Bulgaria...impresii, drum, hoteluri (6)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Camys nu stiu cand fac ei decontarile dar cred ca ti-am mai zis, in momentul in care am achitat (suma integrala) mi s-au dat voucherele. Nu mi se pare ok sa platesti de 2 luni si inca sa nu le ai. Nu ai dat un telefon la hotel macar sa vezi daca ai rezervarea facuta? Atunci ar fi in regula.

Bulgaria, 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madairina spune:

Si noi am primit voucherele in momentul in care am platit. Eu cred ca asa e normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory1974 spune:

Bee.....Multumim pentru raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

quote:
Originally posted by Roxi74

Ceau fetelor,
In sfarsit ajung si eu sa-mi spun parerea despre concediul bulgaresc: SUPER. Am fost in Obzor la hotel Riu Miramar: NEMAIPOMENIT. La receptie am fost tratati cu sampanie, iar copiii cu suc. In prima noapte am primit un apartament, camera care ar fi trebuie sa o primim nu era libera, a doua zi urma sa ne mutam. A doua zi n-a fost libera camera repartizata asa ca am primit alta: potitie centrala, vederea la mare si piscine, suprafata camerei aproximativ 50m patrati. Pentru noi am avut 2 paturi pe care le-am unit, iar pt copii o canapea suificient de mare ca sa doarma 3 persoane. In camera se aspira zilnic, se curata integral baia, lenjeria se schimba la 3 zile, iar prosoapele la cerere. Macarea foarte buna, in restaurant era curat, toata lumea super amabila. Apa in piscine foarte curata, putin mai rece fata de apa marii. Plaja curata, intrarea in mare destul de buna, apa foarte curata si calda (un lucru neobisnuit pt mine: am vazut crabi pe fundul apei, eu stateam in apa mai sus de genunchi- 50-60cm). Parcarea pazita, plaja pazita, nimeni nu se atingea de lucrurile noastre nici la piscina nici la plaja. Drumul a fost OK, sosele ca si in Romania, nici mai bune, nici mai proaste. Singura problema am avut-o la dus deoarece am gresit putin drumul si am facut un ocol de vreo 100 de km, dar pana la urma am ajuns unde trebuia. Toata ziua erau organizate diferite activitati pt copii si adulti, iar seara erau spectacole. Apa de la dozator era buna, vinul era de asemenea bun, iar referitor la bere sotul a spus ca i-a placut. Daca suntem sanatosi si anul viitor tot acolo vom merge.



Poti sa-mi raspunzi si mie la cateva intrebari:
- exista frigider in camera ?
- sezlongurile si umbrelele de la piscina se platesc ? dar cele de pe plaja ?
- copii au asigurat pot separat ?
- am vazut cateva poze cu statiune si am ramas cu o impresie nu tocmai placuta pentru ca totul era in constructie. Asa este ?
- exista magazine in jur ?
- cu ce agentie ai mers ?


Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )


"This is your time. This is your dance.
Live every moment. Leave nothing to chance.
Swim in the sea. Drink of the deep.
Embrace the mystery of all you can be."


PERLELE RUTICAI
RUTY SI THEA AU PAGINUTA
POZE
www.sanatatealoevera.ro " target="_blank">Vrei sa fii liber ?

www.triburile.ro/35735.html" target="_blank"> JUCATI TRIBURILE



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabri71 spune:

quote:
Originally posted by mistic

Gabri, Sprite-ul la 2 l este 3 leva (gasesti chiar si cu 2,80). Marketuri sunt multe, 1 leva = aprox. 1.6 ron. sfatul meu e sa schimbati euro in vama (e pe dreapta un exchange) si au cursul f bun 1 eu= 1.93 leva (in statiune nu gasesti mai mult de 1.88). in Varna am gasit si cu 1.95

Berea. Nu ma pricep personal, dar sotzu si familia cu care am mers, da. Cica e buna la gust dar nu-i asa tare ca la noi. Dozatoarele mergeau f bine. N-am auzit sa se planga cineva de asta. In plus tot timpul lobby barul era ful de oameni (ma gandesc ca daca nu mergea ceva...nu stateau, nu?)

Noi asternuturile le-am avut f curate. Albe si aproape noi. Aerul conditionat a functionat perfect. Nu am vazut vreun gandac (daca vedeam vreunul imi luam copilul si o tuleam, clar). La baie totul a functionat f bine...

la etj 6 era o menajera batranica cu ochelari. O fi mai cinstita femeia decat alea de la alte etaje... cere si tu la etj 6


Sal,
Mersi de sfaturi!
Prin ce vama ati trecut ?
In Nisipuri, n-ati incercat sa schimbati la Reiffesen Bank-am vazut pe site-ul statiunii ca ar fi- ?
All my best!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

quote:
Originally posted by camys_2000

Am si eu o intrebare...haioasa, hilara...ingrijoratoare...
Pes curt: nu stiu care e sistemul agentiilor din Romania care colaboreaza cu agentii din Bulgaria...dar e posibil daca achiti biletele cu 2 luni inainte la agentie si ei rezerva locurile, urmand ca agentia sa plateasca mai departe abia saptamana asta ( adica dupa 2 luni de la rezervare) si sa-mi dea biletele cu 2 saptamani inainte de plecare?

Carmen si bebe Catalina Nicole (21.10.2004)

FILMULETZ http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1712e9e5f8ebb82b8090cb

http://photos.yahoo.com/camys_2000



Am avut si eu aceasta intrebare. Pe scurt: am achitat integral in aprilie, la tg de turism, iar voucherele le-am primit in saptamana dinaintea plecarii. Am plecat luni, 2 iulie si agentia ne-a chemat sa luam actele miercuri, saptamana anterioara.
Deci se practica. Si am luat vouceherele scanate deoarece cele originale nu au ajuns. Cei de la agentie au zis ca din cauza Postei, tind sa ii cred ... la cate scrisori mi-a pierdut mie draga noastra posta. Nu am avut deloc pb.
Concediu placut!

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mistic spune:

quote:
Originally posted by Gabri71

quote:
Originally posted by mistic

Gabri, Sprite-ul la 2 l este 3 leva (gasesti chiar si cu 2,80). Marketuri sunt multe, 1 leva = aprox. 1.6 ron. sfatul meu e sa schimbati euro in vama (e pe dreapta un exchange) si au cursul f bun 1 eu= 1.93 leva (in statiune nu gasesti mai mult de 1.88). in Varna am gasit si cu 1.95

Berea. Nu ma pricep personal, dar sotzu si familia cu care am mers, da. Cica e buna la gust dar nu-i asa tare ca la noi. Dozatoarele mergeau f bine. N-am auzit sa se planga cineva de asta. In plus tot timpul lobby barul era ful de oameni (ma gandesc ca daca nu mergea ceva...nu stateau, nu?)

Noi asternuturile le-am avut f curate. Albe si aproape noi. Aerul conditionat a functionat perfect. Nu am vazut vreun gandac (daca vedeam vreunul imi luam copilul si o tuleam, clar). La baie totul a functionat f bine...

la etj 6 era o menajera batranica cu ochelari. O fi mai cinstita femeia decat alea de la alte etaje... cere si tu la etj 6


Sal,
Mersi de sfaturi!
Prin ce vama ati trecut ?
In Nisipuri, n-ati incercat sa schimbati la Reiffesen Bank-am vazut pe site-ul statiunii ca ar fi- ?
All my best!



Am mers prin Vama Veche. Drumul Vama-Nisipuri bun. Am mers si cu 150 km/h. O portiune dar mica era carpit. Nu este de speriat. In Nisipuri nu am schimbat decat vreo 50 eu.Noi ne-am schimbat banii in vama ti-am zis parca de exchange-ul chiar de la granita (imediat ce treci de romani - pe dreapta este exchange-ul si pe stg dugheana de unde iti iei vigneta (5 euro). Este si Reifeissen Bank, dar nu mai stiu cursul (dar ma indoiesc ca in toata statiunea este 1,88 si la banca sa fie mai mult....)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danilamonica spune:

Am venit inapoi.. a fost superb..inca nu m-am adaptat la ritmul de la serviciu..o sa va pun si link cu poze
Dar deocamdata pe scurt :
- drumul prin Vama-Veche: la granita 5 eur/ rovigneta;am trecut in 5 minute pe la orele 14 ca eu atunci ajuns... am schimbat la singura casa de acolo cam 300 RON : la 0.55 ron/1 leva ; apoi la hotel am gasit curs mai bun la 0.50 Ron /leva
Drumul cu indicatoare, fara politai, bunicel si usor de gasit...cam greu in albena cu hotelul ca pana am descoperit cum era cu stradutele si cu sensurile de mers cu masina pana la parcarea de la Kaliakra ne-am invartit vreo jumate de ora....
Am stat la hotel Kaliakra : camera in zona noua a hotelului foarte frumoasa cam 2,5m pe 4m cu 1 pat de o persoana + 1 pat matrimonial; + 1 canapea; birou+ TV,doua dulapuri mari in perete; o baie mare cu dus, balcon cu masuta plastic si doua scaune si vedere la mare....
Masa la all-inclusive merita: am mancat ca spartii 9ai mei ca eu eram dupa dieta) iar fii-miu dupa 2 zile invatase drumul la pizza+inghetata si la bar se aseza pe scaun si cerea: "orange juice".. n-avea nici o taina..
La piscina super am folosit toate piscinele si cea de la Arabella si cele 2 de la Kaliakra(adulti+copii). Foloseam sezlongurile de la piscina si fugeam pana la mare doar cu 2 prosoape ne bronzam si faceam baie in mare apoi iar la piscina la umbra de pe la 10:30 si zaceam pana la 12:00 cand faceam un dus in camera si la masa..ne umpleam burticile si trageam un pui de somn in camera..pana dupa amiaza cand baietii o zbugheau la un volei+fotbal pe plaja si eu cu o carte si un suc/gin la piscina ma odihneam linistita.. ce viata....
Prosoapele si cearceafurile ni le schimba zilnic o camerista care nu prea stia decat 3 cuvinte in engleza tanti "Nutzi" (pe la jumatatea vacantei ne-a lasat un cartonas cu numele ei si noi i-am dat 2 leva, iar la plecare 5 euro ca era de treaba).
Toti chelnerii zmabeau cum iti intalneau privirea , cei de la receptie foarte simpatici, barmanii la fel.. intr-un cuvant a meritat fiecare euro platit .....

