Mamici de Noiembrie - Decembrie 2007 (37)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

XELANOIMIS....ecografia pe care o faci inainte de TT nu are legatura cu ecografia morfo fetala..ecografia morfofetala se face in sapt 20-24 maxim...iar cea pe care trebuie sa o faci tu este aceea pt TT care se face cu maxim 5 zile inainte de TT ...euam facut-o si pe aceea pt TT la 18 saptamani(3-4D)..insa am refuzat TT-ul..iar astazi am facut ecografia morfologica care dureaza foarte mult si masoara anumite organe la bebe care de abia acum sunt formate si dezvoltate..

ROXANA 22+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adalia spune:

quote:
Originally posted by pussi

quote:
Originally posted by anacami

este un ex. f. bun; exista 2 cazuri:
- unul in care alaptezi si nu iti trebuiesc (multe) biberoane-eventual unul-doua in cazul in care sunt probleme cu "tehnica" si ii dai laptic muls de la tine (desi cateva zile pana la rezolvarea "problemei" se poate da cu lingurita sa nu s invete cu biberonul si sa refuze sanul); in acest caz iti trebuie eventual o pompa de muls, pentru ca la inceput sunt suisuri si coborasuri in productia de lapte
- unul in care nu alaptezi dintr-un motiv sau altul- iti trebuiesc biberoane dar nu mai ai nevoie de pompa (pt. oprirea lactatiei se dau medicamente, se folosesc anumite tehnici, pompa nu pt. ca stimuleaza si mai tare).
Sunt lucruri care se pot cumpara imediat dintr-u nsupermarket/ farmacie, la nevoie. Nu are rost sa le cumperi degeaba

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania



noroc cu tine ca ai experienta. Dar, intrebare: e suficient daca cumpar 8 sticlute cu tot cu biberoane(am 2 ieduti de hranit si eu nu stiu daca reusesc sa-i satur) cu tot cu cele de ceai??
Si produsele de la AVENT sunt bune? ca am vazut ca au de toate: pompa, sterilizator si incalzitor de sticle??



PUSSI 15+ CONSTANTIN & ANA

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi



pussi,, eu am auzit ca produsele de la AVENT sunt singurele care merita cumparate.

adalia 19+

a happy mom-to-be

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

JASMIN...eu am inteles ca cel mai bun tratament pt IR este renuntarea la sare...eu asta fac devreo saptamana..este groaznic dar am zis sa incerc...

ROXANA 22+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet74 spune:

Eu nu pot sa dorm pe burtica de mult, si is necajita din cauza asta. Prima data a fost din cauza sinilor, ca ma dureau de numa, acuma burtica nu mai suporta, un doi simt ca ma deranjeaza si nici vorba sa pot sa stau pe ea :(
Problema e ca nici alte pozitii, care imi placeau mie mult, gen misionar, nu mai sunt posibile tot din cauza burticii supersensibile

------------------------
Flory 20+
Is it really true ... ?

Homepage: www.almarl.tk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

PUFULETZ..ai incercat cu un puiutz de perna??

ROXANA 22+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

cum sa nu citim jasminuco ce ne/ai scris..
eu ce sa va zic decat ca nu prea invat mai nimica..ma bazez pe cultura generala din domeniu...
numar zilele...
transpir...
si alte frumuseti de/ale sarcinii...:)

21+ piticul Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adalia spune:

Sheri, bine ai revenit!! ma bucur ca totul este ok pentru tine si bebe....ne-au lipsit glumele tale.



adalia 19+

a happy mom-to-be

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mbontos spune:

quote:
Originally posted by anacami
Mihaela,eu nu mi-am cumparat inca nimic pt. mare, nici nu prea imi place sa merg prin magazine (pt. mine, ca pt. Sebi as haladui zile intregi, pana imi iau talpile foc..).O sa iau o crema de protectie solara care sa fie buna atat de Sebi, cat si de mine (adica din gama de produse pt. copii...)

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania


Camelia mersi de raspuns. O sa caut atunci si eu o tot o crema pentru copii, cu un factor de protectie mare. La costum te-ai gandit? Eu i-am spus sotului meu ca o sa imi iau unul intreg, dar nici nu vrea sa auda (sunt urate ...). Eu i-am zis ca e mai bine pentru bebe, dar... Si apoi cred ca unul normal din doua piese nu mi-ar fi bun, nu am incercat, dar...

Sper sa imi mai dai sugestii...!

Te pup! Si pe bebe!

Mihaela 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

..toata lumea e in concediu???..numai eu am ramas??

ROXANA 22+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

quote:
Originally posted by xelanoimis

Vreau sa fac Triplu Test la Sanador. Stie cineva cu cat timp inainte trebuie sa fac programarea?
Si mai am o nelamurire... legata de eco morfofetala, in unele parti am citit ca se recomanda sap 18-20, in altele 20-22... Pur si simplu nu stiu ce sa cred. Dr ginecolog mi-a zis sa fac programarea tot la Sanador, odata cu TT, asta ar insemna sapt 18.



Daca te duci cu eco facuta in alta parte (cu o zi-doua inainte) nici nu-ti trebuie programare. Eu am facut la Medlife bitestul (doar analiza de sange si interpretarea) si mi s-a spus la tel ca nu e nevoie de programare. In max 15 minute iesisem din clinica. Iar triplu test am facut la Giulesti, tot fara programare. De fapt nici nu se fac programari. Cred ca e la fel la orice clinica.

Singura programare ar fi pentru ecografie, in cazul in care nu ti-o face dr tau.

Eu am ales sa fac si bitestul si triplutestul pentru ca fratele unui prieten are sindromul Down. Nu este ceva cu care traiesc doar parintii.

22+

Mergi la inceput