Mamici de Noiembrie - Decembrie 2007 (34)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catus76_ro spune:

Salutare burtici!!!
Mai intru si eu sa mai citesc noutati dar sa mai si scriu
Am fost sapt trecuta la eco si l-am vazut pe bebe....era cat un deget, si dadea de zor din picioruse...i-am vazut si inimioara...de fapt pulsatiile ei 170/min....era cu caputul in jos apoi a facut o tumba si ne-a aratat coloana ...se incadreaza in parametri normali.....dar eu stiam de la voi ca acum, la 13 sapt ar fi tr sa masoare pliul nucal...si ni s-a intamplat asa....l-am intrebat de dr de eco 3D de la 20 sapt si a zis ca nu e nevoie sa arunc cu banii ca imi face el la 24 si la 32...o fi normal asa???
eu totusi vreu neaparat sa fac o eco 3D sa stau linistita si sa-l vad pe bebe in detaliu ..va rog sa-mi dati si mie detalii despre aceasta eco( varsta la care se face, eventual o adresa, un nr de tel si preturi)
multumesc mult!!!
catus76 13 sapt + 4 zile!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

roxana asa stiu si eu!

fetelor am ajutati si pe mine intr-o problema? cum poate verifica o persoana daca i-au fost platite conbtributiile la sanatate (avand in vedere ca filiala la care lucreaza se desfinteaza, ea fiind insarcinata si toate documentele sunt in alta localitate!!). plssss

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 19+ 70% Yasmina Alisa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Darleena, stiu ca in primele saptamani nu se recomanda (cel putin farmacistele au spus nu); nu stiu dupa 12 saptamani...In schimb, foarte bun pt. durerule de gat si recomandat in sarcina (adica nu interzis, nu trebuie neaparat ) este Homeogene (homeopat parca)!
Catus, nu este necesara 3D; mie dr. Iosup mi-a zis ca pana pe la 20 saptamani nu se vede cine stie ce spectaculos. O eco 2D bine-facuta de un doctor bun este arhi-suficienta si la varsta mai mica (la 12-14 saptamani se face morfo de prim trimestru sau morfologica precoce), cat si la cea mai mare (la 19-24 saptamani eco morfologica de trim. II).

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Da Roxana, intre 37 si 42 saptamani se considera ca bb este matur si se poate naste in orice moment (dupa se considera post-matur si trebuie "scos" neaparat). Sebastian s-a nascut la 37 saptamani si cateva zile.
40 saptamani este varsta medie pt. maturitate; marea majoritate nu se nasc exact la 40

Catus, pot sa dau si eu un prognostic in privinta sexului lui bb? eu zic ca o sa ai fetita. Ai aflat ce este?


Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

catus 76 - eu m-am dus la eco 3 D la 16 sapt si dr de acolo mi-a zis ca se nu se vede chiar totul dar ca e bine ca m-am dus si sa ma mai duc la 22 sapt. M-am dus la MEDLIFE (trimisa de dr ginec) si fiind asa mica sarcina nu mi-a luat decat 170 ron iar la cea de 22 sapt o sa imi ia 250 Ron asa a zis.

Eu stiu ca exista eco 3D de trim I de trim II si de trim III.....

RGE...eu stiu ca ai arsuri cand ii creste parul lui bebe...deci e de bine....dar ca remediu nu stiu ce sa zic....

Eu inca ma lupt cu constipatia de 4 zile ...azi e a 5-a...ma ingrijoreaza sa nu ii faca rau lui bebe ca nu elimin acele...."toxine"....Oare e vreo pastila ce o putem lua impotriva constipatiei...?!

PUSSI FELICITARI pt perechea perfecta care o ai in burtica!!

17+ [beietel] ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

se pricepe cineva sa imi raspunda si mie??? plssss

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 19+ 70% Yasmina Alisa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

Mie dr. mi-a zis ca daca ajung la 36 sapt e super ok, ca de la varsta aia bb poate sa traiasca fara nicio problema.

Multumesc Anacami de raspuns.


19+ si ???

Pana vine bubu

poze bubu mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

BB eu nu stiu, imi pare rau

Dany modifica la semnatura sa fie scris "baietel" ca tu ai scris "beietel" si de aia nu apare caruciorul albastru.


19+ si ???

Pana vine bubu

poze bubu mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

quote:
Originally posted by anacami

da BB, depinde de fiecare...

Zilele acestea vreau sa imi cumpar un album al bebelusului in care sa trec toate datele din sarcina si primul an (plus poze de la eco); poate o fi util cand va avea si ea copii, stiti ca uneori se mai face o comparatie cu parintii . La Sebastian l-am luat dupa nastere, i-am pus acolo pana si bratara de la spital, cu datele de identificare. Este placut sa il rasfoiesc, imi dau seama ca am uitat atat de multe chestii....


Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania



si eu mi-am luat



PUSSI 14+ &

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

ANACAMI...daca Sebi s-a nascut la 37 sapt...inseamna ca nu este nimic ineregula nu?>.adica nu este considerat prematur...a fost un bebe ok nu?...multumesc pt raspuns..asta inseamna ca avem mai putin decat credeam eu..
a..si inca ceva...diferenta de kg intre dimineata si seara e destul de mare...cand trebuie luata greutatea ca sa sti exact cat ai luat??

ROXANA 21+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput