Mamici de iulie-august 2007 (67)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by amameda
In ultima luna cum bine spunea Nikole mamicile nu mai acumuleaza prea mult fiindca nici bebeii nu se mai dezvolta decat cu cate 15g/zi, iar scaderea in greutate din ultima luna cica ar anunta ca bebe este la termen.

MEDA si 35+



Mai, fetelor, nu va mai faceti griji cu burtica. Puteti avea ditamai burtoiul, dar mult lichid amniotic, si sa faceti o mata de copil (Doamne fereste!, da' s-a mai vazut) sau puteti avea o burtica mititica si sa iasa un bebe mare. In ceea ce priveste dezvoltaea bebeului in ultima luna, mie mi-a luat vreo 300 si ceva de grame in 10 zile, deci peste 30g/zi.

Asa, acum cu zodiile...Eu am in familie si raci (tata, unchi), si lei (unchi, matusi) si toti sunt descurcareti, fiecare cu metoda lui. E drept ca leii sunt mai infipti, dar nici racii nu lasa de dorit. Si la raci conteaza f mult influenta mamei: daca stiti cum sa-i cresteti, o sa fie niste oameni de isprava. Ideea e ca mama sa nu-l invete prea mult pe langa fusta ei, ca sunt f mamosi si influentabili din acest punct de vedere. Ma rog, asta am vazut in familia mea. O sa va trimit pe mailul comun niste profile de zodii pe fiecare zi din an, noua ni s-au cam potrivit. Dar nu mai stiu, era iulaug@yahoo.com sau iulaug2007@yahoo.com?
Eu mi-am innebunit sotul ca vreau ca fata sa iasa rac, nu gemeni (no ofence), dar mi-am dat seama ca o sa se nasca atunci cand vrea ea (cu putin ajutor din partea noastra, ca eu fac cezariana sapt viitoare, dar mi-era frica sa nu iasa ea mai repede) si ca important e sa fie sanatoasa. Om invata-o noi cum sa se descurce in viata. Si-apoi mai e o chestie: nu conteaza numai zodia in care te nasti, ci si ascendentul si pozitia celorlalte planete, iar asta chiar nu o putem hotari noi. Toata polologhia de mai sus este menita sa ma convinga si pe mine ca nu e atat de importanta zodia... Dar tot rac vreau sa fie...

38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

graviduta mailul este iulaug2007@yahoo.com mie imi place f mult zodia rac... si knd am aflat k os a fie rac m.am bucurat f mult e adevarat sunt f mamosi dar eu pe cine am intalnit rac .... si femeie si barbat au fost super!Poate ma atrage pt k si eu sunt semn de apa cine shtie?! oricum deabea ashtept sa vad mailul cu horoscopul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amameda spune:

E drept ca nu toti copii cresc dupa carte si constant ci in salturi, 15g/zi e o medie a ultimei luni. A nu se uita si toleranta de 300g (uneori chiar 400g) in plus sau in minus data de masuratorile ecografice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Nico, e bine ca esti linistita stiind ca e bine ingrijit copilul. eu imi cam fac griji, in special in privinta mancarii. E mai mofturos si de aia. In plus, as vrea sa nu stea acum asa mult ca sa mai mearga o tura pe la inceputul lui august. Atunci mi-ar fi mai bine daca as fi doar cu bb. Vedem noi. Ideea e ca deja mi-e teribil de dor. Si culmea, parca neavandu-l nici pe Stefan vreau si mai mult sa nasc, sa-l vad pe Victor, sa vad cu cine seamana, cum e...

Oana 35+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Dragi gravidute, v-am promis ca redactez ce am invatat eu ieri de la cursul de respiratie sustinut de o moasa. Sper sa ne ajute.

In primul rand, in mod normal, o persoana respira in doua moduri : fie are o respiratie toracica fie una abdominala. Ca sa va dati seama ce respiratie aveti stati relaxate, cu ochii inchisi, cu o mana pe torace si cu una pe burta si respirati normal. Astfel observati ce mana se misca, ori cea de pe torace, ori cea de pe abdomen. Eu respir toracic.
- Respiratia toracica este una superficiala, adica inspir si aerul parcurge cumva doar jumatate din traseu intrucat il expir imediat. Nu stiu exact cum sa ma fac inteleasa.
- Respiratia abdominala este cea in care aerul parcurge tot traseul ajungand in abdomen. Cele cu respiratie preponderent toracica, este ca atunci cand trageti aer mai adanc. Simti cum ti se oxigeneaza organismul.

O respiratie buna, in timpul travaliului va ajuta :
· Sa oxigenati mai bine bebelusul, astfel incat sa nu intre in suferinta ;
· Sa scurtati travaliul ;
· Sa va usurati travaliul, adica durerile sa fie ameliorate, etc.

In timpul travaliului se recomanda mai multe tipuri de respiratii in functie de dilatarea existenta :
1. Respiratia ‘vant de primavara’ , este recomandata la o dilatatie de la 3 cm. Unii medici o recomandata chiar pe toata durata travaliului. Este o respiratie pur abdominala, in care inspir lung, ajunge aerul in abdomen si expir lung cu buzele tuguiate scotand acel suierat ca un vant usor.
2. Respiratia de la 5-7 cm, recomandata uneori la aceasta dilatatie. Mie mi se pare cumva mai anormala, adica nu mi se potriveste natural si atunci ar trebui sa o exersez sau, pur si simplu, sa continui cu respiratia vant de primavara. Consta intr-o respiratie (inspiratie si expiratie) fie numai nazal fie numai pe gura. Eu o asemen cu respiratia sportivilor. E ca atunci cand alergi, obosesti, si te opresti ‘sa-ti mai tragi sufletul’. De ex. : nazal, respiri pe nas repede si profund. Tragi mult aer pe nas pe care il expiri tot pe nas intr-un ritm alert.
3. Respiratia de pe la 8 cm atunci cand iti vine sa te scremi, sunt anumite femei carora le vine sa se screme mai repede decat e cazul (adica au dilatatie incompleta) si moasa sau doctorul le spune sa nu mai impinga. Daca ar impinge, beblusul ar avea un pic de suferit si, plus de asta, mama se poate rupe. Usor de zis, greu de facut in acele momente. Ca sa realizati exact cum e aceasta respiratie luati o lumanare aprinsa, tineti-o in mana, cu mana intinsa, si incercati sa o stingeti. Respiratia utilizata in acel moment este respiratia recomandata in cazul relatat din timpul travaliului deoarece are rolul de a trage un pic capul copilului inapoi pana cand ne vom dilata complet. Insa poate nu e cazul unei astfel de respiratii la noi.
4. Respiratia de la 10 cm, respiratia utilizata cand dilatatia e completa si momentul expulziei este atat de aproape. In acest moment ni se spune sa impingem, sa ne scremem. Acest ‘scremut’ este si el de mai multe feluri. Va redau doua tipuri care sunt gresite in timpul travaliului si care nu ne prea ajuta mult la a ne vedea bebelusul mai rapid, si anume : atunci cand te scremi mai mult cu fata, atfel incat simti ca iti ies ochii din cap. Nu te ajuta decat sa ti se sparga ceva venisoare pe fata. Un alt tip de scremut oarecum gresit este cel din fund. Scremutul cel mai eficient este cel in care este angrenat si pelvisul. Cum ne dam seama ca ne scremem corect ? Greu pentru mine – atat de explicat cat si de facut. Nu va recomand sa incercati prea mult acum acest scremut. Mai ales cele cu contractii. Se spune ca te scremi corect in momentul in care inspiri adanc, expiri putin din aerul inspirat, iar cu restul aerului impingi (nu stiu cum sa explic – e ca si cand iti tii respiratia dar de fapt nu o ti-o tii, ci impingi expirand cate putin). Oricum in acest stadiu al travaliului te ajuta si moasa, si instinctul, si natura si bebelusul, asa ca nu ramaneti nenascute. Este partea cea mai scurta a travaliului.

Va doresc nasteri cat mai usoare cu bebelusi sanatosi, frumosi , destepti si papaciosi (urmand cacaciosi ).


Dana S36 + cu Daria Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Nico, Rm Valcea, hmmm, frumos, Valea Oltului...tare mi-ar place sa-ti fac o vizita, dar cred ca trebuie sa mai asteptam putin!

Apropops de Pampers, am inteles ca cei cu nr 1 sunt recomandati pt nou-nascuti pt ca sunt cu talia mai joasa si nu acopera buricul proaspat legat...cam asa ceva. Normal ca pt voinicei n-ai incotro si iei nr.2...eu am luat nr 1 si o sa vad dupa primele zile daca trebuie sa iau 2 sau raman la 1 o perioada.

Cristina, eu zic ca-Rac in cazul tau! ca sa te asculte si pe tine cineva! desi stiu ca unii Capricorni fac numai cum vor ei ( adica mama si frate-miu) ; eu sunt Fecioara ( si inteleg ce spui ) si sotul e Pesti, bebe iese Rac si tind sa cred ca o sa fie armonie in familie ( cu mine Sefa ! )
Raluca, felicitari pt schimbarea prefixului la saptamani!
Mamii, lasa ca o sa ne descurcam noi pana la urma! cica descurcatul cu bebe se invata pe parcurs, nu trebuie sa-ti iei licenta inainte! eu una sper sa fie adevarat!

quote:
Mey, lasati-o moale cu usturoiul ! Aseara discutam cu sotul despre usturoi si ii spuneam ca as incerca sa mananc dar daca ajungem la spital? Eu voi avea parte de cezariana cu generala si ne imaginam anestezistul chinuindu-se sa ma intubeze dupa o portie de usturoi...
Il si vedeam frecandu-se la ochi, lacrimand si spunand: ii facem rahi!!!!


Meda, ! m-ai convins sa nu ma las prada poftelor in domeniu!



Si acum sa va zic ultimele noutati despre noi: Bebe are in jur de 3.400-3.500 gr, placenta deja e cam imbatranita, lichid inca e destul, colul mai are cam 1cm si un pic si e inca inchis- cu alte cuvinte, bebe e pregatit sa iasa la lumina, dar mai rezist pana saptamana viitoare. Probabil ca plecam duminica la Buc . si m-au sunat si de la Euroclinic si luni ma duc sa ma vada dl dr inca o data. S-ar parea ca am sanse 90 % sa nasc pe 27 , nu 28 (asta daca nu se grabeste bebe).

Asa ca dna Deni, poate aniversam nasterea flacailor in aceeasi zi!










Andicu sapt.38Filip Gabriel
AMR 6 zile

Ultimele poze cu burtik
Camera bebe Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Dana f utile ce ai scris tu aici...multe multumiri, am sa imi scot la imprimanta sa nu pierd si sa recitesc ulterior

35+ bb Kevin Alexander
vacanta Brasil
foto burtik
Sea Paradise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Si eu voiam un Leutz atunci cand credeam ca o sa am un baietel...tati e leu si stiu de ce sunt in stare. Acum ca e fetitza, parca nu mai tin neaparat sa fie in leu. Oricum, eu am DPN pe 27 iulie, cam la limita zodiilor, dar sunt 99% sigur ca o sa am o gogoshik in racushor...si ma bucur pt ca e zodie de apa ca si mine!

Denisa Maria
Mai sunt 5 saptamani!!!

poze cu noi + poze cununie
hainute bebe Denisa Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Intrebare pentru mamici cu bb2 sau 3 : sotii vostri au luat concediul paternal de 15 zile la nasterea primului copil?Mai au dreptul si la al doilea tot de 15 zile?exprimarea legii e destul de ambigua, dar unde legea nu distinge, nici noi nu distingem, nu?

Ile 35 si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 05 sapt.
www.onetruemedia.com/shared?p=298317a6ed3728312027b9&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Paste 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Asta da veste nesteptata. Anto felicitari, sa va fie bine atat tie cat si fetitei. CE frumos ca esti . Din partea mea multe .

Legat de zodii. Eu sunt leu iar sotul rac. Sotul mereu imi spune ca are noroc ca e dragon (cf zodiacului chinezesc dupa an) ca daca era un simplu rac il mancam de mult. Eu in zodiacul chinezesc sunt maimuta.
Vreau sa va zic ca sunt impresionata de el. E foarte familist (cu mine), nu e mamos (ca pe mine ma enerveaza la culme aia de sunt sub fusta mamei). Asta si datorita faptului ca a facut si liceul si facultatea departe de casa apoi a fost la specializare la nemti vreo 3 ani. E ambitios si e si norocos. Doar m-a intalnit pe mine . Asa ca e bine si rac. Dar parca tot leul e mai tare. Na, doar eu sunt leu.
Leul daca isi pune ceva in cap nu es lasa pana nu ii iese. E foarte diplomat si foarte ambitios. Iar fetele cica sunt niste mame model.

Dana S36 + cu Daria Stefania

Mergi la inceput