Mamici de iulie-august 2007 (64)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

va multumesc tuturor pentru sustinere

referitor la medicamentele si parafarmaceuticele necesare dupa nastere acasa - am sa fac o lista cu cele care mi-au fost mie f utile:
ser fiziologic, comprese sterile, unguent cu galbenele, betadina, alcool sanitar, vata, tifon, tampoane, cosmetice bb (sapun/spuma de baie, ulei de corp si sampon; nu pudra!),pampersi nr 2, servetele umede, aleze absorbante, baneocin pudra,garmastan, galactogil, ceai de chimen si anason, ergomet (fiind cezariana la rece, fara dilatatie a colului, sa nu fac retentie de lohii!), ketorol (primele zile dupa cezariana nu sunt chiar roz si trebuie niste antialgice mai zdravene). vigantol- se da prima sticluta in maternitate (sau daca nu, trebuie cumparata), eventual supozitoare cu glicerina pt bebelusi si eferalgan, supozitoare - dar pe astea nu le-am luat, ca nu cred ca va fi cazul. eu nu am folosit creme speciale pentru iritatii la fundulet, am uns-o pe anya dupa fiecare schimbat cu unguent de galbenele si a fost ok.


referitor la nasterea provocata...pai hai sa incepem.
in mod natural si firesc, travaliul debuteaza atunci cand organismul mamei este pregatit si bebelusul matur. inducerea unei nasteri presupune adiministrarea de substante care sa declanseze contractiile uterine, care ajuta la dilatarea colului si ulterior la expulzia fatului. insa, un col nepregatit se va dilata foarte greu, iar bebelusul impins cu forta de catre uterul contractat se va izbi de colul inchis. contractiile fortate pot produce astfel traumatisme (bose, cefalhematoame) si suferinte fetale (fatul este in hipoxie, adica in lipsa de oxigen si asta nu e bine in special pentru creierul lui, dar si pentru celelalte tesuturi), caci travaliul se poate prelungi f mult. intr-un final, atunci cand colul se va deschide fortat, trecerea fatului poate sa produca rupturi urate atat la nivelul lui, dar si la nivelul peretilor vaginului. asta daca uterul mai are suficienta forta si gravida coopereaza bine...pentru ca se intampla ca mama sa fie obosita dupa un travaliu intens si prelungit si ca sa o "ajute", moasele se pot "urca" efectiv sa apese pe burta ei, pentru ca altfel se blocheaza capul copilului si suferinta se accentueaza.
ganditi-va ca inainte femeile nasteau pe camp, uneori singure sau acasa ajutate de moase. nimeni nu le forta cu perfuzii, iar copiii ieseau bine-merci, nu aveau nevoie de reanimare, terapie, tipau din prima si erau vigurosi.
dincolo de problemele dificile pe care nasterea indusa le pune pentru mama, cele mai urate sunt desigur in privinta copilului. el se poate angaja defectuos, capul se poate astfel bloca la nivelul bazinului mamei, poate necesita aplicarea de forceps sau vacuum. si nu am mentionat inca nimic despre faptul ca bebelusul scos asa intempestiv, inainte de "soroc", pe cale naturala (care implica un efort considerabil si pentru un bebelus la termen), poate fi prematur (ovulatie tarzie, de exemplu), iar prematurii au creierul mult mai sensibil si sunt mai fragili.

...si cred ca nu mai vreti sa continui.

din pacate, sunt zeci de nasteri provocate, la noi, dar si in afara. sunt copii care ies excelent, dupa un travaliu provocat - scurt si bine condus...dar procentul lor este mic in comparatie cu ceilalti. motivele sunt logice si le-am expus mai sus. de multe ori un copil agitat sau unul prea "lenes", care nu suge bine sau care este foarte somnolent, nu atrage neaaparat atentia mamei, care nu este obisnuita sa vada zilnic nou-nascuti vigorosi, si pare ca..."asa a fost el de mic, mai agitat...sau mai lenes". astea pot fi urmele suferintei fetale. marele noroc al acestor bebelusi este ca au o capacitate uluitoare de refacere a conexiunilor neuronale si depasesc cu bine suferinta de la nastere. dar...nu toti. si oare merita riscul? doar pentru ca dr. pleaca in concediu sau nu se gaseste in oras in ziua respectiva? eu zic ca nu. mai ales dupa o sarcina buna, in care nu au existat probleme de nici un fel.

