Bulgaria...impresii, drum, hoteluri (6)

Bulgaria...impresii, drum, hoteluri (6) | Autor: aissa

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73319&whichpage=20" target="_blank"> Capitolul 1
Capitolul 2
Capitolul 3
Capitolul 4
Capitolul 5

Link-uri utile:

www.purebulgaria.com
http://www.goldensands.bg/
http://www.albena.bg/
http://www.nessebar-bulgaria.com/
http://www.bulgariatravel.org/eng/index.php
http://www.boiana-mg.com/
www.bulgariancoast.com
http://www.aquapolis.net/index.php?language=en&method=pool

"Bulgari" de 2007:

Nisipurile de aur:
9-16 iunie H.Elena: Roxana Claudia
16-23 iunie H.Elena: Liliana29
18-30 iunie H.Arabella: Vilma, H.? Danat, H.Berlin GP: Dari scumpi
23-30 iunie H.Arabella: amironeanu
24 iun-4 iul H.Berlin Golden Beach: coralia popa
30 iunie - 07 iulie H.Excelsior: didi
1-7 iulie H.Bolero: Loreena
2-9 iulie H.Excelsior: katalina
2-9 iulie H.Arabella: aissa, Madairina; H.Excelsior: Simonasirbu;
2-9 iulie H.Elena: mistic
9-13 iulie H.Kini Park: GeorgetaR
19-26 iulie H.Berlin Green Park: Cin
23-30 iulie H.Berlin Green Park: Kali
30 iulie - H.Mimoza: camys2000
4-11 august - H.Excelsior: addya
6 aug. H.Shipka: cheptinelena
10 aug. H.Arabella: albinutza

Albena:
28.05-04.06 Albena beach club: teodraghici
18-25 iunie Albena Beach Club: mih tam
23-30 iunie H.Oasis: Eleni; H.MAgnolia Garden: simsimona
7-14 iulie H.Kaliakra: danilamonica
14-21 iulie H.Albena Beach Club: Caramel si Iube2001
26 iul-2 aug. H.Kaliakra: CatXO
30 iul.- 6 aug Gergana: mamica oana
1-8 sept. H.Gergana: Elag

Nessebar
30 iul-6 aug Nessebar: H.IFA Bay: casie
sfarsit august: IFA BEACH MARE/BAY: arinaa

Sunny beach
24-31 august H.Victoria Palace: ramonzca79
sfarsit august H.RIU Evrika: Silvana72

St.Konstantin si Elena
8-15 iunie, H.Sirius Beach: andruzza
16-23 septembrie , H.Azalia: Ursoaica

Obzor
30 iunie-7 iulie, H. RIU Miramar: Roxi74


Poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Banuiesc ca nu mai intra amironeanu dar daca totusi... spui ca nu ati tinut laptele la frigider decat dupa desfacere, dar eu ma uitam pe cutie (milli) si scrie sa fie tinut la 15-25 grade si ma temeam sa nu se altereze tinut in camera unde nu stiu daca nu se depasesc 25 de grade uneori. E bine de stiut si faza cu apa ca mai bine imi iau cateva sticle cu mine pt copil. Cand spuneti ca nu e buna apa plata va referiti la cea data la hotel la Ai sau in general si la cea gasita la magazine?

Intrebare: cat timp voi fi la mare imi vor intra niste bani din salariu in card Maestro. Ca sa stiu daca ma pot baza pe acei bani vroiam sa va intreb: se pot scoate la bancomat leva de pe orice tip de card sau numai Visa sau Mastercard?

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Cin raspund aici: sunt matinala ca am intrat in concediu si prind si eu nitel timp de net inainte de a iesi la plimbare cu fata.
Da, am trimis vreo 2 mailuri la hotel pe adrese diferite, gasite pe net undeva pe site la grifid si pe un alt site (cred ca cel cu goldensands) dar nu am primit nici un raspuns, asa cum de altfel m-a si asigurat o prietena ca se va intampla ca asa a patit si ea anul trecut. Am sunat apoi vreo 3-4 zile la rand la hotel, la numarul de pe net mi-au zis un alt numar unde ar raspunde "marketingul", acolo am sunat de mai multe ori dar de cateva ori nu era "seful" acolo, apoi nu m-au putut gasi dupa agentia romaneasca si au zis sa le spun agentia bulgara (pe car enu o stiam) iar gagica cu care am vorbit m-a asigurat ca e totul ok ca isi aminteste numele meu (adevarul e ca desi ma pregateam sa "spell" l-a repetat corect din prima) ca ea ar fi confirmat rezervarea. Am renuntat apoi sperand sa fie totul ok. Nu am mai reincercat desi intre timp aflasem si cateva agentii bulgare cu care agentia romana lucreaza (ca nu stiu exact prin care exact se face rezervarea...).

