Mamici de Noiembrie - Decembrie 2007 (34)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

Buna seara fetelor...eu raportez azi 10 KG in plus..cele mai multe cred ca le-am pus in ultimele zile din cauza unui sot pofticios, lacom, etc..nu-l mai suport..DONEZ SOT GRAVID!!!....ma mananca rau sanii..au inceput sa creasca in ultimul hal..in sfarsit ceva bun..de 24 de ani astept sa am si eu sani...nu ma mai incape nimic...mi-am tras niste rochite sexy..si vreau sa spun ca arat bestial...sunt o gravida fericita..am invatat programul lui fi'miu..stie mami cand ii este foame baiatului si ii da sa pape...nu ma mai deranjeaza nici un kg in plus..stiu ca sigur o sa ajung la 20 in plus...dar imi fac planuri pt la vara..o sa ma rasfat..solar, fitness, etc..o sa imping un carut albastru intr-o fusta scurta..va las momentan la ca si-a facut sotul clatite cu inghetata si compot de visine

ROXANA 21+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

..o sa va spun maine mai multe ca am inceput cursurile la SCOALA PARINTILOR..si vreau sa va impartasesc si voua cate ceva de la cursuri..chestii foarte importante pe care le-am invatat de la o moasa senioara...oricum va spun de pe acum sa mancati si sa nu va abtineti de la nimic....va pup pe toate si nu uitati lucrul cel mai important este sa dam nastere unuor copii sanatosi..DOAMNE AJUTA!1..si eu am fost socata la inceput cand am vazut ca iau proportii eu fiind foarte slaba si invidiata mereu...dar acum sunt cea mai invidiata femeie din lume pentru ca am ceva ce nici macar cei mai multi bani din lume nu pot "produce" sau "cumpara"..am un ingeras in burtica!!!..pe care il iubesc si pt care as face ORICE!!

ROXANA 21+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet74 spune:

Dragele mele,
trebuie sa recuperez ca de ieri nu v-am scris :)
Adina draga, multumesc, te intrebasem in ideea ca ai citit tu ceva de care sa fi zis da, asta chiar merita, e super cartea.
O sa mergem in Olanda in august si atunci mergem la Amsterdam unde o sa gasesc mai multe carti in engleza, nu de alta dar omul meu vreau musai sa le citeasca :)

Stefania draga, nu ne-ai zis cit ai pus de cind ai ramas insarcinata, asa, numai cite kg ai nu spune nimic cit ai pus pe tine de la sarcina. Spuneam ca au am deja 7 kg in plus, ma indrept vertiginos spre al optulea, de cind am aflat ca sunt insarcinata.
Si eu sunt mica, am 1,57 si ma ingras f usor, si cu aer cum zic romanii.
La inceput m-am deprimat rau cind am vazut cum se pun kilogramele mai ales ca de anul trecut de la nunta reusisem sa ma mentin la o greutate buna pentru mine, insa acum m-am mai calmat ca oricum se pare ca nu am ce face. Incerc sa maninc cit de multe fructe si sanatos insa cit se poate ca sunt o pofticioasa de numa.
Insa cind o sa pot, o sa incep sa tin dieta cu legume, fructe, iaurturi, neprajit, fara grasimi, etc si o data pe saptamina ceva bun (la mine insemnind cartofi prajiti, pizza, etc) ca sa nu ma frustrez prea tare. Asa am tinut inainte de nunta si in 4 luni am slabit 7 kg si m-am mentinut un an asa. Eu zic ca merita.
Important e si cum combini alimentele, sa nu maninci cartofi prajiti cu piine, carne cu piine, etc.
Iar in ce o priveste pe persoana de care ziceai, in mod sigur nu a realizat ce efect au vorbele ei asupra ta si a vrut sa te mobilizeze.

Apopo de rolul de mamica de o zi de ieri, a fost tare fain, am fost la plimbare, am schimbat-o, am culcat-o pe micutza, a fost super experienta, mai ales ca eu nu am avut de-a face cu copii asa mici :) Iar omul meu era mortal, numai el vroia sa se joace si sa plimbe caruciorul :)
La faza cu adormitul a fost mai dificil, ca picam io de somn da aia mica nici poveste, avea un chef de joaca ... :))

Wov, cit am scris :))


------------------------
Flory 18+
Is it really true ... ?

Homepage: www.almarl.tk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Rox ai mare dreptate,de azi incolo nu ma mai vait indiferent de cate kg o sa iau ,de acum incolo o sa ma gandesc la bb si nu la cat de grasa ma fac.Si pe mine ma mananca sanii rau si cresc exagerat de repede ....hai ca ma duc sa imi masor burtica...

anca 19+

Maria
poze





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

ANCA ma bucur ca si tu gandesti asa..este cel important in sarcina sa fim fericite si vesele...pentru ca bebe este si el asa cum suntem noi..iar daca noi ne facem probleme pt cate kg in plus pe care oricum o sa le dam jos el s-ar putea sa inteleaga ca nu este dorit..
..va spuneam de moasa aceea..este printre cele mai tari de la noi din tara si ne-a spus niste chestii foarte importante pt sanatatea bebelusului..cea mai importanta este atitudinea noastra..sa fim mereu fericite, vesele pt ca avem de ce ..si astfel bebe din burtica se ismte dorit si iubit...
iar foarte important este sa vorbim cu burtica si implicit cu bebe..chiar daca este inauntru el simte si ne aude. ..el exista chiar daca nu ne vedem si trebuie sa ne comportam cu el ca si cand am fi nascut exceptand alptatul si pampersii(asta poate sa le facem cu sotii.......apoi vin miscarile lui...bebe misca in cazul in care aude muzica, eventual o piesa pe care o ascultam des si la care el raspunde...misca cand aude voci(mama, tata)...si cel important cand ii este foame sau are nevoie de ceva dulce...ni s-a spus sa mancam ori de cate ori simtim nevoia sau bebe misca ceva dulce ..este foarte important pt bebe...sau daca am gasi glucoza..stiti ca se gasea odata pe piata.....momentan atat..ca poate v-am plictisit

ROXANA 21+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna!
RGE,unde faci Scoala Parintilor? Si eu la prima sarcina, la Spit. Municipal.Am fost si la vreo 2 sedinte de gimnastica acvativa pt. gravide la Vania Limban-se zice la fel, ca ar fi una dintre cele mai bune moase din tara (este/era asistenta sefa la Municipal).Ne-au spus despre etapele nasterii, despre baita si ingrijirea bebeului, am facut o vizita in spital. Este bine ca aceste cursuri sa se faca intr-o luna mai mare,inainte de nastere.
Eu nu mai vreau la Municipal,ma bazez si pe experienta de la prima nastere-desi se spune ca este posibil ca sarcinile si nasterile sa nu semene intre ele.
Cu kg in plus eu nu mai stau totusi asa linistita, pe la 21 saptamani aveam 6 in pluis,ca la sfarsit sa am 20+ (si nu cu cine stie ce exagerari).Sunt o persoana care ma ingras f. repede si slabesc greu.Am tot sperat la Sebi ca dupa alaptat, alimentatie echilibrata, nopti nedormite sa slabesc, dar a fost extrem de greu.Sincera sa fiu am fost foarte suparata o perioada dupa nastere,irascibila, am avut chiar si un fel de depresie.
Este important sa mancam sanatos, daca ne este pofta sa gustam cate putin si din cele interzise (daca putem sa ne mai oprim).Ingrasatul excesiv nu este bun nici pt. sarcina-nici pt. fat.
Ce am vrut sa spun este sa nu mancam totusi pt. doi,orice- daca avem tendinta sa ne ingrasam f repede. Trebuie sa avem grija ce mancam (nu neaparat cat din cele sanatoase...). Un bebe are nevoie de o mamica si cu un psihic bun...

Eu o sa incerc sa merg la un nutritonist, daca reusesc sa ma mobilizez o sa va spun si voua ce imi va spune

Va pup si va doresc o saptamana super.
Stefi, . Lasa ca trecem noi si peste asta cu putina vointa!!!


Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

ANACAMI..la Euroclinic..cat despre mancat sa sti ca mananc doar de 2 ori pe zi.....si atunci destul de putin..de multe ori am bagat apa ca sa uit de foame dar se pare ca am gresit si daca e sa ma ingras ma ingras cu apa

ROXANA 21+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Neata
Trezireaaaa!!!!!!!!!

anca 19+

Maria
poze





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna dimineata!
Roxana, bravo! sa ne mai spui si noua ce va invata acolo!
Iar cu mancarea, se pare ca si prea putina ingrasa-in sensul ca organismul este in alarma si retine tot.Teoretic stiu, cel putin 3 mese pe zi, ordonate, si cateva gustari din legume-fructe. De ceva timp incerc sa mananc disociat, cel putin fructele le mananc la o anumita perioada inainte si dupa masa si ma simt mult mai bine.
Azi dimineata mi-am facut doua sandwichuri cu paine integrala, sunca de pui, o feliuta subtire de branza si feliute de rosii- mi s-au parut cele mai gustoase mancate pana acum (de obicei nu mananc aporape deloc paine, dar m-am gandit daca vreau sa mananc "sanatos" ar trebui sa o includ si pe asta).
Mi-am luat acum si mere verzi-pt. diabetici, care imi plac oricum mai mult decat celelalte pt. ca mi se par racoroase.La amiaza voi manca carne (de porc am exclus-o de vreo cativa ani, cu mici exceptii de Craciun)+salate (ca tot a inceput sezonul).Dupa amiaza la fel fructe multe; seara este mai greu ca mananc cu ceilalti...
Aaa, si mi-am plantat pe birou o sticla de 2 l de apa plata, eu oricum sunt setila, sa nu uit sa beau

Eu am descoperit anul trecut o problema cu bila- doctorul mi-a zis putin si des.Am mancat o perioada asa si m-am simtit bine. Teoretic stiu ce trebuie sa fac , dar practic este mai greu din graba si lipsa de timp.


Zilele trecute bb a facut gimnastica la greu prin burtica mea, mi s-a parut chiar ca se vede si cu ochiul liber cum misuna.
Saptamana cealalta voi fi la jumatatea sarcinii - 20 saptamani de sarcina (21 saptamani dupa ecograf)- voi face o eco morfologica de trim. II ( ) si o dozare de anticorpi anti-D (anti-RH) si anti-B.

Va pup si va doresc o zi placuta


Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna Anca!!!
Ce mai face Maria?

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput