Bulgaria...impresii, drum, hoteluri (6)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katty spune:

In postul meu de mai sus am gresit fiindca eu stiam de Diamond, dar ei au avut in intentie sa rezerve acolo, n-au gasit si au mers pana la urma la Dolce Vita. Mai avem niste prieteni care au plecat vineri si stau la Monastery. Asa ca in momentul in care am ce povesti si poze iti zic.
Din primele impresii ea mi-a zis ca a fost super, super, super. Ei sunt mai pretentiosi si au si o fetita mica de aproape 3 ani.

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy26 spune:

Dari Scumpi, si noi plecam la berlin Green pe 1 August , si cum se pare ca problema la ordinea zilei este parcarea , te-as ruga sa-mi spui cum e la Berlin ..Exista parcare pazita ?Sunt suficiente locuri ?Hotelul este departe de plaja si de centrul statiunii?

Daca mai ai si alte sfaturi utile , te astept cu drag.

Va pup pe toate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Dragelor,
Ne-am intors sambata din Albena, hotel Oasis.
Am plecat la 4.00 de acasa si am ajuns la 10 in Albena. Granita se trece lejer la dus, iar la intors nu te intreaba nimeni de sanatate, treci ca-n branza, nici pasaportul nu-l arati. Traiasca Uniunea Europeana!

Per ansamblu a fost excellent, noi din nou nu regretam alegerea facuta. Singurul disconfort constatat de sotul meu a fost ca era piscina mica (eu una nu inot asa ca imi era egal).
Camerele sunt ok, curate, sufficient spatiu pentru noi: familie cu 1 copil. Prietenii care aveau 2 copii aveau o mica lispa de spatiu din cauza patului suplimentar.
Nu au frigider in camera, si nici minibar, desi pe site-uri scrie ca au. Nu am avut nevoie de el, dar fetele care vor sa ia lapte in camera s-ar putea sa simta lipsa.
Am avut aer conditionat si Tv in camera, prosoape schimbate la cerere (cand le gaseau aruncate pe jos), mancare multra, gustoasa si destul de variata – si cei mai mofturosi gaseau de mancare. Una peste alta la banii pe care I-am dat a fost excellent.
Era animatie ziua (gen concursuri de tot felul: darts, popice, petanque), se dadeau diplome… era fain. Aveau animatori care vorbeau romaneste. Seara erau spectacole super dragutze si animate.
Plaja e aproape, adica faci maxim 5 minute tarandu-te. Alt neajuns (din partea sotului_ ca trebuia sa mearga sa isi cumpere bere de la supermarket, ca nu putea merge pe jos pana la hotel ca se deshidrata. Anul trecut stand la Kaliakra-Dobrotitsa ii era mai usor ca era fix pe plaja.
Inconvenient major! Romanii nostri… atata toparlanie, mitocanie si ciobanie e greu de gasit intr-un singur popor. Se duceau acolo pusi deja pe harta, vezi doamne le arata ei bulgarilor cum se face treaba… penibili… Sincer mi-e rusine rauuuuu ca-s romanca la momente din astea.
Sareau in piscine cu salturi de strand din Berceni (eu stau in Berceni, asa ca no offence), fara sa le pese ca-s copii sau altii care vor sa zaca linistiti in apa. Faceau glume ieftine si aluzii de 3 lei… oribil… Am fost 4 familii in gasca (am avut surpriza neplacuta ca unul din prietenii nostri sa fie fix genul ala ciobanel si saritor in piscine si am fost tare tristi… ne-am simtit responsabili cumva ca l-am luat si responsabili fata de ceilalti din gasca care nu prea gustau glumele lui – la anul o sa ne facem ca ploua cand o sa mai vrea sa mearga cu noi).