Alina Arina Ilinca si Anya Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

andicu, nu iti face probleme ca ai uitat de garmastan. nu ajuta la nimic sa te ungi cu el inainte de nastere, desi ei asa scriu in prospect. sa il ai la tine insa inca din prima zi si sa te dai dupa fiecare alaptat. daca ai un bebelus fomist sau nu e bine pus la san, e f posibil sa faci rani. dar odata "mufat" corect bebelusul, trec in cateva zile cu "bai de aer" , garmastan si eventual cateva picaturi de colostru lasate pe mamelon dupa fiecare supt.

a, vroiam sa mai spun, nu stiu daca s-a mai zis pe aici...sanii nu trebuie spalati cu apa si sapun inainte de fiecare alaptat, ci o singura data pe zi, pentru ca sapunul usuca pielea fragila a mamelonului. sanii vor sta cat mai comod intr-un sutien pentru alaptat, eventual cu mameloanele acoperite de tampoane absorbante.

Alina Arina Ilinca si Anya Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Alina, saru'mana, am notat! sa-ti dea Dumnezeu sanatate, ca tare mult ne mai ajuti chiar si pe ultima suta de metri!



Andicu 36+Filip Gabriel
AMR 10 zile

Ultimele poze cu burtik
Camera bebe Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

oana poate se intoarce bb si o sa scapi de cezariana!

agri io l-am nascut e V. cu inducere, internat la 8 am si nascut la 11.37 pm, a fost ok dar eu aveam peste 40 de sapt.

anto da, si io am cerclaj, miercuri ma duc la dr. si la eco dar eu cred ca la inceputul lui iulie mi-l scoate, atunci fac 38 de sapt.asa ca te urmaresc pe tine sa vad ce si cum

Nu stiu ce tot intrebati de control pe masa pentru ca dr. meu intai me verifica si apoi sta de vb cu mine.faza tare radul trecut: am intrat eu la control, el era cu o cana de cafea in mana.Ma gandesc: ce meserie are si el , isi bea cafea intre 2 pasarici!

Mai fetili de cand vroiam sa va spun: am descoperit un gel pentru igiena intima de la Hofigal numai cu galbenele sia lte plante super bun, cicatrizeaza, inmoaie iritatiile, etc.Deja mi-am facut stoc ca sa am si dupa nastere!

Ile 34 si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 06 sapt.
www.onetruemedia.com/shared?p=298317a6ed3728312027b9&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Paste 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

continuarea:

oana tot [baiat].Ai rez. cu bodyurile?

Mey, am uitat ca trebuia sa ii fac pizza lui V.! acu' trebuie sa inventez ceva!Plec!!!!!

Ile 34 si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 06 sapt.
www.onetruemedia.com/shared?p=298317a6ed3728312027b9&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Paste 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Alina (Anya) multumim mult de raspunsuri. Esti o draguta ca de obicei. Mi-am completat listutza cu medicamente. Betadina e pentru noi sau pt. buricutzul lui bebe? Cand incepem sa bem ceaiuri de chimen si anason?

Jadi, bine ai venit! Asteptam poze cu la soare.

Andreea saptamana 38 Radu Stefan
AMR 3 SAPTAMANI
POZE
nunta noastra 2 iulie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Anya, multumim ptr informatii . Sunt destul de multi medicii care recomanda inducerea, mai ales daca trebuie sa plece in concediu. Si nu ti se prezinta deloc aspectele negative.

32+

Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Anya , iti multumesc si eu pt informatiile date , nu numai acum ci de fiecare data cind am avut nevoie .

Am aminat vizita la neonatolog pe miercuri .Nu va speriati ,Bogdanel e bine ,dar trebuie sa mergem sa ne intilnim si cu kinetoterapeuta care ne arata cum sa ii facem masaj acasa copilului.De la pozitia intrauterina are talpitele usor indreptate spre interior , dar asta se rezolva in timp .Eu deja am inceput sa remarc progrese in acest sens ,asa ca miercuri mergem sa invatam exercitii noi de masaj si sa ne si cintarim ca doar acusi facem o luna . Astazi , sarbatorim oricum pt ca avem deja 4 saptamini

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

andreea, betadina este pt bb...pentru ingrijirea buricului. se sterge usor cu o compresa sterila cu betadina (fara a insista, pentru ca este contraindicat sa se absoarba la bebelusi, dar cantitatea e infima), apoi se sterge bine cu o compresa cu alcool si se da cu baneocin in strat subtire. operatiunea se repeta de 4-5 ori pe zi.
ceai poti sa bei din prima zi dupa nastere, la fel si galactogil. nu e obligatoriu, dar nu strica.

ashera, asa este, din pacate.

Alina Arina Ilinca si Anya Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

wow, gabi, ce trece timpul. chiar ma gandeam ca arina va fi cu o luna mai mica decat bogdanel. bafta multa la dr. si sa veniti cu vesti bune.

duamna denis, ia poftiti si ne spuneti cum a fost pe litoral.

Alina Arina Ilinca si Anya Ioana

Mergi la inceput