usor vantul...
...
Jasmin, eu am descoperit desprecopii acum vreo 4 ani; pe atunci cumparam reviste, ahtiata dupa informatii- din pacate erau cam acelesi in toate.Am descoperit forumul, am continuat cu revistele pe care am constatat ca le cumpar doar sa fie, ca de fapt toate informatiile de acolo le gasesc aici (aici chiar mai multe...).
Am cunoscut fetele de la mai-iunie 2004, am trecut prin emotii impreuna.Am impresie uneori ca le cunosc copii f. bine, mai bine poate decat pe cei din familie gen nepoti, etc.
Ma gandesc ca poate emotiile si temerile ar fi fost mai mari fara desprecopii, de multe ori am primit sprijin si informatii pe care nu stiam unde sa le gasesc.
Este drept ca acum, cand copilasii sunt mai mari-de pe la 2 ani incolo, timpul este mai putin si deja copilasii sunt foarte diferiti, ca trecem prin experiente diferite. Cat sunt bebelusi insa, avem cam aceleasi etape de dezvoltare si este bine sa stim chiar dinainte prin ce putem trece,la ce sa ne asteptam; cred ca face ca totul sa para mai usor...


parerea mea:am un pic mai mult de o luna de cand va cunosc si am impresia ca va stiu de o viata! ma simt ca in familie,nu ma simt data la o parte, simt ca parerea mea conteaza, si in plus ma simt bine cu voi!
de cate ori am nevoie de un sprijin ,o parere, un sfat sau un ajutor moral stiu ca sunteti alaturi de mine si multumesc cerului pt asta(luiDumnezeu)ca existati si ca am putut sa va intalnesc!

STEFANIA+14Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
E usor sa cazi, dar e asa de greu sa te ridici!


foto cu burtici

nu am fost niciodata un manechin

Mergi la inceput