Revenind la problema dureroasa a parcarii: noi am ajuns in hotel pe la 10. Am dus voucherele la receptie dar ne-au informat ca mai devreme de 14 nu intram in camere. Asa ca ne-am plimbat un pic, apoi am asteptat in receptie. Baietii au asteptat afara si pe masura ce seria de romani se pregatea de plecare isi faceau “combinatia” cu cate unul din parcare. Practic asta e procedura, cand am plecat am lasat si noi mostenire locul de parcare altor romani.
Ce ne-a placut sa facem: am dus fata sa ii facem coditze impletite sa scapam pe de-o parte de obsesia aranjatului de par… plus ca acum a avut si rabdare sa stea si arata asa dragutza cu bilutzele alea in par. Daca aveam si eu parul mai lung imi faceam… asa la cei 2 centimetri ai mei nu aveam ce face. Operatiunea costa intre 30 si 70 de leva, depinzand de lungimea parului.
Ne-am dat iar in cordeline, si i-a placut foarte tare. Au aparut si la nou cordelinele, dar aici nu te ajuta nimeni, te lasa sa sari singur si copilul nu are cine stie ce success. Acolo ii arunca in aer si Maria e absolut dependenta de cordeline.
Ne-am luat biciclete si am pedalat prin statiune. AM fost si cu bicicleta de 2 persoane si copil, si cu cea de 4 persoane si copii. Aia de 4 ne-a rupt. Am ajuns astmatici la hotel, horcaind si morti de oboseala. Cu aia de 2 parca a fost mai lejer. Dar oricum o experienta excelenta. Inchirierea uneia costa 7 leva jumatate de ora sau 12 leva o ora.
Acum am scris ce mi-am amintit.
Mai vin cu completari si eventual mai intrebati-ma si voi.

Toate faine,







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kali spune:

Dari scumpi, si eu astept cu interes mai multe detalii...
Cum era mancarea?Avea ce papa un copil de 1 an si 7 luni?

Oana si Alexia Ioana (25.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina00 spune:

quote:
Originally posted by eunice78

In Sunny Beach au fost prietenii mei. O sa ii intreb la ce hotel. Stiu ca de hotel au fost tare incantati, pana au patit-o cu masina.

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)



Multumim pentru detalii.

ramonzca79, eu merg de pe 19 august, 7 zile la Majestic. si eu am citit numai chestii bune despre hotel, numai pareri ale strainilor. in poze arata foarte bine, sper sa fie OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Hello!
Ma inscriu si eu pe lista celor ce pleaca in Bulgaria ... pentru prima data !!

Si noi vom merge la Berlin Green Park incapand cu 10 august!
Dari scumpi, daca poti, te rog sa ne dai ceva detalii! Cat de departe e de plaja, cum a fost mancarea, despre camere ce ne poti spune???


Cami mami & Daria (02.01.2006)
www.flickr.com/photos/9027504@N08/" target="_blank"> Poze ....
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04cfdc1cfe02b5824f0c&skin_id=7" target="_blank">Un an plin de amintiri minunate! (filmulet aniversar)
Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dari_Scumpi spune:

Buna, fetele. Revin cu detalii legate de hotel Berlin Green Park:
- parcarea este pazita 24/24, dar nu este foarte mare (max. 10-15 masini). Acum, dupa cum aveti noroc... Noi nu am gasit loc si am parcat inspre intrarea in hotel, insa fara probleme...
- distana pana la plaja - neglijabila, din punctul meu de vedere: aprox. 5-7min. Hotelul este pe un deal (panorama este super de la ultimul etaj) si se coboara niste trepte, nimic infiorator insa.
- mancarea este ok, inclusiv pentru bebe de 1 an si 7 luni. Este destul de variata, la pranz si cina cate doua feluri de ciorbite/supe, in fiecare zi altele. In rest, cate 4-5 feluri de mancare gatita + 3-4 feluri de garnituri + peste (insa nu exceptional, dupa parerea mea) + spaghetti + multe salate f bune si prajituri delicioase. Fructe: piersici, cirese, caise, mere, portocale, grepfruit, pepene rosu la ordinea zilei. Cornulete cu cioco si jeleu f f bune, foetaje, negresa delicioasa, inghetata. Sucurile sunt la dozator (de portocale, mere si afine - cel de mere identic cu cel de la McDOnald's, cel de portocale un fel de prigat de la noi). Tot la dozator este si apa care mi s-a parut in regula. La micul dejun: cascaval, branza feta, mezeluri - dar nu excelente, nici crenvustii, care uneori erau prajiti - noi ne-am abtinut de la mezeluri + crenvusti. In rest am mancat ochiuri, omlete, cascaval, branza, clatiti cu cioco f f bune. Aaa, referitor la cereale: aici erau doua 2 feluri (unele cu cioco si unele simple)la micul dejun si nu erau super-ultra, in sensul ca nu erau f dulci. Laptele din restaurant ok. In general okay toata mancarea, depinde acum de pretentiile fiecaruia, dar eu zic ca aveai din ce sa selectezi.
- distanta pana in centrul statiunii este apreciabila, n-am cronometrat niciodata dar era ceva de mers pe faleza. Insa exista niste trenulete super simpatice - le faci semn daca vrei sa te urci si opresc, la fel si unde vrei sa cobori - deci, nu exista statii - 2 leva/pers. - si, astfel rezolvi problema.
- Plaja: curata, linistita - adica nu e balamuc, e aerisit - sezlonguri scumpute mi s-au parut mie - 20 leva/zi - 2 sezlonguri + umbrela cu masuta, dar noi am dat. Exista terase pe plaja super dragute cu ospatari care vin si intreaba mereu daca doresti ceva de la bar (nu stai sa-i vanezi ca la noi... si nu asteapta spaga desi fac km printre sezlonguri pe o calduraaa...). Noi am mers la plaja in spate la hotel Berlin Golden Beach. Intrarea in apa este cam abrupta nu ca la noi, in Mamaia. In rest, apa marii calda si piscina hotelului de-asemeni.
- Animatorii hotelului draguti si amabili, fac concursuri de darts, beach-voley, joaca sah/table cu turistii, fac conversatie, gimnastica in piscina. Seara, diverse programe, disco pentru copii, bingo, teatru de vara... Cam astea le-am prins noi cate ram seara pe-acolo, ca in rest plecam prin statiune...
- Camerele sunt curate, maricele (nu ca la noi, te calci pe picioare), patul dublu imens fata de ce e la noi, prosoape schimbate in fiecare zi, lenjeria la 3 zile sau mai repede daca versi suc etc pe ea. Nu am dat nicio spaga la camerista si cu toate astea si-a facut treaba cum trebuie in fiecare zi.
Cam atat ce mi-a venit in minte acum, daca mai aveti ceva nelamuriri, cu placere va raspund.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

hello

scriu si eu vreo doua vorbe, poate sunt interesante.
Am fost in Nisipurile Aurii la hotel Kaliakra Palace, all inclusive.

recomandari (poate s-au mai facut, dar nu am avut timp sa citesc):
- sa va luati cearsafuri si umbrele de plaja, cele care se inchiriaza pe plaja sunt scumpe - 500.000 lei pe zi;
- sa va printati o harta a statiunii cu hotelul unde stati - noi ne-am invartit o ora pana sa-l gasim, ca nu scria nicaieri de el si sunt multe sensuri unice;
- nu ratati o vizita la Aquapolis, o experienta suuuuuper pt cei mici si mari
- sa nu va stresati inainte, ca merita toti banii


Pentru noi a fost o surpriza placuta sa constantam diferentele enorme intre litoralul nostru si cel bulgaresc. N-o sa-i ajungem nici in 10 ani. La noi ar trebui ras tot si construit de la capat, plus o recivilizare in masa.

Maria - de 1 an si 7 luni a mancat de la restaurant ce s-aputut, nu a patit nimic. A fost prima data cand a mancat altceva decat ii fac eu.

aveti si ceva poze la semnatura, daca mai vreti detalii, intrebati

pupici

Maria(29.11.2005) si Ioana 21+

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ea9815662d7c2a948441b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">1 an
Mare07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cin spune:

Dari_scumpi.... multumesc frumos pt detalii ...abia asteptam sa aud impresii.
mai spune-mi despre piscina, despre locul de joaca pt copii...
la receptie poti opta pt camera cu vedere la mare/parc? exista frigider in camera?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Buna,


Am reusit sa parcurg toate capitolele despre Bulgaria...am ajuns in fine si la capitolul 6.

Plecam si noi prin agentia JEKA la sfarsitul lunii:
27 iulie-4 august, H. Bolero, Nisipurile de Aur.
Multumesc Danatin special pentru feedbackul amanuntit ref la hotel, dar si tuturor celorlalti care ati avut rabdare sa ne informati si pe noi, cei care mergem prima oara la bulgari.

Am ceva emotii, mai ales ca de ieri, cand sotul a ramas fara permis de conducere pt 3 luni, am realizat ca EU voi fi soferul familiei.

Si ce detasata citeam intrebarile Aissei si ale celorlalti legate de traseu, acte, etc



Mergi la inceput