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Aissa, eu m-am referit la apa imbuteliata la sticla de la magazin si la cea din butoaiele de la hotel. Nu ne-a placut gustul, nici mie nici sotului, nici inca unei familii cu care am fost. Stii cum e cu de gustibus non disputandum...nu ne-a placut. Nu e musai sa nu iti placa si tie...
Acum ne-am luat 2 boxuri din Metro ca prefer asa si din punct de vedere al costurilor decat sa dau pe o sticla de apa 3 leva jumatate, cand aici e decenta ca pret (normal ca sunt preturi de statiune cu adaos mare...).
Cin, eu am sunat la hotel acum cateva zile, direct la hotel si am dictat pe litere numele agentiei si al familiilor care pleaca cu noi si ne-a confirmat receptia ca suntem acolo.

O zi faina sa aveti.
AMR 2 !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

aissa trebuie sa te informezi inainte sa pleci care sunt coditiile la cardul tau. La cardul nostru, de exemplu, avem comision mare daca scoatem in strainatate de la bancomat, dar avem comision 0 la plata direct cu cardul in magazin. Cursul valutar e foarte bun.

Noua ne place apa plata bulgareasca, Gorna bania si altele, e de izvor din muntii lor. Depinde de gusturi, cum a zis si Eleni.

Am fost asta primavara intr-o plimbare la Ruse si in imprejurimi si la intoarcere ne-am facut cumparaturile la ei la Billa (eram pe gol cu frigiderul) si am luat si apa plata pentru acasa, e si mai ieftina decat la noi. Vine cam 1 RON sticla de 1.5 l. Bineinteles, in statiuni preturile sunt mult mai mari.

Acum cand mergem la mare planuiesc sa ne oprim pe drum ori in Ruse ori pe unde trecem, la un supermarket, sa facem provizii de: apa plata, lapte praf Nestle Junior de care bea Natalia (e la jumatate de pret fata de la noi), sucuri naturale la cutie, (Cappy e si el mai ieftin si e exact la fel ca la noi), etc.

Toate sunt mai ieftine ca la noi si la fel de bune. In statiuni preturile sunt cu mult umflate si n-are rost sa aruncam banii.

Lapte pentru cea mare eu voi lua pentru seara cutii UHT de Fulga la 250 ml, cu pai. Dimineata bea de la hotel.

Nu cred ca sunt in camera mai mult de 25 de grade. Eu tin cutiile UHT acasa la vreo 27 de grade si vad ca n-au nimic.

AMR 9 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cin spune:

Lavi, de unde iei tu nestle junior asa ieftin? da-mi si mie un pont... ca m-as oppri si eu sa cumpar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Nimeni nu merge la Sveti Vlas?
Vreau sa stiu cine a mai fost in Bulgaria, ati fost cumva la Metro?
Pupici!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

cin am luat de la Billa din Ruse. Venea 10-12 RON, nu mai stiu exact.
Din 2 cutii de lapte mi-am scos taxa de pod

Vreau sa fac un stop de cumparaturi si la intoarcere, sa iau lapte pt acasa.

-----------
Anul trecut am stat 10 nopti si am trebuit sa luam vingeta pe 2 saptamani. 9 euro parca a costat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cin spune:

Lavi, sa-mi spui la intoarcere daca mai gasesti asemenea oferta poate fac si eu un stoc (desi momentan am vreo 8-9 cutii )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madairina spune:

Noi am fost la Metro la Ruse si chiar au preturi mai bune ca la noi. Te poti uita pe www.metro.bg la oferta lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxi74 spune:

Pentru cine a mai fost in Bulgaria cum e mai avantajos sa platesti: in EUR sau leva? De unde se poate cumpara leva: in Romania sau in Bulgaria? Ca sa mergi la Metro sau la Billa in Ruse trebuie sa intri in oras?

Mergi la inceput