Va mai scriu ...
Monica



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabri71 spune:

quote:
Originally posted by mistic

quote:
Originally posted by Gabri71

[quote]Originally posted by mistic

Gabri,



Am mers prin Vama Veche. Drumul Vama-Nisipuri bun. Am mers si cu 150 km/h. O portiune dar mica era carpit. Nu este de speriat. In Nisipuri nu am schimbat decat vreo 50 eu.Noi ne-am schimbat banii in vama ti-am zis parca de exchange-ul chiar de la granita (imediat ce treci de romani - pe dreapta este exchange-ul si pe stg dugheana de unde iti iei vigneta (5 euro). Este si Reifeissen Bank, dar nu mai stiu cursul (dar ma indoiesc ca in toata statiunea este 1,88 si la banca sa fie mai mult....)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CatXO spune:

quote:
Originally posted by danilamonica

Am venit inapoi.. a fost superb..inca nu m-am adaptat la ritmul de la serviciu..o sa va pun si link cu poze
Dar deocamdata pe scurt :
- drumul prin Vama-Veche: la granita 5 eur/ rovigneta;am trecut in 5 minute pe la orele 14 ca eu atunci ajuns... am schimbat la singura casa de acolo cam 300 RON : la 0.55 ron/1 leva ; apoi la hotel am gasit curs mai bun la 0.50 Ron /leva
Drumul cu indicatoare, fara politai, bunicel si usor de gasit...cam greu in albena cu hotelul ca pana am descoperit cum era cu stradutele si cu sensurile de mers cu masina pana la parcarea de la Kaliakra ne-am invartit vreo jumate de ora....
Am stat la hotel Kaliakra : camera in zona noua a hotelului foarte frumoasa cam 2,5m pe 4m cu 1 pat de o persoana + 1 pat matrimonial; + 1 canapea; birou+ TV,doua dulapuri mari in perete; o baie mare cu dus, balcon cu masuta plastic si doua scaune si vedere la mare....
Masa la all-inclusive merita: am mancat ca spartii 9ai mei ca eu eram dupa dieta) iar fii-miu dupa 2 zile invatase drumul la pizza+inghetata si la bar se aseza pe scaun si cerea: "orange juice".. n-avea nici o taina..
La piscina super am folosit toate piscinele si cea de la Arabella si cele 2 de la Kaliakra(adulti+copii). Foloseam sezlongurile de la piscina si fugeam pana la mare doar cu 2 prosoape ne bronzam si faceam baie in mare apoi iar la piscina la umbra de pe la 10:30 si zaceam pana la 12:00 cand faceam un dus in camera si la masa..ne umpleam burticile si trageam un pui de somn in camera..pana dupa amiaza cand baietii o zbugheau la un volei+fotbal pe plaja si eu cu o carte si un suc/gin la piscina ma odihneam linistita.. ce viata....
Prosoapele si cearceafurile ni le schimba zilnic o camerista care nu prea stia decat 3 cuvinte in engleza tanti "Nutzi" (pe la jumatatea vacantei ne-a lasat un cartonas cu numele ei si noi i-am dat 2 leva, iar la plecare 5 euro ca era de treaba).
Toti chelnerii zmabeau cum iti intalneau privirea , cei de la receptie foarte simpatici, barmanii la fel.. intr-un cuvant a meritat fiecare euro platit .....

Va mai scriu ...
Monica



pozele noastre

poze_2006




Ma bucur ca v-a placut si de-abia astept sa mergem si noi saptamana viitoare. Poate mai reusesti sa intri sa-mi dai si mie alte sfaturi.

Pupici

Mergi la inceput