Surpriza

Surpriza | Autor: Cristina_Sur

Link direct la acest mesaj

E foarte ciudat pentru mine sa ma aflu aici.
Nu am planificat sarcina, am folosit prezervativ si totusi s-a intamplat.
Dupa cateva zile in care m-am tot framnatat ce sa fac, am decis sa pastrez copilul.
Nu sunt casatorita. Prietenul meu e alaturi de mine dar situatia e f dificila avand in vedre ca nici nu suntem impreuna de mult timp.
Nu am considerat ca facem ceva iresposabil avand in vedere ca ne protejam. Si dintr-o data, s-a schimbat totul.
Nu stiu ce-o sa fie nici peste o zi, nici peste un an.
Sunt in saptamana 7. am descoperit sarcina acum 2 zile.
Cand ma gandesc la toata situatia, la cate riscuri sunt, ca nu am luat acid folic pana acum, ca am baut un pahar de vin saptamana trecuta etc, incep sa simt tensiune in zona ovarelor, nu pot sa zic ca e durere, dar e inconfortabil.
Stiam de site decativa ani, dar niciodata nu m-am gandit ca in felul asta o sa ma inscriu. Vad aici atatea mamici fericite, ma simt total aiurea.
Ma intrebam daca mai e cineva ca mine

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Buna, Cristina. Chiar daca este confuza, speriata, iti spun ca un copilas este o minune. Se pare ca acest copil chiar v-a dorit si a aparut in ciuda protectiei voastre. Nu e o problema atat de grava ca nu ai luat acid folic sau ca ai baut un pahar de vin. Ai luat o decizie inteleapta sa pastrezi copilul. Du-te acum la farmacie si incepi sa iei acid folic, fa-ti rapid programare la ginecolog si , in rest, GANDESTE POZITIV. Sa stii ca inclusiv fetele care si-au planificat sarcina au emotii si sunt confuze in momentul in care afla ca au ramas insarcinate. In cazul meu, care sunt insarcinata in 4 luni, acest copil a adus si mai multa dragoste si apropiere in relatia noastra. Te sfatuiesc sa intri la mamici de ianuarie-februarie 2008 de cate ori ai nevoie de sfaturi. Noi suntem alaturi de tine. Felicitari, mamico.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

neata, cristina! o sa fie bine, o sa vezi, nu-ti mai face girji pt un pahar de vin sau ca n-ai luat acid folic...., inainte nu toate femeile socoteau asa fiecare gest si ieseau copii sanatosi si ok.
cat despre felul in care ai ramas insarcinata, pt mine iti dai seama ca e o minune, ca eu ma stradui de nu mai pot si tot degeaba. bafta!


andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Cris, nu iti fa griji in legatura cu acidul folic si cu paharul de vin baut. Eu am serbat ziua sotului meu cu sampanie cu o saptamana inainte sa aflam de sarcina si ma infuriasem si oprisem acidul olic, pentru ca de doi ani luam zilnic si bebe nu mai venea. In plus am cazut si cu motocicleta, ma cataram pe pervaze sa atarn perdele si uite ca e totul in regula. Pe mine ma durea burta exact cum spui tu, durerea vine de la ligamentele uterului care se intind.

Vino la noi la Zuze si te linistim noi!!!

Pupici,
Angelique 13+
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere..., bebe, cum creste
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

quote:
Originally posted by AngeliquedeS

Cris, nu iti fa griji in legatura cu acidul folic si cu paharul de vin baut. Eu am serbat ziua sotului meu cu sampanie cu o saptamana inainte sa aflam de sarcina si ma infuriasem si oprisem acidul olic, pentru ca de doi ani luam zilnic si bebe nu mai venea. In plus am cazut si cu motocicleta, ma cataram pe pervaze sa atarn perdele si uite ca e totul in regula. Pe mine ma durea burta exact cum spui tu, durerea vine de la ligamentele uterului care se intind.

Vino la noi la Zuze si te linistim noi!!!

Pupici,
Angelique 13+
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere..., bebe, cum creste
Mare, Munte, Flori





Si eu si eu, of cand imi amintesc...nu stiam ca sunt gravida , ne protejasem si noi,chiar ma ferisem ca de nu stiu ce, in sapt in care am aflat ca sunt insarcinata bausem cam doua pahare de sampanie la servici(sarbatoaream cu colegii intoarcerea din vacanta si stateam la un pahar de vorba cu o sampanie in fata),ma si vopsisem , offfff cand am vazut doua liniute pe test mi s-au muiat picioarele...am inceput sa iau acid folic imediat ce am descoperit sarcina si pana in prezent Slava Domnului e totul bine!
Asa ca Cristina draga nu iti fa griji ,D-zeu acum ti-a trimis puiul , asa a fost sa fie...bucura-te de sarcina si de acum incolo ai grija de tine si bb din burtca.
A...si nici noi nu suntem inca casatoriti...stiu ca ideal e ca un bb sa vina intr-un cuplu legat in fata Domnului(eu chiar sunt f conservatoare in unele privinte) DAR un bebe e dat de Sus si am convingerea ca lucrurile se vor aseza cum e mai bine pentru voi, si veti forma o familie frumoasa cu sau fara acte...inca!


35+ bb Kevin Alexander
vacanta Brasil
foto burtik
Sea Paradise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

FELICITARI !

Nu iti face probleme pentru paharul d evin ..eu nu stiam ca sunt ,am baut tequila la o petrecere ,am dansat ,am mers la sala si faceam ca nebuna exercitiile de 3 ori /saptamana , lus carat greutati...a fost bine ..cand Dumnezeu are un plan cu tine .....te fereste de tot raul !

Sanatate multa si poti incepe de acum sa iei acid folic ,sa te hranesti corect ,sa te feresti de infectii ,de raceli si sa va bucurati de toata perioada asta!


30+

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

cristina,

eu cu 2 zile inainte sa fac testul de sarcina am fost intr-un club, am baut 1 bere jumate si am fumat aproape un pachet de tigari si bb e bine mersi.

la fel, o prietena de-a mea a baut intr-o seara votca inainte sa stie de sarcina iar copilul este, binenteles ok.

Felicitari!

anca 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_72 spune:

Dar daca faci un test Papanicolau si culturi col , nestiind ca esti insarcinata, si pe urma afli ....ce se poate intampla ?


Ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

quote:
Originally posted by ella_72

Dar daca faci un test Papanicolau si culturi col , nestiind ca esti insarcinata, si pe urma afli ....ce se poate intampla ?


Ella




Banuiesc ca nimik rau ,daunator copilului!

30+

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crishtina spune:

Test Papanicolau am facut dupa ce am aflat ca sunt insarcinata. E printre primele analize obligatorii care se fac aici. Deci daca e recomandat nu are cum sa fie vreo problema.

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_72 spune:

Va multumesc mult pentru raspuns fetelor .........dar de ce intreaba asistenta , inainte de test, daca esti gravida ?

Ella

Mergi la inceput